Szukasz alternatyw dla kawy rozpuszczalnej? Zastanawiasz się, jak uzyskać czysty, delikatny, a zarazem pobudzający napój? Poznaj kawę przelewową – sprawdź, czym się charakteryzuje, jak smakuje oraz w jaki sposób ją parzyć.

Kawa przelewowa – czym jest?

Miłośnicy kawy, którzy chcą zasięgnąć nieco innego smaku niż tego, uzyskiwanego za pomocą ekspresu ciśnieniowego, decydują się na parzenie przelewowe. Jest to metoda przygotowywania pobudzającego napoju, która, jak sama nazwa wskazuje, polega na przelewaniu gorącej wody przez zmieloną kawę. Substancja znajduje się w specjalnym filtrze, a za pomocą odpowiedniego ciśnienia razem z wodą przenosi się do zbiornika. Dzięki takiemu procesowi powstaje wyjątkowo pobudzająca esencja. Przelew to jedna z najłatwiejszych metod alternatywnego parzenia kawy, którą docenia każdy, niezależnie od tego, czy jest wyszkolonym baristą, czy osobą rozpoczynającą swoją przygodę z kawą.

Ważne, aby decydując się na parzenie przelewowe, wybierać jedynie wysokiej jakości mieszanki. Kawa ziarnista, która jest wydobywana jedynie ze sprawdzonych miejsc uprawnych, to gwarancja nie tylko wyjątkowego smaku napoju, ale także jego odpowiedniej konsystencji. Najlepiej sprawdzają się mieszanki jasno palone, które posiadają najwięcej nut smakowych możliwych do wyczucia w powstałym naparze. Warto zwracać uwagę na produkty, które posiadają na opakowaniu symbol świadczący o tym, że kawa może być parzona metodą przelewową.

Czym charakteryzuje się kawa przelewowa?

Kawa przelewowa posiada doskonałe właściwości pobudzające. Jest ona parzona znacznie dłużej niż klasyczne espresso, dzięki czemu zawiera większe ilości kofeiny. Długi kontakt z wodą pozwala na uzyskiwanie wyjątkowo delikatnej i czystej substancji. Napój przelewowy nie posiada fusów i cechuje się bogactwem złożonych aromatów. Jest doceniany zwłaszcza przez osoby, które nie lubią szorstkiego, mocnego smaku goryczki, pojawiającego się w przypadku spożywania niektórych rodzajów kawy. W przypadku esencji przelewowej znacznie bardziej wyczuwalne są konkretne walory smakowe. Najczęściej jest to słodki lub owocowy posmak. Ze względu na wyjątkowe właściwości takie, jak intensywny smak, lekka konsystencja czy niebywały aromat, kawę przelewową najlepiej spożywać w naturalnej postaci bez dodatkowych urozmaiceń. Mleko, cukier i inne dodatki lepiej zostawić do kaw pozyskiwanych za pomocą ekspresu ciśnieniowego.

Jak zrobić kawę przelewową?

Przelew nie należy do najbardziej wymagających i absorbujących sposobów przygotowywania kawy. Istnieje kilka rodzajów parzenia tą metodą, za pomocą których można uzyskać delikatny i subtelny napój pobudzający. Ostateczny wybór warto dostosować do własnych preferencji. Do najpopularniejszych sprzętów, wykorzystywanych do przygotowywania naparu za pomocą przelewu zalicza się:

  • ekspres przelewowy,
  • drip,
  • Aeropress,
  • Chemex.

Dla osób, które cenią sobie wygodę i nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie napoju, idealnie sprawdzają się ekspresy przelewowe, które nie wymagają nieustannej uwagi. Ekspres wystarczy uzupełnić o ziarna kawy, wodę i filtr, a napój zacznie się zaparzać sam. Urządzenia często posiadają możliwość regulacji stopnia mielenia, a także intensywności rozcieńczenia, czyli ilości wody, jaka zostanie przelana przez mieszankę. Dla tych, którzy preferują ręczne parzenie lepiej sprawdzają się akcesoria typu drip, Aeropress czy Chemex. W tym przypadku należy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w dodatkowy młynek do mielenia ziaren kawy. Ważne, aby urządzenie posiadało możliwość wykorzystania filtra, potrzebnego do wykonania tzw. procesu przelewowego. Wysokiej jakości sprzęt, który pozwala na uzyskanie pysznej, aromatycznej kawy alternatywnej, można znaleźć w sklepie internetowym Cafe Silesia.