Rwący ból nóg nasilający się przy chodzeniu, uczucie ciężkości i ból o poranku, silny ból nóg w spoczynku – dolegliwości bólowe występujące w obrębie kończyn dolnych mogą mieć różny charakter. Ich przyczyną może być zwykłe zmęczenie i przeciążenie wywołane spędzeniem całego dnia w przysłowiowym biegu lub wysiłkiem fizycznym, ale powodować ból nóg mogą równie dobrze poważne choroby wymagające leczenia. W związku z tym, że ból nóg pojawia się z wielu różnych powodów, warto wiedzieć, jakie objawy należy uznać za alarmujące i kiedy udać się do lekarza. Ból kończyn dolnych – co może oznaczać i kiedy wymaga leczenia? Odpowiadamy!
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg?
Powód, przez który bolą nas nogi, może być zupełnie prozaiczny. Ból pojawiać się może u kobiet chodzących w szpilkach lub u osób noszących obcisłe spodnie czy niewygodne ubranie albo obuwie. Spowodować go również może intensywna aktywność fizyczna jak choćby długi marsz, kilkukilometrowy bieg czy wielogodzinna jazda na rowerze. Źródłem problemów z nogami mogą być jednak też różne schorzenia i urazy. Możliwe przyczyny bólu nóg to m.in.1:
- kontuzje (np. skręcenie stawu skokowego, zwichnięcie stawu kolanowego, uraz mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa, naderwanie ścięgien),
- przewlekła niewydolność żylna (żylaki),
- zakrzepica żył głębokich,
- fibromialgia (zespół bólowy cechujący się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli obszarów ciała o zwiększonej wrażliwości na ucisk)2,
- zaburzenia krążenia (przepływu krwi),
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych,
- choroba zwyrodnieniowa,
- zespół niespokojnych nóg (zaburzenie ruchowe związane ze snem),
- rwa kulszowa,
- dna moczanowa,
- zaburzenia wodno-elektrolitowe (niedobór minerałów),
- nowotwór.
Ból nóg – kiedy dolegliwość wymaga zbadania?
Zaniepokoić powinny nas wszelkie niepożądane objawy występujące w obrębie nóg, szczególnie gdy przybierają przewlekły charakter. Mowa tutaj nie tylko o dolegliwościach bólowych ze strony kolan, łydek, stóp czy ogólnie całych nóg, ale też objawach takich jak stan zapalny, zaczerwienienie i inne zmiany skórne, obrzęki, uczucie ciężkich nóg o poranku, nocne skurcze czy mrowienie i drętwienie. W przypadku wspomnianych problemów z nogami należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ mogą świadczyć o występowaniu chorób przewlekłych1.
Wizyta u lekarza jest też wskazana w razie wystąpienia bólu ostrego w wyniku doznanej kontuzji. Może oznaczać, że doszło do poważniejszego urazu niż tylko potłuczenie.
Do jakiego lekarza udać się z bólem nóg?
Jak wiadomo dokuczający ból nóg może mieć różne przyczyny i charakter. Gdy wyda nam się niepokojący, warto skonsultować się z lekarzem, tylko jakim? To zależy od przyczyny problemu. W przypadku podejrzenia schorzenia związanego ze zwyrodnieniem lub zapaleniem stawów należy udać się do reumatologa. W chorobach związanych z układem krążenia, np. przewlekłym niedokrwieniu nóg pomoże flebolog, a ściślej naczyń – angiolog. Jeśli doszło do urazu nogi, odpowiednim specjalistą okaże się ortopeda.
Nie znasz możliwej przyczyny bólu nóg i nie masz żadnych podejrzeć? W takiej sytuacji najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi wstępną diagnostykę i skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Specjalista z pewnością zleci kolejne badania, co umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Ból nóg przy chodzeniu i w spoczynku – domowe sposoby
Dostępne są różne metody leczenia bólu nóg, które można wdrożyć niezwłocznie po jego wystąpieniu. Istotny jest oczywiście odpoczynek i unikanie dalszych przeciążeń. Pomocne może okazać się robienie zimnych okładów na nogi lub moczenie ich w chłodnej wodzie. Ból tkanek miękki można złagodzić, stosując dostępne bez recepty miejscowe leki przeciwbólowe. W razie obrzęków dobrze jest zastosować umiarkowany ucisk przy pomocy choćby zwykłego bandaża3.
Jeśli źródło dolegliwości nie jest poważne, takie postępowanie powinno sprawić, że ból zacznie stopniowo ustępować. W przeciwnym razie sytuacja jest poważna i pomimo prowadzenia samodzielnego leczenia, warto w międzyczasie umówić wizytę u lekarza.
Płatna promocja marki Diosminex
Bibliografia:
- Wiercińska M., Ból nóg i stóp: co może oznaczać? Przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/311000,bol-nog-i-stop (dostęp: 2023.02.26.)).
- Guła Z., Korkosz M., Fibromialgia: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63742,fibromialgia (dostęp: 2023.02.26.)).
- Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).