Strona głównaŻycieZdrowieCzym są leki wykrztuśne?

Czym są leki wykrztuśne?

Kaszel może mieć różny charakter. W zależności od przyczyny dolegliwości czasem jest suchy, krtaniowy i towarzyszy mu drapanie oraz łaskotanie w drogach oddechowych, przy czym napady takiego kaszlu trudno opanować, a czasem jest mokry, wilgotny, produktywny, w jego przebiegu odrywa się gęsta i lepka wydzielina zalegająca w drogach oddechowych. Na pierwszy kaszel stosuje się leki przeciwkaszlowe, z kolei na drugi leki wykrztuśne. To właśnie na lekach wykrztuśnych się dzisiaj skupimy. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak działają leki na kaszel mokry. Poznasz też syropy i tabletki na męczący kaszel, które warto stosować, by złagodzić ten uporczywy objaw i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Leki na kaszel – jakie są?

Wiesz już, że mając kaszel i chcąc kupić lekarstwo, które pomoże się z nim uporać, trzeba kierować się charakterem kaszlu. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego tak jest, omówimy teraz działanie poszczególnych leków w zależności od tego, na jaki kaszel mają działać.

Lek przeciwkaszlowy

Na kaszel suchy przeznaczone są leki przeciwkaszlowe, które mają za zadanie zmniejszać napady kaszlu i hamować odruch kaszlowy. Produkty tego typu w konsekwencji likwidują ten uporczywy objaw. Sięgać po nie powinno się wyłącznie wtedy, gdy kaszel jest suchy. W trakcie trwania infekcji może się zdarzyć, że pierwotny kaszel suchy przekształci się w mokry. Wtedy należy zrezygnować z przyjmowania leku przeciwkaszlowego i zacząć stosować lek wykrztuśny.

Lek wykrztuśny

Stosowany przy kaszlu suchym lek przeciwkaszlowy hamuje go, zatem nie nadaje się on na kaszel mokry, którego z kolei nie można tłumić. W tym przypadku wskazane są produkty ułatwiające odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, przede wszystkim poprzez jej rozrzedzenie. W trakcie kuracji kaszel się wzmaga, ale jest to pozytywny objaw, gdyż odkrztuszając i pozbywając się flegmy, nasz stan zdrowia się poprawia.

Kaszel mokry a syrop wykrztuśny

Z punktu widzenia mechanizmu działania leki na mokry kaszel dzieli się na dwie podstawowe grupy: leki sekretolityczne i leki mukolityczne. Pierwsze stosuje się w stanach z suchym kaszlem z niewielką ilością śluzu lub podczas kaszlu z gęstą plwociną. Z kolei drugie wykorzystuje się w leczeniu zapalenia oskrzeli przebiegającego z gęstą wydzieliną, rozstrzenia oskrzeli, przy mukowiscydozie, w zapaleniu krtani czy przy zapaleniu ucha zewnętrznego i środkowego.

Leki na mokry kaszel u dzieci i dorosłych mogą działać ośrodkowo lub obwodowo. Produkty działające ośrodkowo pobudzają ośrodek oddechowy i kaszlowy, natomiast te działające obwodowo zwiększają ilość wydzielanego śluzu w oskrzelach lub rozpuszczają go i upłynniają. Większość stosowanych leków wykrztuśnych wykazuje mieszany mechanizm działania.

Jaki syrop wykrztuśny i tabletki na kaszel mokry warto stosować?

W razie choroby przebiegającej z kaszlem mokrym lekiem, po jaki sięgamy najczęściej, jest syrop na kaszel mokry. Syropy wykrztuśne nadają się dla chorych w każdym wieku, w tym również dla dzieci (niektóre syropy, jak np. Deflegmin można stosować od 1. roku życia). Rozrzedzają znajdującą się w drogach oddechowych wydzielinę, zmniejszając jej gęstość i lepkość, co ułatwia jej wydalanie z organizmu. Zamiast syropu zaopatrzyć się można w tabletki wykrztuśne, które działają dokładnie w ten sam sposób. W razie choroby sięgnąć można po syrop lub tabletki Deflegmin, czyli lek, który łagodzi kaszel i skraca czas jego trwania. Warto jednak wiedzieć, że Deflegmin w tabletkach można stosować dopiero od 6. roku życia.

O czym trzeba pamiętać, stosując lek wykrztuśny?

Każdy lek wykrztuśny należy przyjmować zgodnie z zaleceniami z ulotki lub wskazówkami lekarza. Oprócz tego trzeba pamiętać, że:

  • lek o wykrztuśnym działaniu nie powinno się przyjmować przed snem – najpóźniej zastosować go można ok. godz. 18,
  • syrop należy przyjmować po posiłkach (nie powinno się go popijać),
  • po zażyciu syropu powinno się umyć zęby, gdyż produkty tego typu bardzo często zawierają w swoim składzie cukier, który to może przyczynić się do rozwoju próchnicy.

Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać dozwolonych dawek leku.

Popularne posty

Social Media

8,530FaniLubię
1,966ObserwującyObserwuj