Ubezpieczanie nieruchomości – domu lub mieszkania – kojarzy ci się z ogromną ilością dokumentów do przeczytania i wypełnienia? Nie musi tak być! Podpowiadamy 5 kroków, dzięki którym ubezpieczenie nieruchomości pójdzie gładko.
1. Sprytnie wybierz firmę ubezpieczeniową
W gąszczu firm ubezpieczeniowych dostępnych na rynku łatwo się pogubić i może być ci trudno wybrać odpowiednią. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z porównywarek ubezpieczeń, które po wprowadzeniu podstawowych danych podadzą ci orientacyjny koszt składki na ubezpieczenie nieruchomości w kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu towarzystwach! Z takiej listy możesz wybrać te, które wydają ci się najkorzystniejsze cenowo. Ale pamiętaj! Ważna jest też stabilność finansowa i wypłacalność firmy! Bezpieczniej jest wybrać te większe firmy, lepiej znane, niż małe i nowe firmy, o których ciężko znaleźć informacje i opinie.
2. Kupuj przez Internet bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym
Porównywarki dają tylko orientacyjne ceny i choć często można za ich pośrednictwem dokonać też zakupu, nie rób tego! Wybierz się bezpośrednio na stronę internetową wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wtedy masz pewność, że nikt dodatkowy nie pobiera od ciebie prowizji, a na dodatek bardzo często otrzymasz jeszcze dodatkową zniżkę za samodzielny zakup ubezpieczenia przez Internet. Możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych!
3. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości
Ubezpieczenie nieruchomości może wydawać ci się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Potrzebujesz wypełnić tylko kilka rubryk – żeby nie zastanawiać się, czy o czymś nie zapomniałaś lub czy nie należy ci się dodatkowa zniżka, np. za zamki antywłamaniowe, wybierz kalkulator ubezpieczenia dostępny na stronie towarzystwa. Takie rozwiązanie przeprowadzi cię krok po kroku przez wszystkie informacje i spraw, że na pewno niczego nie pominiesz.
Jakie dane będą potrzebne do kalkulacji ubezpieczenia nieruchomości?
- Adres ubezpieczanej nieruchomości i tytuł prawny (czyli np. własnościowe lub wynajmowane).
- Informacje o nieruchomości – np. rok budowy, dom czy mieszkanie, piętro, powierzchnia w m2.
- Dodatkowe informacje na temat stanu nieruchomości – np. czy prowadzisz w nim działalność gospodarczą, czy w ostatnich latach były jakieś szkody lub czy wynajmujesz mieszkanie innym osobom.
- Zabezpieczenia i uprawnienia do zniżek – tu ważne jest np. czy masz zamki antywłamaniowe lub rolety, czy budynek jest monitorowany lub ma nadzór ochrony; jeśli kontynuujesz ubezpieczenie w tej samej firmie lub masz w niej inny rodzaj ubezpieczenia (np. samochodu) zwykle oznacza to kolejną zniżkę.
- Kwota, na jaką ubezpieczasz mury i/lub elementy stałe – w tym miejscu często kalkulator podpowiada kwotę, będącą wartością mieszkania wyliczoną na podstawie innych wpisanych informacji, ale warto pamiętać, że w skład elementów stałych wchodzą nie tylko ściany mieszkania czy domu oraz instalacje, ale też takie elementy, których nie da się usunąć bez użycia narzędzi, a więc także kafelki oraz gładzie i powłoki malarskie ścian, dobudowywane ścianki, podłogi, zabudowa kuchenna oraz instalacja sanitarna w łazience, piece i wiele innych.
4. Zastanów się nad dodatkowymi opcjami ubezpieczenia nieruchomości
Zwykle po wykonaniu kalkulacji otrzymasz propozycję konkretnej składki ubezpieczenia. Ale możesz też zastanowić się nad dodatkowymi opcjami lub zmienić kwoty, które system wyliczył automatycznie. Oznacza to, że jeśli np. masz w domu dużo sprzętu elektronicznego lub drogiej biżuterii, a kalkulator ubezpieczenia zaproponował ci ubezpieczenie mienia ruchomego (czyli wszystkiego, co do ciebie należy i znajduje się w mieszkaniu lub domu) na jedynie 5000 zł, nie musisz się na to decydować – możesz wpisać realną kwotę, czyli np. 25000 zł. Dobra firma ubezpieczeniowa pozwala swoim klientom elastycznie dobierać składki do ich własnych potrzeb, dzięki czemu ubezpieczenie nieruchomości masz skrojone na miarę!
W tym miejscu możesz też wybrać dodatkowe warianty ubezpieczenia nieruchmomości, takie jak:
- ubezpieczenie na wypadek powodzi,
- ubezpieczenie przedmiotów wartościowych (innych niż mienie ruchome),
- ubezpieczenie OC – czyli na wypadek gdybyś to ty spowodowała szkody u kogoś innego, np. gdyby twoje dziecko wybiło sąsiadowi szybę piłką lub z twojego balkonu spadłaby doniczka rozbijając sąsiadowi kafelki lub – co gorsza – samochód,
- ubezpieczenie assistance – czyli pomoc fachowców w przypadku awarii np. sprzętu AGD/RTV.
5. Kliknij OK i odbierz maila – ubezpieczenie nieruchomości gotowe!
Ostatni krok to już tylko wisienka na torcie – zatwierdź swój wybór, opłać składkę i ciesz się tym, że właśnie zaoszczędziłaś sobie mnóstwo czasu i formalności. Na podany adres e-mail przyjdzie potwierdzenie oraz polisa ubezpieczeniowa, a cały proces zajął ci o wiele mniej, niż poszukiwanie pośrednika lub biura. Przy okazji miałaś okazję się przekonać, że ubezpieczenie nieruchomości to prosta sprawa. My lubimy załatwiać swoje sprawy samodzielnie, a ty?