Okres menopauzy dla wielu kobiet okazuje się być trudnym, życiowym wyzwaniem. Ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej, transformacji ulegają zarówno fizyczne jak i psychiczne aspekty codziennego funkcjonowania. Mimo że klimakterium jest nieuniknione, jego objawy można opanować za pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń oraz zakupić tabletki na menopauzę. Należy jednak zawsze pamiętać, aby wszelkie decyzje podejmować w porozumieniu z lekarzem.
Dieta w okresie menopauzy
Okresowi przekwitania towarzyszą liczne nieprzyjemne objawy. Uszkodzeniom może ulec m.in. układ kostny (w wyniku osteoporozy) oraz krążenia (wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, prowadzący do miażdżycy). Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta, która zapewni organizmowi niezbędne wartości odżywcze.
Źródłem dobrego cholesterolu są np. ryby. Zawierają kwasy omega-3, pozytywnie wpływające na działanie układu nerwowego, obniżają poziom cholesterolu LDL (zbyt wysoki jest szkodliwy dla zdrowia) a podwyższają poziom cholesterolu HDL (jego wysoki poziom działa korzystnie na zdrowie). Oprócz tego wpływają pozytywnie na stan skóry, kości, a nawet wzrok.
Bardzo ważne w walce z osteoporozą jest dostarczanie sobie optymalnej dawki witaminy D. Jest ona odpowiedzialna za wchłanianie wapnia do organizmu, a tym samym zdrowy stan kości. Produkty mleczne są w stanie spełnić jedynie około 10% zapotrzebowania na witaminę D. Jej głównym źródłem są promienie słoneczne. W okresie jesieni i zimy, kiedy niemożliwe jest intensywne naświetlanie całego ciała, warto pomyśleć o suplementacji. Jednak, aby dobrać odpowiednią dawkę, najlepiej zrobić to w porozumieniu z lekarzem na podstawie przeprowadzonych badań.
Przybieranie na wadze w czasie klimakterium
Wiele kobiet przechodzących okres menopauzy, zmaga się z przybieraniem na wadze. Najczęściej jest to zauważalne pod postacią tkanki tłuszczowej, osadzającej się na brzuchu. Często pojawia się także utrata tkanki mięśniowej. W walce o szczupłą sylwetką pomogą ćwiczenia – przynajmniej 30 minut ruchu (np. marsz) w ciągu dnia – oraz wprowadzenie roślin strączkowych do diety. Fasola, ciecierzyca, czy soczewica są idealnym źródłem białka pomagającego w budowie i regeneracji mięśni, a przy tym są niskokaloryczne. Kilka dni w tygodniu warto nimi zastępować czerwone mięso, które może podnosić poziom LDL we krwi.
Tabletki na menopauzę
Poza odpowiednio zbilansowaną dietą pomocne mogą być również tabletki na menopauzę. Rynek farmaceutyczny oferuje szeroką ofertę suplementów, które pozytywnie wpłyną na organizm kobiety. Jednym z głównych objawów menopauzy jest obniżenie poziomu estrogenu wydzielanego do krwi, co skutkować może m.in. suchością pochwy i brakiem miesiączkowania. Wobec tego należy stosować dietę uzupełniającą ten istotny dla kobiecego ciała hormon. Fitoestrogeny znaleźć można np. w produktach sojowych. Izoflawony sojowe znajdują się również w takich produktach jak Menopauzin. Suplement ten posiada w swoim składzie również m.in. witaminę D, E, B6, wapń, kwas foliowy czy biotynę. Te składniki działają pozytywnie na kości, skórę, włosy oraz ogólne samopoczucie.