Witamina D znana jest z tego, że wpływa na wzmocnienie kości i zębów. Wiele osób nie wie jednak, że zmniejsza też ryzyko występowania wielu poważnych chorób oraz oparzenia słonecznego. Groźny więc może być niedobór witaminy D. Skutki mogą być nieodwracalne.

Witamina D gwarantuje zdrowe i mocne zęby oraz kości. Zapobiega także chorobom nowotworowym, depresji i wielu innym dolegliwościom. Groźny może być jej nadmiar oraz niedobór.

Witamina D zapobiega poparzeniom słonecznym

Niemalże każdemu zdarzyło się przesadzić ze słońcem. Wówczas pojawia się silne zaczerwienienie, obrzęk i nieprzyjemne pieczenie. Warto wtedy jak najszybciej zażyć witaminę D.  Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno regularnie brać dodatkowej „witaminy słońca”, kiedy jej poziom w naszym organizmie jest prawidłowy. Wówczas może być jej zbyt dużo, a niekorzystny dla zdrowia jest i nadmiar, i niedobór witaminy D. Skutki mogą być dość niebezpieczne.

Witamina D na odchudzanie?

Często zdarza się, że osoby mające odpowiednie stężenie witaminy D w krwi mogą liczyć na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej w porównaniu z osobami, które mają jej zbyt mało.  Należy nadmienić, że „witamina słońca” wpływa na zwiększenie wydzielania się hormonu, który jest odpowiedzialny za to, że do mózgu trafia informacja o tym, iż jesteśmy najedzeni. Jeśli mamy niedobór witaminy D, odczuwamy większy apetyt.

Odpowiednie jej stężenie zwiększa też ilość kalcytriolu i parathormonu. Wtedy komórki tłuszczowe się odkładają, a nie spalają. To też wpływa na wzrost wagi. Dlatego osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami powinny być szczególnie wyczulone na to, czy nie ma konieczności suplementacji witaminy D.

Niedobór witaminy D – skutki

Groźny dla zdrowia jest więc niedobór witaminy D. Skutki tego mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.  Istnieje bowiem większe ryzyko zachorowania na nowotwory np. prostaty, jajników czy piersi. Zmniejsza się też ogólna odporność organizmu, więc łatwiej o wszelkiego rodzaju infekcje i choroby alergiczne.

Witamina D ma także wpływ na układ nerwowy i jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli jej poziom jest zbyt niski, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się depresji, Alzheimera oraz ogólnego otępienia. To nie koniec właściwości „słonecznej witaminy”. Zwiększa ona bowiem produkcję cytkoin, które są wytwarzane przez komórki immunologiczne. Działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, co jest ważne w walce z chorobami alergicznymi oraz astmą.

Czy to koniec wpływu witaminy D na organizm człowieka? Oczywiście nie. Udowodniono bowiem, iż wspomaga ona także produkcję insuliny, co oznacza, że umożliwia zapobieganie pojawienia się cukrzycy typu 2.