Szukając pomysłów na dania główne, warto czasami rozejrzeć się dookoła. Polska kuchnia potrafi zaskoczyć. Zastanawialiście się na przykład, ile w naszym języku istnieje określeń na zupy? Nawet kulinarny laik trochę ich wymieni. Zdecydowanie mamy do nich wyczucie, mnóstwo serca i nie boimy się eksperymentów. Przedstawiamy kilka pomysłów na pyszne dania główne, w których aromatyczne i sycące zupy zajmują honorowe miejsce. Nie będą to jednak typowe przepisy na zupy – chcemy podzielić się kilkoma złotymi radami.

Odświętny żurek

Gdy sięgamy do tradycyjnych smaków, okazuje się, że dania główne – w tym także zupy – skrywają w sobie ogromny potencjał. Żurek w chlebie wygląda bardzo efektownie. Wymaga sporo cierpliwości i czasu, więc lepiej nie szykować go po raz pierwszy w dniu wielkiego święta. Często sen z powiek spędza nam wybór tego apetycznego chleba. Jaki kupić bochenek i jak go przygotować?

  1. Wybierz okrągły bochenek o grubym i dobrze wypieczonym spodzie.
  2. Ostrym nożem odetnij górną część chleba. Zachowaj na później, ponieważ będzie „pokrywką”.
  3. Środek chleba delikatnie i dokładnie wydrąż.
  4. Weź surowe jajko – oddziel białko od żółtka. Wnętrze chleba obficie wysmaruj białkiem. Szczególną uwagę poświęć na dno chlebowego talerza.
  5. Nagrzej piekarnik do 180°C i włóż chleb na ok. 10 min.

 

Tak zabezpieczony bochenek jest odpowiednio przygotowany do roli efektownego talerzyka na zupę I nie powinien przesiąknąć żurkiem.

Klasyczna pomidorowa

Przepis na zupę pomidorową każda pani domu ma w małym palcu. Ale jak wydobyć z niej jeszcze więcej aromatu? Oprócz soli i pieprzu, zupy pomidorowe doskonale komponują się także z ziołami takimi jak: kolendra, oregano, bazylia. Jeśli nie masz pod ręką wszystkich tych przypraw, świetnie sprawdzą się ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY. Zdarza się, że trzeba też wzmocnić sam pomidorowy smak. Kolorów i pomidorowych nut dodadzą pomidory w płatkach lub wiórkach.

Rozgrzewający kapuśniak

Tradycyjny, polski kapuśniak powinien być przygotowany na żeberkach i wędzonce. Zupa ta jest bardzo treściwa i z powodzeniem może stanowić dania główne. Jednak nawet najlepsze mięso nie zastąpi prawdziwej, wyrazistej kapusty. Kapuśniak jest prostą zupą, ale znalezienie wysokiej jakości składników to trochę większe wyzwanie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Nigdy więc nie kupuj w ciemno pierwszej z brzegu kapusty kiszonej. Zazwyczaj kapusty są zakwaszane octem. Oznacza to, że ich smak nie jest wcale efektem procesu kiszenia. Jeśli znajdziemy prawdziwą kiszonkę, nawet niezwykle kwaśną, nie płuczmy jej! W soku kryje się ogromne bogactwo witamin i mikroelementów. Lepiej taką kapustę odcisnąć, a sok zachować. Być może przyda się do zakwaszenia zupy. Jeśli nie, zawsze można wykorzystać go do świeżo wyciśniętego soku z marchwi.

Tradycyjny barszcz czerwony

Barszcz królował na polskich stołach już od czasów Władysława Jagiełły. Do dzisiaj trudno mu się oprzeć – to klasyczny pomysł, jeśli chodzi o przepis na zupę. Idealny barszcz ma piękny, głęboki kolor i harmonijny, wyrazisty, choć nie za kwaśny smak. Na co zwrócić uwagę w trakcie gotowania barszczu?

  1. Odpowiednie buraki: wybierzmy te średniej wielkości, ciemne, ze słabo zarysowanymi pierścieniami. Najlepiej niech mają cienką skórkę, a po przekrojeniu błyszczący miąższ.
  2. Kompozycja przypraw: barszcz dobrze smakuje z majerankiem, liściem laurowym, lubczykiem, zielem angielskim, pieprzem, a także czosnkiem. Ciekawie prezentuje się z jałowcem lub kminkiem.
  3. Zakwaszenie: jeśli barszcz wydaje nam się zbyt mdły, uratuje go woda z ogórków kwaszonych lub sok z cytryny.
  4. Piękny kolor: intensywną barwę możemy zachować dzięki odrobinie octu balsamicznego lub soku z cytryny.

Tak przygotowany barszcz nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest również istnym rarytasem dla naszych podniebień. Jego walory smakowe można dodatkowo podkreślić, podając go z pasztecikami lub krokietami. Tradycyjne polskie zupy w wielu przypadkach stanowią nieodłączny element, jeśli chodzi o danie główne. Warto znać kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym przygotujemy je jeszcze lepiej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj