6 sytuacji, w których warto rodzić z Doulą

    -

    Polskie prawo gwarantuje kobiecie możliwość rodzenia z osobą towarzyszącą. Może to być dowolnie wybrana przez nią osoba – partner, ktoś inny z rodziny czy przyjaciół. Inną możliwością jest zatrudnienie osoby udzielającej profesjonalnego wsparcia – Douli. Doula to kobieta doświadczona w swym macierzyństwie, specjalnie kształcona do udzielania wsparcia emocjonalnego, fizycznego i informacyjnego kobiecie (i jej partnerowi, rodzinie) w czasie ciąży, podczas porodu i w połogu. Od stycznia 2015 roku Doula jest oficjalnie zarejestrowanym zawodem w Polsce.

    Oto kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na poród z Doulą:

    1. Najczęściej podczas porodu towarzyszą kobiecie życiowi partnerzy. Jednak może zdarzyć się, że Twój partner nie chce uczestniczyć w porodzie. Powody mogą być różne, np. może obawiać się swojej reakcji na widok krwi czy też uważa, że nie będzie potrafił odpowiednio Cię wspierać (będzie czuł się bezradny).
    2. Nie masz gwarancji, że gdy zacznie się poród, Twój partner będzie mógł być przy Tobie. Może to wynikać z charakteru jego pracy czy też miejsca, w którym pracuje bądź mieszka. Dlatego też, jeżeli nie chcesz rodzić sama rozważ obecność Douli przy porodzie. Podpisując z Doulą umowę uzgadniacie czas, w którym Doula jest do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę. Najczęściej jest to okres obejmujący kilkanaście dni przed i po przewidywanym terminie porodu. W tym czasie, gdy poinformujesz ją o rozpoczynającej się akcji porodowej przyjedzie bądź do Twojego domu lub też do szpitala i pozostanie przy Tobie aż do czasu, gdy zostaniesz przeniesiona na oddział położniczy (2 godziny po porodzie).
    3. Na wybór osoby towarzyszącej mogą mieć wpływ Twoje wcześniejsze doświadczenia, jeżeli to Twój kolejny poród. Jeżeli miałaś poczucie, że osoba towarzysząca Ci przy poprzednim porodzie nie spełniła Twoich oczekiwań, zastanów się czy ponownie chcesz rodzić w jej obecności. Porozmawiaj z partnerem szczerze na ten temat i wspólnie zdecydujcie, kto ma Cię wspierać, gdy będziesz rodzić.
    4. Podczas porodu powinnaś się czuć na tyle komfortowa, na ile to jest możliwe. Zarówno komfort, jaki i poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcie wpływają na przebieg porodu. Może okazać się, że Twój parter nie będzie cię wspierał, ponieważ nie akceptuje Twoich wyborów związanych z porodem (np. nie chciałby, żebyś skorzystała ze znieczulenia). Konflikt na sali porodowej może wywołać u Ciebie niepotrzebny stres. Wsparcie Douli jest bezwarunkowe, co oznacza, że będzie ona zawsze akceptować wszystkie Twoje wybory i wspierać Cię w podejmowanych przez Ciebie decyzjach.
    5. Wiele kobiet do chwili porodu nie było leczonych wcześniej na oddziałach szpitalnych. Sama myśl o pobycie w szpitalu wywołuje u nich obawy, a nawet silny lęk. Na pewno warto wówczas wybrać się i zwiedzić oddział. W takiej sytuacji sprawdzi się doświadczona Doula. Mając wiedzę o zwyczajach panujących na porodówkach oraz znając Twoje preferencje, zadba o odpowiednią atmosferę na sali porodowej, byś czuła się bezpiecznie i komfortowo.
    6. Na wsparcie Douli decydują się również kobiety, które mają przykre doświadczenia porodowe lub przeżyły trudny poród. Szykując się do kolejnego porodu chcą zapewnić sobie pełne profesjonalne wsparcie – zarówno emocjonalne, jaki i fizyczne i informacyjne. Rodząc w obecności Douli czują się pewniej, chętniej komunikują personelowi swoje oczekiwania i potrzeby, a także są bardziej asertywne i pewne siebie.

    Porody z Doulą są coraz popularniejsze w Polsce. Porozmawiajcie o Twoich oczekiwaniach, dowiedz się co może zaoferować Ci wybrana rzez Ciebie Doula. Badania naukowe wykazują, ze obecność Douli ma pozytywny wpływ na przebieg porodu – mniej porodów kończy się cesarskim cięciem, kobiety rzadziej korzystają z medycznych sposobów łagodzenia bólu, mniejszy jest odsetek interwencji medycznych. Jeżeli masz wątpliwości, czy zdecydować się na współpracę z Doulą, umów się z nią na spotkanie (z reguły pierwsze spotkanie, informacyjne, jest bezpłatne). Na spotkanie możesz przyjść z partnerem.

    Artykuł napisany we współpracy z Anną Hildebrandt-Pomajdą, certyfikowaną doulą ze szkoły rodzenia w Gdyni – Rodzice Bez Obaw.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza