Wakacje coraz bliżej. Atmosfera gorącego lata, zatłoczone kurorty i pełne plaże sprzyjają zarówno naszej nieuwadze, jak i złodziejom. W takich warunkach łatwo o kradzież dowodu osobistego i wykorzystanie naszych danych osobowych w celu wyłudzenia kredytu. Szczególnie w tym okresie powinniśmy więc dbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów.
Słońce, woda, plaża, pakowanie walizek – o tym najczęściej myślimy przed urlopem. Nie bierzemy pod uwagę, że to właśnie nasz dowód może stać się łupem przestępcy. Rzadko kto jest na tyle przezorny, by jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć swój dokument tożsamości. Tymczasem ryzyko kradzieży dowodu osobistego to realne zagrożenie.
Zabezpieczaj swoje dokumenty
Niezależnie, czy to na wakacjach, weekendowym wypadzie za miasto czy podczas wyjazdu służbowego, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa jednego z najważniejszych dokumentów – dowodu osobistego:
- Dowód osobisty trzymajmy zawsze przy sobie, jeśli podczas urlopu nie mamy takiej możliwości, bo np. idziemy popływać – przechowajmy go w hotelowym sejfie
- Jeśli wyjeżdżamy i zabieramy paszport i dokument tożsamości – przechowujmy dokumenty oddzielnie
- Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie
- Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie, jeśli trzymamy go w torebce bądź teczce pamiętajmy, by ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku.
Co zrobić, gdy stracimy dowód osobisty?
Zgubimy bądź skradziony dowód osobisty w pierwszej kolejności należy zastrzec, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć. Najszybciej możemy tego dokonać online na stronie www.bik.pl. Innym sposobem jest wizyta w najbliższej placówce banku, gdzie możemy wydać dyspozycję zastrzeżenia utraconego dowodu osobistego. Kolejnym krokiem, w przypadku kradzieży, jest powiadomienie najbliższej jednostki policji o zaistniałej sytuacji.
Następnie pozostaje wizyta w urzędzie gminy i wyrobienie nowego dokumentu tożsamości bądź, jeśli jesteśmy za granicą, a nie posiadamy paszportu, w Konsulacie Rzeczpospolitej, gdzie otrzymamy dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD).
Zastrzeganie dowodu osobistego za pośrednictwem portalu bik.pl – krok po kroku
Dodatkowo, BIK przygotował specjalny alert, który działa jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane. Specjalny alert przesłany za pomocą maila i SMS-a powiadamia nas za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie o naszą historię kredytową. Jeśli sami nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Dzięki informacji z BIK i podjęciu właściwych działań mamy szansę szybko zareagować na niepokojące sygnały.
Dzięki nowej, bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego można bardzo szybko, jednym kliknięciem, wyłączyć z obiegu utracony dokument. Wystarczy wcześniej założyć bezpłatne konto w portalu bik.pl.
Informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Zostaje ona przekazana do ogólnokrajowego systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie on-line wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, zostają powiadomione o wyłączeniu dokumentu z obiegu. Dzięki temu osoba niepowołana nie będzie mogła posłużyć się naszym dowodem w celu wyłudzenia kredytu, czy zaciągnięcia innych zobowiązań.
Czy warto działać prewencyjnie?
Odpowiedź nasuwa się sama. Tylko w I kwartale 2015 roku udaremniono 1877 prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości ponad 67 mln złotych*. Wyłudzeń udało się uniknąć, gdyż skradzione dokumenty zostały wyłączone z obiegu i trafiły do systemu Dokumenty Zastrzeżone, do których mają dostęp wszystkie banki i wiele instytucji. Dlatego tak ważna jest niezwłoczna reakcja.
W wakacyjnym poradniku BIK podpowiadamy, jak postąpić w przypadku zgubienia bądź kradzieży dowodu osobistego.