Buty dziecka to bardzo ważna rzecz, żeby maluch od pierwszych kroków poprawnie stawiał stópki, a jego stopy rozwijały się prawidłowo.

Buty dla dziecka – kiedy je kupić?

Z zakupem pierwszych bucików nie warto się spieszyć. Lepiej, żeby pierwsze próby pionizacji i chodzenia odbywały się w warunkach, które dają dziecku swobodę. Wtedy stópka dziecka może się prawidłowo rozwijać i testować swoje możliwości – ma swobodę ruchów, może ćwiczyć i doświadczać różnych bodźców oraz struktur podłoża. Poza tym to świetny trening rozwijający zmysły. Dlatego, gdy dziecko uczy się chodzić należy pozwolić mu chodzić na bosaka lub w skarpetkach antypoślizgowych. Stópki dziecka muszą pracować, żeby się prawidłowo rozwijać. Wskazane jest w tym okresie, żeby chodzenie odbywało się po różnorodnym podłożu (np. po piasku albo miękkim dywanie – taka aktywność mobilizuje stopy do większego wysiłku).

Pierwsze buciki kupujemy wtedy, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, a my wychodzimy z nim na dwór, gdzie maluch chce już dreptać i poznawać świat, a podłoże nie jest takie bezpieczne jak w domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty dla dziecka?

Buciki powinny mieć:

– odpowiednią długość – buciki powinny być dłuższe o 5-10 mm niż stopa.

– elastyczną, giętką podeszwę – czyli taką, którą można swobodnie zgiąć 3 palcami. To bardzo ważne, ponieważ w bucikach stopa wciąż musi pracować.

– sztywny zapiętek, który dobrze trzyma piętę nieco ponad kostką ale… nie wyżej. Pierwsze buciki maluszka nie mogą być za  wysokie, by nie utrudniać ruchów małej stópce. Jeżeli kupujesz wyższe buciki na przykład na zimę, zwróć uwagę, żeby były miękkie i elastyczne.

– sznurówki albo rzepy dobrze ściągające śródstopie.

– szeroki czubek, aby paluszki nie były ściśnięte i podkurczone.

A poza tym buciki powinny być lekkie i wykonane z możliwie naturalnych i przewiewnych materiałów.

Pamiętaj także, że używanie butów po innych dzieciach nie jest dobrym pomysłem. 

Koniecznie zmierzcie buty

Na zakupy bucików warto zabrać ze sobą dziecko. Zmierzenie stopy patyczkiem może okazać się niewystarczające, ponieważ dobry bucik to nie tylko taki, który ma odpowiednią długość. Każda stópka jest inna – ma inną szerokość i podbicie. Buciki trzeba zmierzyć przed zakupem!!!

Na zakup bucików najlepiej wybrać się po południu, ponieważ wtedy każda stopa jest trochę dłuższa niż rano 😉

Prawidłowo dobrane buciki mają znaczący wpływ na prawidłowe kształtowanie się łuku stopy, pracę mięśni i układu ścięgnistego stopy. A prawidłowo ukształtowane stopy zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy u dziecka.

foto6790

Czy stopy mojego dziecka rozwijają się prawidłowo?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, rodzice maja zwykle wiele wątpliwości: Czy dobrze stawia nóżki? Czy nie koślawi stópek? Czy nie ma płaskostopia?

Nawet, jeżeli zauważycie, że dziecko koślawi nogi albo nie ma prawidłowo wysklepionej nóżki nie zawsze jest to powód do niepokoju. Musicie pamiętać, że małe stópki rozwijają się i zmieniają przez kilka lat. Swój ostateczny „kształt” osiągają dopiero, kiedy dziecko zaczyna naukę w szkole – czyli w okolicach 7 roku życia!  Do do tego czasu możecie obserwować u swojej pociechy zmiany w ustawieniu stóp, nóg i kolan. Niektóre z tych zmian są fizjologiczne i powinny wyrównać się do 7 roku życia. Niektóre trzeba będzie skonsultować ze specjalistą, więc jeśli coś Was niepokoi warto wybrać się do fizjoterapeuty i wykonać badanie profilaktyczne stóp.

