Zaczynasz swoją przygodę z ciekłym azotem? Być może zakładasz molekularną kuchnię? Albo prywatną praktykę zabiegową? Jeśli chcesz podejść do zagadnienia profesjonalnie, nie obejdzie się bez zbiornika Dewara. Jednak czym on jest i dlaczego jest taki ważny?

Zbiornik Dewara – skąd się wziął i czym jest?

Wiek XIX zaznaczył się w historii jako epoka pierwszych skropleń gazów. Kiedy profesorowie UJ, Olszewski i Wróblewski, doprowadzili tlen i azot do ciekłych postaci, pojawiła się potrzeba stworzenia urządzenia, w którym będzie można je przetrzymywać. W 1982 r. szkocki fizyk, Dewar, skonstruował pojemnik, tzw. zbiornik Dewara, zdolny tego dokonać. Co to takiego? W dzisiejszych czasach powiedzielibyśmy, że to dość duży termos: butla o podwójnych ściankach, między którymi panuje techniczna próżnia. Brzmi prosto? Jednak skonstruowanie zbiornika Dewara o wysokiej sprawności nie jest trywialne – nie wszystkie są tak samo dobre.

Czy ciekły azot można przechowywać w innych naczyniach?

Ciekły azot jest płynem, zatem oczywiście daje się wlać do dowolnego naczynia. Czy jest to jednak dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Przypomnijmy – temperatura ciekłego azotu to najwyżej -196°C, cokolwiek wyżej i zaczyna wrzeć. Oznacza to, że nieopatrzne dotknięcie przykładowej miski, w której by się znajdował, zakończy się w najlepszym razie jedynie uszkodzeniem skóry. Zbiornik Dewara natomiast nie tylko izoluje cieplnie ciekły azot od otoczenia, by nie odparował zbyt szybko, ale równocześnie izoluje otoczenie od niego, zwiększając bezpieczeństwo użytkownika.

Zbiornik Dewara dopasowany do potrzeb

Jaki zatem pojemnik na ciekły azot powinieneś wybrać? To zależy od planowanego zastosowania, jednak pamiętaj, że liczy się jakość – skroplony azot będziesz wymieniał, ale zbiornik Dewara zostanie z Tobą na dłużej.

Biologiczny zbiornik Dewara

Jako że ciekły azot bardzo często wykorzystywany jest w medycynie, biotechnologii i pokrewnych dziedzinach, naturalnym jest, że wypracowały one swoje standardy związane z przechowywaniem go. Jeśli poszukujesz naczynia do prac na tym polu, zadbaj, by miało szeroki otwór wlotowy. Umożliwi to bezproblemowe wkładanie i wyciąganie zamrażanych próbek. Zwróć uwagę, by – jak zbiorniki Dewara z oferty https://cryogen.pl/ – miało na wyposażeniu odpowiednio przystosowane kanistry na preparaty lub większe zasobniki. Pozwoli to na biobankowanie materiału przez długi czas.

Transport ciekłego azotu

Zadbaj również o naczynie do transportu ciekłego azotu. Koniecznie musi mieć wzmocnioną konstrukcję, niewrażliwą na wstrząsy (warto przemyśleć zakup dedykowanego wózka do przewożenia dewara), i to bez uszczerbku na parametrach izolacyjnych. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy wybrany zbiornik Dewara posiada oznaczenie CE oraz certyfikat ISO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj