Jedną z częstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów okazuje się łysienie androgenowe. Obecnie dotyka ono bardzo wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyną jest zawsze przesadną reakcją mieszków włosowych na androgeny. Jak powinno się je leczyć, by skutecznie pozbyć się niechcianego problemu?

Sposoby leczenia farmakologicznego

Na androgenowe wypadanie włosów pomagają dwa środki, których skuteczność została potwierdzona kliniczna. Chodzi tutaj u finasteryd oraz minoksydil. Ten pierwszy może być stosowany wyłącznie u mężczyzn, ponieważ wykazuje bardzo niekorzystny wpływ na ukształtowanie się narządów płciowych płodu.

Można go również wykorzystywać przy leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Lek ten uderza prosto w przyczynę łysienia androgenowego, dlatego okazuje się skutecznym środkiem. Pierwszych efektów należy się spodziewać mniej więcej po półrocznym stosowaniu. Niestety, po odstawieniu tego środka, objawy choroby powracają.

Minoksydil jest dostępny w dwóch stężeniach: 2% bez recepty oraz 5 % na receptę. Odpowiada on za zahamowanie procesu łysienia oraz przyczynia się do częściowego odrostu włosów. Należy go używać miejscowo – dwa razy dziennie. Nie ma znaczenia, czy używa go kobieta, czy mężczyzna. Podobnie jak w przypadku finasterydu, efekty utrzymują się wyłącznie wtedy, gdy stosuje się lek (widać je po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji).

Jak leczy się tę przypadłość u kobiet?

Kobietom, które cierpią na androgenowe wypadanie włosów, zaleca się zazwyczaj stosowanie środków antykoncepcyjnych lub estrogenów. I jedne, i drugie, mają znacząco spowalniać proces łysienia, by uzyskać zadowalające efekty.

Tabletki antykoncepcyjne mogą jednak wywoływać efekty niepożądane, na przykład nagły przyrost wagi, spadek libido czy wyraźną bolesność gruczołów piersiowych. Mogą się też niekiedy pojawić nudności, depresja, a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.

Kiedy przeszczep włosów?

Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnych efektów, warto rozważyć zabieg chirurgiczny. Przeprowadzenie przeszczepu włosów jest procesem żmudnym i wymagającym dużego nakładu czasu.

Wykonuje się go przy użyciu niewielkich kępek włosów, pobieranych z porośniętych włosami okolic razem z fragmentem otaczającej ich skóry. Pobrane fragmenty przeszczepia się w wyłysiałe miejsca.

Włosy do zabiegu pobiera się z miejsc, które nie są wrażliwe na androgeny. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nie wypadną po przeszczepie. Pacjenci, decydujący się na przeszczep włosów powinni pamiętać, że zabieg ten wymaga od nich dużej cierpliwości.

Więcej informacji o wypadaniu włosów znajdziesz na: http://stopwypadaniuwlosow.pl/fakty-i-mity/-1.