W ostatnich latach zaobserwować możemy znaczny wzrost popularności kaw mrożonych. Modne, sieciowe kawiarnie prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej finezyjnych napojów, często przypominających bardziej desery niż kawę. Co ciekawe, większość kaw mrożonych można przygotować w domu, a zazwyczaj są one tak samo proste lub nawet prostsze do wykonania, niż ich tradycyjne, ciepłe odpowiedniki. W myśl zasady, że wszystko smakuje lepiej, gdy robimy to własnoręcznie, odpowiedzmy na pytanie jak zrobić kawę mrożoną w domu. Warto pamiętać, że nasz napój będzie tylko tak dobry, jak jego najważniejszy składnik – dobra kawa.

Klasyk

Rozpoczynając naszą listę, przedstawiamy klasyczny przepis, składający się z trzech składników: mleka, lodu i espresso. Do szklanki wkładamy 50 gramów lodu, wlewamy 150 gramów mleka i pojedyncze espresso. Ten nieskomplikowany przepis wykonać może każdy, a podane wcześniej proporcje to jedynie sugestia, warto się nimi bawić, by uzyskać optymalny dla siebie smak. Można też eksperymentować z wymianą mleka na inny składnik: napoje takie jak espresso z tonikiem, sokiem pomarańczowym, a nawet napojami typu cola (tzw. Fat Americano) używając bardzo zbliżonych proporcji. 

Cold brew

Trudno o znalezienie prostszego do wykonania napoju niż cold brew. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kawa parzona na zimno (proces ten nazywany jest macerowaniem). By samodzielnie je wykonać wystarczy wsypać grubo zmieloną kawę do pojemnika (ważne jest by był on czysty, w miarę możliwości wyparzony, ponieważ proces macerowania sprzyja rozwojowi bakterii), zalać ją wodą, lekko zamieszać, a następnie pozostawić na co najmniej 12 i maksymalnie 48 godzin w lodówce. Następnie całość filtrujemy i nasze cold brew jest gotowe! Cały proces mogą ułatwić nam specjalne, przeznaczone do parzenia tą metodą dzbanki z filtrem. Jeśli chodzi o proporcje, rekomendujemy pomiędzy 6 a 8 gramów na 100 gramów wody, lecz nie jest to sztywna zasada i możemy ją również dostosować do własnych preferencji!

Cold brew

Frappé

Frappé to pyszny, grecki napój, do wykonania którego nie jest nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Do blendera wlewamy 150 gramów mleka, pojedyncze espresso, wsypujemy 2 kostki lodu i łyżeczkę cukru, a następnie blendujemy przez kilkadziesiąt sekund na najwyższych z możliwych obrotów. Uzyskamy tym samym gęsty, orzeźwiający, kremowy napój z aksamitną pianką, idealny na upalne, letnie dni.

Mrożone kawy przelewowe

Przechodząc do metod bardziej skomplikowanych, popularność zyskują także zimne kawy przelewowe. Opisywanie każdej z metod ich parzenia nie jest konieczne, w Internecie można znaleźć wiele wspaniałych przepisów, tłumaczących ten proces krok po kroku. Chcielibyśmy wytłumaczyć ogólny mechanizm działania takiego sposobu parzenia, dzięki czemu każdy będzie mógł zaadaptować go do dowolnej metody: Aeropressu, dripa, Chemexu, itd. W skrócie, niemalże każdy przepis na mrożoną kawę przelewową wygląda następująco: pewną ilość lodu wsypujemy do naczynia, do którego przelewać będzie się nasz napar. Parzymy kawę, która wystudza się spadając na lód. Jak łatwo zauważyć, taki lód szybko zacznie się topić, rozwadniając nasz napój, a co za tym idzie zmniejszając jego intensywność. To, co odczuwamy jako intensywność, to nic innego, niż procent drobinek kawy, które rozpuszczone są w wodzie. W celu jej zachowania należy precyzyjnie ustalić ilość lodu, która zostanie rozpuszczona. Jeśli chcemy uzyskać 300 gram kawy, a w naczyniu znajduje się 100 gram lodu, przez zmielone ziarna musimy przepuścić 200 gram gorącej wody. By gotowy napar był optymalny w smaku należy pamiętać, że kawa przed rozwodnieniem przez lód musi być „mocniejsza”, a więc mielimy ją nieco drobniej. Tak przygotowana kawa będzie „żywsza”, pełniejsza i ciekawsza w smaku w porównaniu do cold brew. Warto porównać te dwie metody i samemu przekonać się, co bardziej nam smakuje.

klasyczna kawa mrozona

Nitro cold brew

Nitro cold brew to kawiarniany hit kilku ostatnich lat. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to nic innego, jak cold brew nasycone azotem. Co dzięki temu otrzymujemy? Kawę o pysznej, kremowej konsystencji z aksamitną pianką, o słodkim smaku i gęstej strukturze. Popularne Nitro trudniej wykonać w domu, nie jest to jednak niemożliwe. Jeśli posiadamy syfon, wlewamy do niego gotowe cold brew, a następnie nasycamy je nabojami zawierającymi azot, potrząsamy, odstawiamy na kilka minut i… gotowe!

Opisane powyżej pomysły idealnie sprawdzą się w upalne, letnie dni. Warto na koniec podkreślić raz jeszcze, nasze napoje będą najpyszniejsze, jeśli do ich wykonania użyta zostanie najlepsza kawa. Zapraszamy do eksperymentowania i samodzielnego odkrywania tego, co smakuje nam najbardziej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj