Zdolność do zapamiętywania pogarsza się z wiekiem, jednak proces ten można spowolnić, korzystając z kilku skutecznych sztuczek. Istnieje ścisły związek pomiędzy zdolnościami zapamiętywania i kojarzenia faktów a sposobem odżywiania i trybem życia.

Każdy wie, że utrzymanie wysportowanej sylwetki i formy fizycznej wymaga zdrowego trybu życia, który polega na odpowiednim odżywianiu i nawadnianiu organizmu, dbaniu o wystarczającą długość i jakość snu oraz na ćwiczeniach fizycznych. Czy wiesz jednak, że te same działania pomogą Ci poprawić pamięć i zdolności kojarzenia?

Po pierwsze: nawadniaj się – sprawdź, jak uzupełnić elektrolity

Nieprawidłowe nawodnienie organizmu i obniżona ilość niektórych elektrolitów może objawiać się: pogorszeniem precyzji ruchu, słabszym refleksem,  uczuciem znużenia i pogorszeniem zdolności zapamiętywania. Jak uzupełnić elektrolity? Możesz to zrobić wykorzystując gotowe elektrolity do picia np. elektrolity w tabletkach musujących. Elektrolity do picia poleca się szczególnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub intelektualnego. Pamiętaj jednak, aby nawadniać się nie tylko w trakcie treningu czy nauki. Wypijaj 2-2,5 litra płynów dziennie. Dobrze sprawdzą się również naturalne soki warzywne oraz zielona i czerwona herbata. Naturalne elektrolity do picia znajdziesz też w wodzie o wysokiej zawartości składników mineralnych takich, jak magnez i wapń.

Po drugie: zdrowa dieta na dobrą pamięć

Dieta na pamięć powinna być bogata w te produkty, które są źródłem witamin z grupy B, tłuszczy nienasyconych, lecytyny, żelaza, cynku, magnezu, wapnia i fosforu. Do swojego codziennego jadłospisu włącz zatem przede wszystkim tłuste ryby, orzechy i migdały, awokado, a także zielone warzywa, kiełki i produkty pełnoziarniste. Te ostatnie mają jeszcze jedną zaletę – są bogate w węglowodany złożone, które rozkładają się w procesie trawienia na glukozę. Ten cukier stanowi paliwo dla mózgu i tym samym pomaga utrzymać sprawność intelektualną nawet podczas długotrwałej nauki lub wytężonej pracy nad ważnym projektem.

Po trzecie: Ruszaj się ­­– sport to zdrowie także dla mózgu

Nie zapominaj o codziennej porcji ruchu. Może być to łagodna gimnastyka, marsz, jazda na rowerze lub zwykły spacer. Najważniejsze, aby Twoje tętno odrobinę się podniosło. Oddychając świeżym powietrzem podczas uprawiania sportu dotleniasz mózg, a ten dzięki temu łatwiej radzi sobie z przyswajaniem wiedzy i kojarzeniem faktów. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i ciesz się korzyściami, które przynosi dla ciała i umysłu.

Po czwarte: Nie zapomnij o odpoczynku

Na pewno wiesz, że przed ważnym spotkaniem, egzaminem czy wystąpieniem najważniejszy jest zdrowy sen i wypoczynek. Podczas snu umysł regeneruje się i porządkuje wspomnienia, a także przywraca połączenia między komórkami nerwowymi. Wtedy też zachodzi proces utrwalania przyswojonych w czasie czuwania informacji.