Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, alimenty wliczają się do dochodu. Oznacza to, że muszą one być uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to wszystkich typów alimentów. Zapraszamy do lektury!

Co wlicza się do dochodu rodziny?

Kryterium dochodowe ma duże znaczenie w przypadku ubiegania się o różnego typu zasiłki. Wiele osób nie ma jednak pewności, co wlicza się do dochodu rodziny, a co nie musi być uwzględniane. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim różnorodnych świadczeń, alimentów czy zasiłków, takich jak 500 plus.

Do osiąganych dochodów należy wliczyć nie tylko otrzymywane z pracy wynagrodzenie, ale też:

  • rentę,
  • emeryturę,
  • świadczenie rodzicielskie lub rehabilitacyjne,
  • a także zasiłki (na przykład zasiłek chorobowy, macierzyński czy zasiłek dla bezrobotnych).

Istnieją również takie świadczenia, których nie trzeba wliczać do dochodu. Dzięki temu można zwiększyć swoją szansę na otrzymanie niektórych zasiłków. Do dochodu nie trzeba wliczać między innymi:

  • niektórych rodzajów alimentów,
  • zasiłku 500 plus,
  • dodatków pielęgnacyjnych,
  • zasiłków celowych,
  • pomocy materialnej dla uczniów.

Czy alimenty wliczają się do dochodu?

Niektóre rodzaje alimentów wliczane są do dochodu i muszą być uwzględnione w rozliczeniu PIT. Nie dotyczy to jednak wszystkich alimentów. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w  art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[1].

Z podatku zwolnione są alimenty:

  • na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia,
  • na rzecz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na rzecz innych osób, jeśli alimenty zostały otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, a ich wysokość nie przekracza 700 zł miesięcznie.

A zatem rodzice, którzy pobierają alimenty na rzecz dzieci, nie muszą odprowadzać za nie podatku. Takie alimenty nie wliczają się też do dochodu rodziny.

Więcej informacji na temat alimentów znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/sprawy-rodzinne/alimenty/

Czy 500 plus wlicza się do alimentów?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy 500 plus wlicza się do alimentów. Najczęściej wątpliwości związane są z tym, czy alimenty mogą zostać obniżone dlatego, że na dziecko pobierany jest taki zasiłek. Zgodnie z prawem – nie. Otrzymywanie świadczenia 500 plus nie ma żadnego wpływu na wysokość alimentów.

Sąd, który ustala wysokość alimentów, nie może obniżyć ich dlatego, że rodzic pobiera 500 plus. Z pewnością jednak w trakcie negocjowania wysokości alimentów drugi rodzic będzie podnosił tę kwestię, argumentując, że skoro dziecko otrzymuje 500 plus, to alimenty mogą być niższe. Tak samo wygląda to w przypadku wielu innych świadczeń, jak na przykład zasiłek pielęgnacyjny.

Co wchodzi w skład alimentów?

W alimenty wlicza się wszystkie wydatki ponoszone na dziecko. Mowa tu między innymi o:

  • opłatach za mieszkanie,
  • o jedzeniu,
  • ubraniach,
  • lekarstwach,
  • opłatach za szkołę czy przedszkole,
  • za zajęcia dodatkowe,
  • wycieczki, rehabilitację i wszystkie inne koszty.

W alimenty wliczają się także koszty paliwa, rachunki czy opłaty – oczywiście nie w całości, a jedynie uśredniona wysokość kosztów ponoszonych na dziecko.

To, co wchodzi w skład alimentów, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli każdy z rodziców zabiera dziecko na oddzielne wakacje, koszty wyjazdu nie będą wliczane do alimentów. Jeżeli jednak tylko jeden z rodziców wyjeżdża z dzieckiem, drugi rodzic będzie musiał zapłacić wyższe alimenty, ponieważ doliczony zostanie koszt wyjazdu dziecka. Podobnie jest w przypadku zajęć dodatkowych. Jeżeli dziecko przed rozwodem uczęszczało na zajęcia dodatkowe (na przykład balet, tenis i zajęcia językowe), koszty te zostaną podzielone po połowie.

Jeśli jednak przedtem dziecko nie chodziło na żadne zajęcia, po rozwodzie nie można oczekiwać, że w kwocie alimentów zostaną one uwzględnione, bo dziecko nagle zacznie uczestniczyć w różnych zajęciach.

Jak widać, wiele zależy tutaj od rozpatrywanej sytuacji. Rodzic, który ubiega się o alimenty na dziecko, powinien gromadzić wszystkie paragony, rachunki czy faktury, ponieważ będą one kluczowym dowodem podczas ustalania wysokości alimentów.

Szczegółowe informacje dotyczące ustalania wysokości alimentów znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/zasada-rownej-stopy-zyciowej-w-alimentach/

Podsumowanie

Kwestia tego, czy alimenty wliczają się do dochodu, budzi wiele wątpliwości. To samo dotyczy między innymi tego, czy 500 plus wpływa na wysokość alimentów. Jeśli planujesz ubiegać się o alimenty lub chcesz, aby były one podwyższone, warto skorzystać z pomocy prawnej. Doświadczony adwokat odpowie na wszystkie pytania związane z alimentami i tym, co dokładnie wlicza się do dochodu, a przy okazji doradzi, co można zrobić, aby kwota alimentów była bardziej satysfakcjonująca.

[1] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych-16794311/art-21

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj