Ciekawe propozycje na nudne wieczory

-

O tym jak uciążliwym stanem jest nuda wiedzą raczej wszyscy. Epidemia nudy nie oszczędza nikogo, gdyż dotyka zarówno małych, jak i dużych osobników. W dodatku jest niezwykle zaraźliwa, a nieleczona obniża poziom kreatywności. Jak więc możemy jej przeciwdziałać?

Mamo i tato, pobawcie się ze mną!

O ile starsze dzieci, młodzież i dorośli zwykle sami szukają sobie interesującego zajęcia, tak dzieci często polegają na swoich rodzicach. Dla nich to raczej oczywiste, że mózgownice dorosłych to nieskończona baza danych nieznanych zabaw i przeróżnych innowacyjnych pomysłów jako skuteczne lekarstwo na dziecięcą nudę. Problem pojawia się wtedy, gdy kończą się nam nawet najbardziej ciekawe i oryginalne plany przeciwdziałania tejże epidemii, a wszelkie propozycje zostają odrzucane przez naszą pociechę.

Gdyby tylko istniał sposób, aby słowa “nie mam co robić” nie padały z ust znudzonego dziecka co kilkanaście sekund. Zastanówmy się więc, co mają na celu te słowa. Odpowiedź jest prosta – jest to sposób, aby zwrócić na siebie uwagę i przekazać komunikat “pobaw się ze mną”.

Bardzo łatwo jest posadzić dziecko przed telewizorem lub interaktywną grą na tablecie i prawdą jest, że zainteresujemy tym dziecko, lecz nie na długo. Ponadto, tego typu rozrywka nie zastąpi wspólnej zabawy zacieśniającej więzi rodzinne i pobudzającej zdolności poznawcze dzieci. Zatem jak możemy spędzić czas w nudny, ponury wieczór, gdy słońce ukryło się za chmurami, a my już nie mamy pomysłów czym zająć nasze dziecko?

Zrób coś z niczego!

Zajęcia z serii handmade oraz DIY (Do It Yourself) to idealny sposób na to, aby zainteresować dzieci czymś twórczym i ciekawym. Wszelkie prace plastyczne i techniczne pobudzają wyobraźnię, rozwijają pomysłowość i sprawczość manualną. Oprócz klasycznego malowania, wycinania, wydzierania i składania origami świetne są masy plastyczne, z których można formować zwierzątka, ludziki i najróżniejsze przedmioty.

child 3194977 1920

Ciekawą innowacją dla zwykłej plasteliny jest Inteligentna Plastelina Dr Cosmic firmy Astra dostępna w pełnej gamie kolorystycznej oraz Pływająca Plastelina, którą można bawić się w wodzie. Są to masy, które nie brudzą rąk, nie wysychają ani nie twardnieją, co sprawia, że jest to bezpieczna zabawka wielokrotnego użytku. Popularny jest też piasek kinetyczny, który będzie ciekawą alternatywą dla zabawy w piaskownicy. I co najważniejsze, możemy się nim bawić w domu, gdy pogoda nie sprzyja wyjściu na plac zabaw.

Interesujące dla dziecka mogą być też własnoręcznie wykonane gry jak na przykład warcaby z pomalowanych korków po napojach, memory z narysowanymi wzorami wycięte ze tekturowych pudełek lub uszycie ubranek dla zabawek. Możemy też stworzyć z dzieckiem niesztampowe przedmioty z niepotrzebnych rzeczy jak stare ubrania, butelki po napojach albo rolki po papierze toaletowym. Pomysłowość nasza i dziecka nie zna granic, a inspiracje możemy czerpać ze licznych blogów i kanałów promujących ideę DIY.

Zabawy zwykłe, lecz niezwykłe

Najlepszy sposób na nudę to taka zabawa, która będzie owiana tajemnicą i ciekawym konceptem, a do tego opisu idealnie pasuje poszukiwanie pirackiego skarbu, które możemy zorganizować w domu. W zabawie nie może zabraknąć starannie rozrysowanej mapy z legendą, rekwizytów, przebrań oraz unikatowej i emocjonującej historii, która wciągnie niejednego uczestnika. Aby dostać się do ukrytego skarbu należy rozwiązać zagadki, co z kolei pobudza wyobraźnie i logiczne myślenie, a do tego zafunduje wszystkim wspaniałą frajdę.

Innym przykładem może być wspólne czytanie książek, które z jakiegoś powodu nie jest już tak często wybierane jako sposób na miłe i pożyteczne spędzanie czasu. Czytając książki razem z dzieckiem możemy z nim porozmawiać o przygodach i problemach bohaterów opowiadania, które mogą wydawać mu się trudne do zrozumienia. Poprzez analizę historii, odnosząc się do własnego życia możemy nauczyć dziecko, jak radzić sobie z problemami i emocjami. Takie czytanki-pogadanki efektywnie rozwijają analogiczne myślenie, dlatego też jest to sposób na naukę poprzez przyjemności.

Dla rodziców, którym nie straszny jest bałagan w kuchni, sposobem na zabicie nudy jest wspólne gotowanie, przygotowywanie smakołyków i pieczenie ciasteczek. A które dzieci nie lubią pichcić pyszności wraz z rodzicami?

Kreatywna zabawa

Jak już wiadomo, aby dziecko mogło efektywnie i skutecznie czerpać nową wiedzę i umiejętności, niezbędna jest ku temu świetna zabawa. W rozwoju kreatywności posłużą nam zabawki edukacyjne i logiczne, czyli w dużej mierze gry planszowe i zręcznościowe. Planszówki uczą koncentracji, polepszają pamięć, poszerzają wiedzę o świecie i wpływają na błyskotliwość oraz spryt. Jako, że są to gry przeważnie wieloosobowe, dużą rolę odgrywa także rywalizacja między graczami.

Dzieci najbardziej na świecie nie lubią przegrywać, jednak gry mają też za zadanie nauczyć je umiejętności akceptacji poniesionych porażek. Podczas zdrowej rywalizacji budujemy więź bliskości i akceptacji między członkami rodziny lub kolegami i koleżankami. Zaletą planszówek jest fakt, że graczami mogą być zarówno młodsze, jak i starsze osoby.

Jedną z najbardziej popularnych gier edukacyjnych jest gra słowna “Scriba” firmy Alexander. Polega na tworzeniu z zestawu 7 liter słów i układaniu ich na planszy w postaci krzyżówki. Gra poszerza zasób słownictwa, uczy poprawnej pisowni oraz spostrzegawczości.

Kolejną ciekawą planszówką jest gra “Inspektor Pytanko”. Gra w głównej mierze opiera się na umiejętnym zadawaniu pytań przez tytułowego Inspektora Pytanko, którego zadaniem jest prowadzenie śledztwa, przesłuchiwanie podejrzanych i złapaniem złoczyńcy. Gra uczy graczy zadawać sensowne pytania i myśleć logicznie, a poprzez wcielanie się w inspektora poczujemy się jak prawdziwi detektywi.

Inną ciekawą propozycją na nudny wieczór jest kolejna gra firmy Alexander “Gorący Ziemniak”, która ma za zadanie rozbawić i zrelaksować graczy. Ich zadaniem jest odpowiadanie na pytania pod presją czasu, a z powodu krótkiego czasu na reakcję zwykle powstają śmieszne odpowiedzi, które rozbawią niejednego gracza. Grając w “Gorącego Ziemniaka” doskonalimy refleks i umiejętność szybkiego kojarzenia i wydobywania danych z pamięci.

goracy ziemniak

Jak widać, sposobów na spędzenie pochmurnego wieczoru w domowym zaciszu może być bardzo wiele. Wystarczy tylko chcieć coś robić i pobudzić wyobraźnię.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Szkolna Szafahttps://www.szkolnaszafa.pl/.

Udostępnij ten artykuł

Ostatnie posty

Ostatnie komentarze

Nina NA Endometrioza