Kaszel może mieć różny charakter. W zależności od przyczyny dolegliwości czasem jest suchy, krtaniowy i towarzyszy mu drapanie oraz łaskotanie w drogach oddechowych, przy czym napady takiego kaszlu trudno opanować, a czasem jest mokry, wilgotny, produktywny, w jego przebiegu odrywa się gęsta i lepka wydzielina zalegająca w drogach oddechowych. Na pierwszy kaszel stosuje się leki przeciwkaszlowe, z kolei na drugi leki wykrztuśne. To właśnie na lekach wykrztuśnych się dzisiaj skupimy. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak działają leki na kaszel mokry. Poznasz też syropy i tabletki na męczący kaszel, które warto stosować, by złagodzić ten uporczywy objaw i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Leki na kaszel – jakie są?

Wiesz już, że mając kaszel i chcąc kupić lekarstwo, które pomoże się z nim uporać, trzeba kierować się charakterem kaszlu. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego tak jest, omówimy teraz działanie poszczególnych leków w zależności od tego, na jaki kaszel mają działać.

Lek przeciwkaszlowy

Na kaszel suchy przeznaczone są leki przeciwkaszlowe, które mają za zadanie zmniejszać napady kaszlu i hamować odruch kaszlowy. Produkty tego typu w konsekwencji likwidują ten uporczywy objaw. Sięgać po nie powinno się wyłącznie wtedy, gdy kaszel jest suchy. W trakcie trwania infekcji może się zdarzyć, że pierwotny kaszel suchy przekształci się w mokry. Wtedy należy zrezygnować z przyjmowania leku przeciwkaszlowego i zacząć stosować lek wykrztuśny.

Lek wykrztuśny

Stosowany przy kaszlu suchym lek przeciwkaszlowy hamuje go, zatem nie nadaje się on na kaszel mokry, którego z kolei nie można tłumić. W tym przypadku wskazane są produkty ułatwiające odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, przede wszystkim poprzez jej rozrzedzenie. W trakcie kuracji kaszel się wzmaga, ale jest to pozytywny objaw, gdyż odkrztuszając i pozbywając się flegmy, nasz stan zdrowia się poprawia.

Kaszel mokry a syrop wykrztuśny

Z punktu widzenia mechanizmu działania leki na mokry kaszel dzieli się na dwie podstawowe grupy: leki sekretolityczne i leki mukolityczne. Pierwsze stosuje się w stanach z suchym kaszlem z niewielką ilością śluzu lub podczas kaszlu z gęstą plwociną. Z kolei drugie wykorzystuje się w leczeniu zapalenia oskrzeli przebiegającego z gęstą wydzieliną, rozstrzenia oskrzeli, przy mukowiscydozie, w zapaleniu krtani czy przy zapaleniu ucha zewnętrznego i środkowego.

Leki na mokry kaszel u dzieci i dorosłych mogą działać ośrodkowo lub obwodowo. Produkty działające ośrodkowo pobudzają ośrodek oddechowy i kaszlowy, natomiast te działające obwodowo zwiększają ilość wydzielanego śluzu w oskrzelach lub rozpuszczają go i upłynniają. Większość stosowanych leków wykrztuśnych wykazuje mieszany mechanizm działania.

Jaki syrop wykrztuśny i tabletki na kaszel mokry warto stosować?

W razie choroby przebiegającej z kaszlem mokrym lekiem, po jaki sięgamy najczęściej, jest syrop na kaszel mokry. Syropy wykrztuśne nadają się dla chorych w każdym wieku, w tym również dla dzieci (niektóre syropy, jak np. Deflegmin można stosować od 1. roku życia). Rozrzedzają znajdującą się w drogach oddechowych wydzielinę, zmniejszając jej gęstość i lepkość, co ułatwia jej wydalanie z organizmu. Zamiast syropu zaopatrzyć się można w tabletki wykrztuśne, które działają dokładnie w ten sam sposób. W razie choroby sięgnąć można po syrop lub tabletki Deflegmin, czyli lek, który łagodzi kaszel i skraca czas jego trwania. Warto jednak wiedzieć, że Deflegmin w tabletkach można stosować dopiero od 6. roku życia.

O czym trzeba pamiętać, stosując lek wykrztuśny?

Każdy lek wykrztuśny należy przyjmować zgodnie z zaleceniami z ulotki lub wskazówkami lekarza. Oprócz tego trzeba pamiętać, że:

  • lek o wykrztuśnym działaniu nie powinno się przyjmować przed snem – najpóźniej zastosować go można ok. godz. 18,
  • syrop należy przyjmować po posiłkach (nie powinno się go popijać),
  • po zażyciu syropu powinno się umyć zęby, gdyż produkty tego typu bardzo często zawierają w swoim składzie cukier, który to może przyczynić się do rozwoju próchnicy.

Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać dozwolonych dawek leku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj