Akropol to kamienne wzgórze, które góruje nad południową częścią Aten. Akropol jest sercem Aten, które niegdyś było ośrodkiem kultury i władzy. Akropol był zasiedlony już ok 3500 lat p.n.e., a budowle wznoszone były już w epoce homeryckiej! Najsłynniejszą budowlą Akropolu jest Partenon.

Partenon w datach

480 r.p.n.e. – Po inwazji perskiej Akropol został całkowicie zniszczony wraz z pierwszym Partenonem.

447-432 p.n.e. – Ponownie wzniesiono Partenon, tym razem w stylu korynckim. Długość Partenonu wynosiła 70m, szerokość 31m i wysokość 14m.

438 r.p.n.e. – W najświętszym miejscu Partenonu stanął wykonany ze złota i kości słoniowej 11 metrowy posąg Ateny Partenos.

Kolumnada zewnętrzna Partenonu miała 46 kolumn, zwężających się ku górze i wykonanych z białego marmuru.

437r. p.n.e.- Rozpoczęto budowę wejścia na Akropol, po 6 latach prace przerwano i nigdy nie zostały dokończone.

V w. n.e. – Posąg Ateny Partenos został przewieziony do Konstantynopola i tam został zniszczony. Partenon został zamieniony na kościół chrześcijański.

1456r. – Partenon został przekształcony przez Turków osmańskich na meczet. Z czasem Akropol stał się twierdzą turecką, a Partenon służył jako skład amunicji.

1678r. – Wojsko weneckie, które oblegało Akropol wystrzeliło kulę armatnią w Partenon powodując wybuch nagromadzonej w Partenonie amunicji. Partenon został w dużej części zniszczony.

1802r. – Część rzeźb Partenonu została zakupiona przez angielskiego lorda Thomasa Elgina. Słynny fryz partenoński znajduje się obecnie w British Muzeum w Londynie.

 

Wśród innych godnych uwagi budowli znajdujących się na Akropolu są: jońska świątynia Bogini Nike poświęcona bogini zwycięstwa oraz ruiny sanktuarium Erechtejon poświęcone wielu bogom i herosom m.in. Posejdonowi i Hefajstosowi.

Źródło: Fascynujące Budowle Świata – Artur Anuszewski