Dekoratorzy wnętrz uczestniczą w coraz większej liczbie remontów i coraz częściej doradzają przy urządzaniu mieszkań. Niestety część osób nadal obawia się wynajęcia dekoratora wnętrz. Powodem tego jest powszechne przekonanie, że usługi tego typu przysługują tylko ludziom zamożnym. Warto jednak przemyśleć sprawę zlecenia, a przede wszystkim wiedzieć co zrobić przed wynajęciem dekoratora.

Określ swoje wymagania

Budżet

Przed zdecydowaniem się na zlecenie, pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, to określenie budżetu. Bardzo ważne jest wcześniejsze określenie zasobu portfela, ponieważ od tego zależeć będzie zakres pracy w urządzaniu mieszkania. Pamiętaj, aby uwzględnić również honorarium za poradę dekoratora. Im bardziej szczegółowo określone będą wydatki, tym mniej zaskakujące będzie zakończenie projektu.

Styl

Drugą ważną rzeczą, o której powinnaś pomyśleć przed wynajęciem dekoratora jest styl. Ważne jest, by mieć pomysł na wnętrze. Nawet gdy dekorator ma mieć wolną rękę w podejmowaniu większości decyzji, powinien wiedzieć czego oczekujesz. Jeśli określenie upodobań okazuje się być trudne, skorzystaj z książek, albumów, magazynów lub katalogów wnętrzarskich – już garść wydruków z internetu da dekoratorowi pojęcie o tym, jakie wnętrze Cię zadowoli, a czego powinien unikać.

Dowiedz się więcej na temat stylów aranżacji wnętrz

Kolorystyka

Określ kolorystykę wnętrz. Musisz wskazać ulubione kolory – tak swoje, jak i reszty członków rodziny. Dobrze by było zatem, byś porozmawiała na ten temat z domownikami, by w tej kwestii nie było nieporozumień. Gdy zapadnie decyzja o skorzystaniu z usług dekoratora, warto zaangażować się w cały projekt. Polega to na byciu w stałym kontakcie z wykonawcą podczas jego pracy, by upewnić się, że postępuje ona zgodnie z umową. Bez śledzenia przebiegu zlecenia, może się okazać, że efekt końcowy jest odmienny od pierwotnego zamysłu.

Poznaj znaczenie kolorów we wnętrzu

Dlaczego warto korzystać usług dekoratora wnętrz?

Doświadczony dekorator wnętrz ma za sobą lata praktyki i szkoleń, a jego doświadczenie obejmuje różne aspekty branży projektowej. Ma staż również w pracy z wykonawcami niezbędnych robót budowlanych oraz projektantami w sprawach oświetlenia. Doświadczony wykonawca wyeliminuje ryzyko wynajęcia nierzetelnych murarzy, hydraulików czy elektryków, a tym samym usunie powody do stresu.

Oprócz tego warto wspomnieć o fakcie, że dekoratorzy wnętrz mają dostęp do wszystkich najlepszych mebli, dywanów, tkanin i dostawców. Ty możesz nie mieć nawet pojęcia gdzie kupić wyjątkowe meble, a dobry dekorator wnętrz może zaoszczędzić dni, a nawet tygodnie na ich wyszukiwanie. Ponadto dekoratorzy mają możliwość negocjowania cen i uzyskiwania zniżek.

Weź udział w konkursie i wygraj darmową poradę doświadczonego dekoratora – Wiolety Kelly!

Czym kierować się przy doborze dekoratora wnętrz?

Dobry dekorator powinien posiadać umiejętność słuchania. Kiedy przychodzi na konsultację, powinien dokładnie Cię wysłuchać i rzetelnie przestudiować polecone mu pomieszczenia. Niezbędny jest również zmysł artystyczny, który powinien objawiać się w zdolności podejmowania właściwych wyborów akcesoriów, oraz twórczych pomysłach i rozwiązaniach dla danego projektu.

Dobry dekorator pomoże dobrać kolory i materiały. Pokaże Ci próbki tkanin i farb oraz sugeruje rozwiązania w zakresie doboru podłogi, tapet, farb. Oprócz tego powinien wiedzieć, jak wycisnąć maksimum efektu z zasobów i umieć uświadomić o niepasujących aspektach aktualnego mieszkania.

O co warto pytać na pierwszym spotkaniu?

Przede wszystkim warto poprosić o jego portfolio. Pamiętać jednak należy o tym, że zrealizowane projekty są odzwierciedleniem gust innych ludzi, niekoniecznie dekoratora, ani własnych. Ponadto warto zapytać o rozmiar projektów, jakie realizował i jaki był ich budżet, oraz jak ustalano ten budżet.

Najważniejszą rzeczą jednak jest pytanie o rodzaje usług, jakich dekorator może dostarczyć i prośba o ukazanie listy referencji.

Korzystanie z usług dekoratora wnętrz, choć wydaje się kosztowne, w rzeczywistości często chroni przed większymi kosztami. Warto jednak wcześniej przemyśleć różne aspekty tych usług, a przede wszystkim wybrać odpowiedniego wykonawcę zlecenia. Choć może się wydawać, że dekorator wnętrz jest przewidziany tylko dla osób bogatych, o wielkim budżecie, z pewnością tak nie jest. Może się okazać, że podjęcie decyzji o zleceniu wystroju, będzie jednocześnie odzwierciedlało się na obszerności portfela po skończeniu projektu z zyskiem dla osoby zlecającej.