Nie ilość jest ważna, a jakość. I chociaż sklepowe półki nęcą cię różnorodnymi płynami, mydełkami, balsamami i olejkami, dokładnie przemyśl dobór podstawowych kosmetyków dla niemowląt.

Zarówno noworodek jak i niemowlę mają niezwykle delikatną skórę. Często wskutek niestarannej pielęgnacji lub alergii narażona jest na podrażnienia. Dodatkowo miejsca ukryte pod pieluszką są szczególnie wrażliwe. Ciągła wilgoć oraz ciepło sprzyjają zaczerwienieniom. Jak zatem dbać o skórę maleństwa i jak wybrać najbardziej odpowiednie kosmetyki?

Na co musisz zwrócić uwagę?

Wybierając kosmetyki musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy mają atest Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Wszystkie kosmetyki dla dzieci poniżej 3 roku życia powinny taki atest posiadać.

Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie, do jakiego wieku jest przeznaczony dany kosmetyk. Bo o ile dwulatka spokojnie można myć środkami dla noworodków, o tyle noworodka nie powinno się myć płynem przeznaczonym dla starszych dzieci. Mogą mieć w sobie dużo substancji zapachowych, które uczulą delikatną skórę. Oczywiście istotna jest data ważności, ale o tym chyba nie trzeba przypominać.

Jakiej firmy kosmetyki wybrać?

Już w szpitalu twoje dziecko ma pierwszy kontakt z kosmetykami pielęgnacyjnymi. Najczęściej w domu już nie eksperymentujemy, tylko kontynuujemy tą samą linię kosmetyczną. Jeśli tylko twoje dziecko nie wykazuje jakichkolwiek oznak alergii na dany produkt, będzie to najbardziej bezpieczna opcja.

Co zrobić, jeśli w szpitalu do smarowania po kąpieli używają zwykłej parafiny, a ty chcesz, by dziecko po kąpieli pięknie pachniało? Wybór należy do ciebie, czy po powrocie do domu zmienisz kosmetyki, czy będziesz kontynuować przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni stosowanie parafiny. Później możesz powoli próbować wprowadzać pięknie pachnące balsamy czy oliwki, uważnie obserwując reakcje skóry. Staraj się kupować kosmetyki jednej firmy, tak, aby w razie wystąpienia niepożądanej reakcji nie zastanawiać się, który kosmetyk z jakiej firmy ją wywołał. Krótszą drogą będzie wyeliminowanie kosmetyku niż firmy.

Co jest nam potrzebne do podstawowej pielęgnacji?

 1. Mydełko lub płyn/żel do mycia
  Możesz kupić normalne mydełko w kostce, oczywiście przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia, z neutralnym pH. Mydła dla dorosłych zawierają zasadowe pH, co może nadmiernie wysuszyć skórę dziecka. Możesz też wybrać płyn do mycia ciała i włosów dziecka w butelce z pompką, wówczas aplikacja kosmetyku jest łatwiejsza, gdy w jednej ręce trzymasz dziecko, a drugą swobodnie obsługujesz atomizer. Oczywiście również wybierz taki, który jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia.
 2. Szampon do włosów
  Obecnie możesz kupić szampon połączony z płynem czy żelem do mycia. Jest to oczywiście znaczne ułatwienie. Jeśli jednak twoje dziecko wykazuje jakieś problemy skóry głowy, jak na przykład ciemieniucha, możesz w aptece zakupić specjalną piankę, która z tym problemem poradzi sobie w kilka dni.
 3. Oliwka lub balsam po kąpieli
  Po kąpieli możesz posmarować dziecko oliwką lub balsamem po kąpieli. Oliwka jest tłusta, co może powodować brudzenie ubranek. Na szczęście obecnie są dostępne oliwki w żelu, które zmniejszają ten problem. Możesz również wybrać balsam lub mleczko po kąpieli, które łatwo wchłaniają się w skórę.
 4. Krem do pupy
  Często w szpitalach można spotkać się z praktyką, żeby nie smarować żadnym kremem pupy dziecka, wystarczy często zmieniać pieluszki. Niestety, nie każda pupa zniesie bezpośredni kontakt z moczem. I niech cię nie zwiedzie nieprzemakalność pieluch jednorazowych, często już po godzinie pupa narażona jest na kontakt z wilgotną powierzchnią pieluchy. Dlatego też miej w pogotowiu krem przeznaczony do pielęgnacji, tak by po umyciu i osuszeniu zabezpieczyć wrażliwe miejsca. Na rynku najczęściej spotykasz kremy z cynkiem, wazeliną lub lanoliną. Ten pierwszy osusza skórę, kolejne natłuszczają.
 5. Mokre chusteczki
  Są oczywiście bardzo praktyczne, szczególnie przy wyjściu poza dom. Mogą służyć do pielęgnacji pupy, a także do mycia rączek czy buzi.
 6. Krem do twarzy
  Pamiętaj, aby przed wyjściem na spacer z dzieckiem posmarować mu buzię kremem odpowiednio dobranym do pory roku. Wiosną i latem z filtrami UV, jesienią i zimą ochronnym.
 7. Kosmetyki do skóry przesuszonej lub atopowej
  Jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, wykazuje oznaki skórnej alergii lub ma po prostu wyjątkowo suchą skórę – możesz zakupić w aptekach emolienty, czyli takie kosmetyki, które mocno natłuszczają i nawilżają skórę oraz tworzą na niej filtr ochronny. Wówczas do pielęgnacji nie stosuje się już normalnych kosmetyków.

Wybierając kosmetyki możesz wcześniej skonsultować się z innymi mamami, poczytać różne opinie na forach czy wreszcie zapytać zaufanego pediatrę. Trzymaj się również zasady – im mniej tym lepiej, i stosuj tylko niezbędne kosmetyki. Skóra twojego dziecka jest tak delikatna i wrażliwa, że nie powinnaś jej dodatkowo obciążać nadmierną ilością kosmetyków.

W galerii prezentujemy produkty do pielęgnacji niemowląt poniższych producentów:
www.nivea.pl
www.bambino.pl
www.chiccopolska.pl
www.skarbmatki.pl
www.patandrub.pl