Strona głównaLifestyleDlaczego warto zamienić plastikowe słomki na ekologiczne?

  Dlaczego warto zamienić plastikowe słomki na ekologiczne?

  Coraz więcej restauracji, barów i pubów serwuje ekologiczne słomki papierowe zamiast tych plastikowych. To dobry znak i szansa na uratowanie naszej planety. Dlaczego warto być eko? Dlaczego ekologiczne słomki papierowe są lepsze od tych plastikowych? O tym kilka słów w niniejszym artykule.

  Akcja „Tu pijesz bez słomki”

  W połowie 2018 roku aktywistka Areta Szpura oraz fundacja Lonely Whale, czyli organizator ruchu „For a Strawless Ocean” ruszyły z akcją „Tu pijesz bez słomki”. Inicjatywa ta skupiała się na przekonaniu właścicieli restauracji, barów i pubów do nieserwowania plastiku. Chodziło przede wszystkim o zaprzestanie dokładania słomek do napojów. To, że powinniśmy eliminować plastik w codziennym życiu jest oczywiste. Akcją „Tu pijesz bez słomki” chciano jednak dodatkowo zwrócić uwagę na to, że każdego roku aż 100 tysięcy zwierząt, które żyją w morzach i oceanach, ginie od uduszenia plastikiem. To zatrważające statystyki. Zresztą pewnie problem ten nie dotyczy wyłącznie morskich żyjątek. W 2019 roku rzeczywiście wiele restauracji zrezygnowało z plastiku i postawiło chociażby na ekologiczne słomki papierowe lub bambusowe.

  Trochę statystyki

  Żeby przekonać wciąż nieprzekonanych warto wskazać na nieubłagane statystyki. Zgodnie z danymi, na jakie powołuje się Areta Szpura i fundacja Lonely Whale, plastikowe słomki są śmieciem, który jest najczęściej zbierany na plażach. Przynosimy je z różnego rodzaju napojami – zarówno alkoholowymi, jak i bezalkoholowymi. Kubki z reguły wyrzucamy, a słomki w tajemniczych okolicznościach trafiają w piasek lub co gorsze do morza. Podobno tylko w Polsce każdego dnia używa się około 3 milionów słomek. Oznacza to, że co trzynasty z nas, każdego dnia używa plastikowej słomki. Aż strach pomyśleć, jaki procent takich słomek trafia w nieprzeznaczone do tego miejsca – na plażę, do lasu, na górską ścieżkę i tak dalej.

  Plastikowym słomkom należy powiedzieć „nie”

  Jeżeli zatem w restauracji otrzymamy plastikową słomkę, warto na ten problem zwrócić uwagę kelnerom. Poprośmy o jednorazowe ekologiczne słomki papierowe lub bambusowe albo słomki wielorazowe, które po każdym użyciu są odpowiednio myte i dezynfekowane. Gdybyśmy natomiast chcieli odwiedzać wyłącznie miejsca, które są wolne od plastikowych słomek, możemy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, stworzonej w ramach akcji „Tu pijesz bez słomki”. Warto dorzucić swoją cegiełkę dla dobra planety. Tak niewiele potrzeba, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwem, jakim jest Ziemia.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,920ObserwującyObserwuj