Coraz więcej restauracji, barów i pubów serwuje ekologiczne słomki papierowe zamiast tych plastikowych. To dobry znak i szansa na uratowanie naszej planety. Dlaczego warto być eko? Dlaczego ekologiczne słomki papierowe są lepsze od tych plastikowych? O tym kilka słów w niniejszym artykule.

Akcja „Tu pijesz bez słomki”

W połowie 2018 roku aktywistka Areta Szpura oraz fundacja Lonely Whale, czyli organizator ruchu „For a Strawless Ocean” ruszyły z akcją „Tu pijesz bez słomki”. Inicjatywa ta skupiała się na przekonaniu właścicieli restauracji, barów i pubów do nieserwowania plastiku. Chodziło przede wszystkim o zaprzestanie dokładania słomek do napojów. To, że powinniśmy eliminować plastik w codziennym życiu jest oczywiste. Akcją „Tu pijesz bez słomki” chciano jednak dodatkowo zwrócić uwagę na to, że każdego roku aż 100 tysięcy zwierząt, które żyją w morzach i oceanach, ginie od uduszenia plastikiem. To zatrważające statystyki. Zresztą pewnie problem ten nie dotyczy wyłącznie morskich żyjątek. W 2019 roku rzeczywiście wiele restauracji zrezygnowało z plastiku i postawiło chociażby na ekologiczne słomki papierowe lub bambusowe.

Trochę statystyki

Żeby przekonać wciąż nieprzekonanych warto wskazać na nieubłagane statystyki. Zgodnie z danymi, na jakie powołuje się Areta Szpura i fundacja Lonely Whale, plastikowe słomki są śmieciem, który jest najczęściej zbierany na plażach. Przynosimy je z różnego rodzaju napojami – zarówno alkoholowymi, jak i bezalkoholowymi. Kubki z reguły wyrzucamy, a słomki w tajemniczych okolicznościach trafiają w piasek lub co gorsze do morza. Podobno tylko w Polsce każdego dnia używa się około 3 milionów słomek. Oznacza to, że co trzynasty z nas, każdego dnia używa plastikowej słomki. Aż strach pomyśleć, jaki procent takich słomek trafia w nieprzeznaczone do tego miejsca – na plażę, do lasu, na górską ścieżkę i tak dalej.

Plastikowym słomkom należy powiedzieć „nie”

Jeżeli zatem w restauracji otrzymamy plastikową słomkę, warto na ten problem zwrócić uwagę kelnerom. Poprośmy o jednorazowe ekologiczne słomki papierowe lub bambusowe albo słomki wielorazowe, które po każdym użyciu są odpowiednio myte i dezynfekowane. Gdybyśmy natomiast chcieli odwiedzać wyłącznie miejsca, które są wolne od plastikowych słomek, możemy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, stworzonej w ramach akcji „Tu pijesz bez słomki”. Warto dorzucić swoją cegiełkę dla dobra planety. Tak niewiele potrzeba, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwem, jakim jest Ziemia.