Długo wyczekiwana wiosna to, pod wieloma względami, wyjątkowy okres w roku. Kojarzy się z nowym początkiem, świeżym startem. W branży projektowej to czas wmożonego zainteresowania usługami, które oferują architekci wnętrz.

Bez względu na to, czy remontujemy mieszkanie lub dom kupione z rynku wtórnego, zmieniamy wystrój tego, w którym mieszkamy, czy wykańczamy świeżo odebrane od dewelopera lokum, warto rozważyć zaangażowanie profesjonalisty do pomocy.

Jeszcze pokolenie temu remonty przeprowadzało się zazwyczaj własnym sumptem. Inwestor był wszystkim na raz: zamawiającym, projektantem, kosztorysantem czy inspektorem nadzoru. Dziś wiekszość obowiązków z barków inwestora może przejąć zatrudniony architekt wnętrz. Warto poważnie wziąć pod uwagę skorzystanie z jego wiedzy i doświadczenia. Może to oszczędzić nam, jako inwestorowi, wiele niepotrzebnych emocji i kosztów. Pozostawmy sobie przyjemniejsze aspekty zmiany, jaką jest remont, czy nowa aranżacja wnętrza.

Już na wstępie współpracy z projektantem opiszmy nasze oczekiwania, zadajmy nurtujące nas pytania. Im więcej będzie komunikacji pomiędzy inwestorem a projektantem, tym lepiej. Do pierwszych rozmów z architektem warto jest się nieco przygotować: spisać nasze pomysły, potrzeby, zebrać zdjęcia lub wycinki pokazujące, co nam się podoba, inspiruje. To wszystko może pomóc sprawniej dojść do finału koncepcyjnej części projektu. Pamiętajmy jednak, że pomoc architekta wnętrz może być nieoceniona zarówno dla klientów, którzy mają mnóstwo pomysłów na wygląd i kształt swojej nowej, bądź odnowionej przestrzeni, jak i dla tych którzy mają kłopot z określeniem czego pragną, i co im się podoba. Tym pierwszym pomoże on dokonać wyboru, które pomysły warto i da się zrealizować, a także zmieścić w projektowanych wnętrzach. Tym drugim, z wyczuciem, podsunie właściwy styl aranżacji domu czy mieszkania. Doświadczony projektant będzie umiał znaleźć równowagę pomiędzy funkcją a formą projektowanych wnętrz. Weżmie pod uwagę nasze marzenia, upodobania, styl życia i skonfrontuje to z możliwosciami, jakie daje projektowana przestrzeń oraz budżet, którym dysponujemy. Jeśli będzie taka potrzeba będzie nam towarzyszył w wizytach w sklepach z wyposażeniem wnętrz, lub przeciwnie – jeśli nie mamy na to czasu, sam dokona za nas selekcji i przedstawi kilka wariantów do wyboru.

Jeśli zapragniemy, aby w naszym otoczeniu pojawiły się np. designerskie przedmioty autorstwa polskich projektantów lub mamy jakąś kolekcję, czy pasję, którą chcmy wyeksponować w nowym domu, architekt wnętrz doradzi, jak osiągnąć wysmakowany efekt i uniknąć przesady. Znajdzie miejsce na piękne przemioty, które są również w pełni funkcjonalne, albo na takie, które za zadanie mają jedynie cieszyć oko. Projektanci z Projekt MIMO służą radą przy wyborze konkretnych elementów wystroju, mebli, ale także materiałów wykończeniowych, i wszystkiego tego, co jest niezbędne, by efekt finalny cieszył nas nie mniej niż nadejście wiosny.