Borobudur jest największym na świecie buddyjskim zabytkiem. Monumentalne wzniesienie w kształcie schodkowej piramidy osadzone pośród pól ryżowych znajduje się na jednej z indonezyjskich wysp – Jawie.

Kiedy powstała buddyjska piramida Borobudur?

Budowę świątyni rozpoczęto ok 750 roku, czyli w złotym wieku budowy świątyń w Azji. Przez pewien czas świątynia Borobudur była duchowym ośrodkiem wyspy. Wkrótce została ona jednak porzucona, najprawdopodobniej po erupcji pobliskiego wulkanu. Po wiekach zapomnienia w 1814r. została ponownie odkryta przez Sir Thomasa Stamforda Raffles.

Architektura piramidy Borobudur

Piramida posiada 6 prostokątnych poziomów oraz 3 koliste tarasy. Całość wieńczy stupa (najprostszy typ sakralnej buddyjskiej budowli, symbol oświecenia). Struktura całego monumentu ma formę lotosu, który uważany jest za święty kwiat Buddy.< /P>

Budowla dzieli się na 3 sekcje:
1 – reprezentuje Kamadhatu (poziom 1 u podstawy piramidy), czyli świat fizyczny, świat pożądań.
2– reprezentuje Rupadhatu (kolejne 5 poziomów) czyli świat formy. To właśnie w tym miejscu człowiek wyzwala się z ciała fizycznego.
2 – reprezentuje Arupadhatu (koliste tarasy) czyli świat bezforemności. Jest to strefa oświecenia.

Borobudur dzisiaj

Obecnie Borobudur jest celem pielgrzymek buddystów.

Pielgrzymkę rozpoczyna się od najniższego i najbardziej ozdobionego poziomu – Kamadhatu, w którym na 160 rzeźbionych płytach ukazuje się świat pełen radości i smutków jakie towarzyszą Światu Pożądań.

Podążając dalej pielgrzym wchodzi na wyższe poziomy, gdzie z kolei na 1300 reliefach przedstawione zostały sceny z życia Buddy oraz istot oświeconych. Na reliefach znajdują się scenki pouczające jak zwalczać pożądanie i przywiązanie. W tej strefie umieszczone zostały również posągi Buddy, aby przypominały o celu pielgrzymki.

Im bliżej szczytu, tym skromniejsze ozdoby. Cała ścieżka bowiem obrazuje postęp medytacyjny pielgrzyma, dążenie do stanu nicości – nirwany.

Na samym szczycie znajdują się koliste tarasy świata Bezforemności, na których znajdują się 72 posągi Buddy w stanie błogości, umieszczone w ażurowych stupach.

W centralnej części górnego tarasu znajduje się jedna pusta stupa, która jest zwieńczeniem całej budowli.

źródło: „Podróże Twoich marzeń”- Mary-Ann Gallagher