W życiu każdej kobiety przeciętnie 6 lat (około 2500 dni) przypada na miesiączki. Wiele kobiet ma fatalne samopoczucie podczas miesiączki, nie mówiąc o dolegliwościach z nią związanych. Co robić, kiedy wystąpią dolegliwości menstruacyjne? Podamy kilka propozycji na to, jak radzić sobie z bólami menstruacyjnymi.

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi radzić?

1. Rób to, co Ci sprawia przyjemność

Możesz pływać, uprawiać sporty, spacerować czy kąpać się w ciepłej wodzie.

2. Seks

Seks także jest dozwolony. Udowodniono, że stosunek płciowy i masturbacja działają rozkurczowo i rozluźniająco.

3. Taniec brzucha

Kto by pomyślał, że ten orientalny taniec działa rozluźniająco. Dzięki rytmicznym ruchom krwawienie może być nieco mocniejsze, ale za to krótsze i mniej bolesne.

4. Trening autogeniczny, ćwiczenia rozluźniające i joga

W treningu autogenicznym ważne jest to, żeby wsłuchać się w znaki płynące z ciała. Celem zaś są – odprężenie, odpoczynek, samoregulacja oddychania, trawienia i krążenia oraz uśmierzanie bólu.

Są również ćwiczenia jogi, które mają szczególny wpływ na kobiece narządy płciowe. Ćwiczenia te mają zapewnić poprawienie krążenia energii i uzyskać kontrolę nad mięśniami w obrębie miednicy mniejszej (jajników, macicy, otrzewnej). Kobieta nuczy się rozluźniać i napinać te mięśnie.

5. Akupresura

Czyli europejska nazwa wykonywanego palcami masażu „zhi-ya” lub „tui-na”. Metoda ta polega na naciskaniu palcem lub wykonywaniu masujących albo szczypiących ruchów w określonych punktach ciała.

6. Rozmowa z innymi o sobie

Mów o tym jakie masz nastawienie do własnego ciała i zdrowia, jakie masz doświadczenia związane z miesiączką. Podczas takich rozmów można się wymienić doświadczeniami związanymi z miesiączką. Może tego typu rozmowy pomogą rozwiązać Twoje problemy.

7. Psychoterapia

Jeżeli odczuwasz poważne dolegliwości miesiączkowe dużą pomocą może się okazać indywidualna rozmowa z terapeutą lub w grupie terapeutycznej.

Zróżnicowane sposoby psychoterapeutyczne bazują na założeniu, że wiele z tego co się w nas dzieje pozostaje nieuświadomione. A nasza nieświadomość ewidentnie ma wpływ na nasze działanie i uczucia. Jest kilka form psychoterapii. Ale wszystkie mają na celu dotrzeć w głębokie sfery psychiczne. Poprzez zaangażowanie pacjenta można uzyskać dogłębną poprawę, wysoki stopień samopoznania i pokaźnie rozwijać osobowość. Niestety wadą tej terapii jest czas, którego trzeba dużo. Trzeba być mocno zaangażowanym i ponieść duże nakładay finansowe.

8. Odżywianie i herbatki ziołowe

Kilka dni przed miesiączką powinno się zmniejszyć spożycie soli. Do jadłospisu wnieś jak najwięcej produktów, które mają dużą zawartość witaminy B i wapnia.

Warto tuż przed miesiączką jeść dużo marchwi. Dzięki temu, że marchew jest bogata w witaminy A, B, C i liczne sole mineralne sprawia, że krew miesiączkowa jest rzadsza i jej upływ nie jest taki bolesny.

Herbatki ziołowe

  • krwawnik pospolity – pij 3 szklanki dziennie
  • rumianek – pij 3 szklanki dziennie
  • herbatka z majeranku, pięciornika gęsiego, melisy – również pomocne

9. Homeopatia

Jest wiele środków homeopatycznych pomagających przy bólach miesiączkowych. Lekarstwa homeopatyczne to mocno rozcieńczone surowce pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Dlatego powinny być one przepisane po zdiagnozowaniu pacjentki przez doświadczonego homeopatę.

10. Farmakologia

Jest wiele leków, które pomagają na dolegliwości menstruacyjne. Można zastosować środki przeciwbólowe, rozkurczowe i preparaty hormonalne. Jednakże zanim zaczniesz stosować środki farmakologiczne skonsultuj się z lekarzem.

Więcej informacji o cyklu miesiączkowym oraz objawach PMS znajdziesz na www.myob.pl.

Źródło: „Sprawy kobiece, sprawy intymne”, Wilfried Feichtinger, Christa Kurt