W naszym codziennym życiu pełno jest sytuacji trudnych i stresowych. W momencie, kiedy nie potrafimy efektywnie sobie z nimi radzić, mogą one stawać się groźne dla naszego zdrowia i jakości życia. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat tego, czym jest stres, kiedy jest on dla nas szkodliwy oraz jakie są sposoby radzenia sobie z nim.
Czym jest stres?
Pojęcie stresu wprowadził Hans Selye, który określił je jako swoistą reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu zadania. Reakcję stresową wywołuje bodziec nazywany stresorem. Może nim być trudne zdarzenie, jakim jest utrata pracy, konflikt z przełożonym, a nawet przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje ciągły hałas.
Dlaczego się denerwujemy?
Stres najczęściej kojarzy nam się z sytuacjami powstającymi pod wpływem gwałtownych wydarzeń w naszym życiu, jak udział w wypadku samochodowym czy utrata bliskiej nam osoby. Jednak stres powstaje również pod wpływem codziennych wydarzeń, może wiązać się z określonym stylem życia, nieuporządkowaniem, pośpiechem. W takiej sytuacji obciążamy nasz organizm wysiłkiem, który jest ponad jego możliwości – ciągłe spieszenie się, życie pod presją czasu i obowiązków są przyczyną nieustannego stresu, który jest niekorzystny dla naszego organizmu.
Rodzaje stresu
Jak wiadomo, nie każdy stres działa na nas negatywnie. Jego pozytywnym działaniem jest mobilizacja organizmu do działania, co ułatwia radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Jednak nawet jeśli ten pozytywny stres będzie utrzymywał się zbyt długo i często pojawiał, może nam zaszkodzić i przynieść negatywne konsekwencje. Współcześnie otacza nas duża ilość stresorów, co sprawia, że trudno ich uniknąć. Dlatego warto wiedzieć, w którym momencie stres zaczyna działać na nas niekorzystnie i jak możemy sobie z nim poradzić.
Indywidualna reakcja na nerwy
Istotne znaczenie w odczuwaniu stresu mają cechy indywidualne, gdyż każdy inaczej reaguje na sytuacje stresowe. U jednych stres będzie objawiał się poprzez przyspieszenie bicia serca, skurcze żołądka i suchość w ustach, u innych wystąpi napięcie mięśni, płytki oddech, zwiększone pocenie się i wyostrzenie zmysłów, a niektórzy mogą reagować bezsennością, brakiem apetytu czy ospałością. W odpowiedzi na stres możemy odczuwać lęk, niepokój, drażliwość, a nawet agresję.
Skutki
Skutkami długotrwałego stresu są między innymi choroby układu krążenia, zaburzenia snu, zaburzenia nerwicowe, problemy z pamięcią i koncentracją, a także obniżenie motywacji i ogólnego nastroju.
Profilaktyka
Leczenie stresu jest uzależnione od nasilenia objawów. Przy pierwszych symptomach ważne jest zadbanie o higienę psychiczną: odpowiedni odpoczynek, sen, zmiana trybu życia i diety. Na tym etapie pomocne mogą się okazać różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Przy znacznym nasileniu zaburzeń funkcjonowania, narażającym pracę lub życie rodzinne, jak na przykład w przewlekłych zaburzeniach snu powodujących zmęczenie, trudności w koncentracji, wybuchy gniewu i labilność emocjonalną – stosuje się farmakoterapię. Natomiast w przypadkach cierpienia psychicznego i przewlekłego dyskomfortu, ale bez zaburzeń funkcjonowania – stosuje się psychoterapię.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez psychoterapeutów z Psychoterapia.org specjalizujących się w leczeniu nerwic. |