Jeśli Twoje dziecko w czasie podróży samochodem odczuwa nudności i wymiotuje, ma zawroty głowy i jest senne, najprawdopodobniej dotyka je choroba lokomocyjna. Choroba lokomocyjna u dzieci to częsty problem, dlatego warto wiedzieć, jak łagodzić objawy tego schorzenia.

Dlaczego chorują głównie dzieci?

Choroba lokomocyjna to reakcja organizmu na sprzeczne informacje dostarczane przez oczy i błędnik. Kiedy jedziesz samochodem, oczy widzą ruch, jednak błędnik pozostaje w przekonaniu, że cały czas siedzisz wygodnie… Możliwa jest również odwrotna sytuacja, gdy wpatrzona w książkę widzisz, że jesteś stabilna, a cały samochód kiwa się na wybojach. Osoba dorosła zazwyczaj ma doświadczenie i dobrze sobie radzi w takich sytuacjach – dziecko do 12-13 roku życia ma niedojrzały układ nerwowy i łatwo go zdezorientować.

Co robić, gdy dziecko ma objawy choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna u dzieci jest na tyle powszechna, że lekarze opracowali szereg porad na radzenie sobie z długimi podróżami.

  • Najpóźniej 2 godziny przed wyjazdem daj dziecku lekki posiłek. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych dań i napojów gazowanych.
  • Imbir jest znanym od wieków lekiem na chorobę lokomocyjną – dość powiedzieć, że stosowali go żeglarze. Dlatego koniecznie zabierz na podróż imbirowe cukierki i podawaj je dziecku od czasu do czasu.
  • Dziecko powinno siedzieć przodem do kierunku jazdy tak, by widziało przez przednią szybę. Przesuwający się w bocznych szybach obraz tylko pogarsza stan dziecka.
  • We wszystkich pojazdach siadaj z dzieckiem w miejscu oddalonym od silnika i kół. Tam wibracje są najsilniejsze, więc w autobusie i na statku siadaj w jego środku, samolot najspokojniejszy jest z przodu.
  • Woda niegazowana i woreczki foliowe powinnaś mieć pod ręką, na wypadek gdyby odruch wymiotny jednak wystąpił. Wodą oczyścisz buzię dziecka i je nawodnisz (wymioty bardzo odwadniają).
  • Wietrz samochód i rób częste przerwy na postój – nawet kilka minut co godzinę pomoże dziecku, ale też Tobie jako kierowcy.
  • Jeśli masz taką możliwość, podróżuj w czasie, gdy dziecko śpi. Będzie znacznie mniej odczuwało skutki podróży, dzięki czemu przebiegnie ona płynniej i spokojniej dla wszystkich.
  • Przed podaniem leków na chorobę lokomocyjną skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć wszelkie powikłania. Części leków nie można podawać dzieciom do lat 6, inne mogą wywoływać reakcje alergiczne.