Warto też pamiętać o kilku prawidłowościach dotyczących rozwoju nóg:

– Do 2. Roku życia może wystąpić u dziecka fizjologiczna szpotawość kolan (kolanka ustawiają się na zewnątrz), ale jest to zwykle etap przejściowy w rozwoju. Podobnie jest z koślawymi kolanami – które mogą pojawić się u dziecka pomiędzy 3 a 6-7 rokiem życia, ale potem nóżki powinny się wyprostować.

– Małe dzieci mają pod podeszwą stópki podściółkę tłuszczową, która może sprawiać wrażenie płaskostopia. Ale maluchy muszą  mieć płaskie stópki – podściółka tłuszczowa jest warstwą ochronną, która chroni stópki przed urazami, zwiększa powierzchnię nośną i ułatwia naukę chodzenia. Zanika ona dopiero między 3-4 roku życia i wtedy kształtuje się wysklepienie stopy. Oczywiście już wcześniej, możemy zrobić testy i ocenić, czy dziecko ma predyspozycje do płaskostopia, ale w przypadku małych dzieci zwykle przyjmujemy zasadę: „Stópkom nie należy przeszkadzać”. Młode stopy powinny być aktywne, bo dzięki aktywności efektywnie pracują nad swoim wysklepieniem.

Zadaniem rodziców i specjalistów jest obserwowanie, czy rozwój stóp przebiega prawidłowo. Zbyt szybkie korygowanie wad stóp na przykład za pomocą obuwia ortopedycznego nie zawsze służy zdrowiu. A już na pewno nie powinno się nosić takich butów profilaktycznie – czyli na wszelki wypadek.

Rodzice nie mogą na własną rękę podejmować takiej decyzji i „unieruchamiać” nóżek w butach, które ograniczają  „pracę” i rozwój stopom. Mogą być one czasem zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę, ale decyzja o ich zastosowaniu musi być podjęta z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.

agnieszka2517

Badania profilaktyczne stóp

Takie badanie jest bezbolesne, co więcej jest dla dzieci ciekawe i atrakcyjne. Zwłaszcza badanie na podoskopie, na którym można obejrzeć swoje stópki od spodu, a do tego zmieniają one jeszcze kolor na zielono. Więcej o badaniach profilaktycznych stóp i postawy ciała dziecka możecie przeczytać na stronie Kliniki Podologicznej Ortomedicum.

Gdzie można wykonać badanie profilaktyczne stóp?

W każdym gabinecie fizjoterapeutycznym, który ma do tego odpowiednie urządzenia (matę tensometryczną, plantograf, podoskop) i przeszkolonych specjalistów.

Kiedy pierwszy raz zrobić badanie profilaktyczne?

Jeżeli coś niepokoi rodziców, badanie profilaktyczne można  wykonać w każdym wieku dziecka. Warunkiem jest jednak samodzielne chodzenie oraz brak pieluchy od co najmniej 3 miesięcy.

Jeżeli rodzice nie widzą żadnych niepokojących objawów (dziecko nie koślawi nóżek, nie potyka się podczas chodzenia), można zaczekać z badaniem aż maluch skończy 4 lata. Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta sprawdzi, czy stopy i stawy rozwijają się prawidłowo, a także czy dziecko prawidłowo chodzi. Jeżeli specjalista zauważy poważnie nieprawidłowości, można podjąć pierwszą korektę stóp w postaci wkładek ortopedycznych robionych na indywidualne zamówienie. Zalecamy tylko takie, ponieważ dopasowują się do stópek dziecka i są w stanie realnie pomóc.

Obowiązkowo każde dziecko powinno przejść badanie profilaktyczne koło 7 roku życia – wtedy postawa ciała oraz kończyny dolne powinny być już prawidłowo ukształtowane, a chód stabilny.

Kompleksowe badania profilaktyczne dziecka możesz wykonać w Klinice Podologicznej Ortomedicum we Wrocławiu i w Gliwicach

Badania profilaktyczne stóp oraz wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie wykonujemy w gabinetach Ortomedicum we Wrocławiu i Gliwicach. Posiadamy profesjonalny sprzęt i doświadczonych fizjoterapeutów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj