Indonezja to doskonały kierunek wakacyjny w miesiącach do maja do października. To właśnie wtedy panuje tam pora sucha, która nie bez powodu od dziesięcioleci wabi do siebie turystów z całego świata. Kraj ten to w zasadzie archipelag łączący ze sobą kilkanaście tysięcy małych i dużych wysepek. Co ciekawe: wiele z nich to bezludne wyspy, a do części nigdy nie dotarł żaden człowiek. Mieszkańcy Indonezji należą do blisko 250 etnicznych ugrupowań i porozumiewają się ze sobą przy pomocy ponad 600 dialektów! Wakacje na Bali, Jawie lub w jakimkolwiek innym zakątku tej części Azji to doskonała propozycja dla poszukiwaczy przygód! W organizacji podróży marzeń z przyjemnością pomoże ekipa butikowego biura podróży Feel The Travel!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Indonezji?
  • Jak zachowywać się podczas wycieczki?
  • Co zobaczyć w Indonezji?
  • Jakich potraw spróbować spędzając wakacje w Indonezji?

To oczywiście lista dość podstawowych pytań. W praktyce warto pochylić się również nad kwestiami czysto technicznymi, jak choćby wiza, dokumenty oraz sposób dokonywania płatności na wybranych wyspach. Na co zatem zwrócić uwagę zanim wsiądzie się do samolotu lecącego do tego raju na Ziemi?

Pogoda w Indonezji — kiedy jest najlepsza?

Tak naprawdę ustalenie tego, która część roku jest najlepsza na podróż do Indonezji to zadanie niemal niemożliwe. Jest tak ze względu na to, że wszystko w tym względzie jest zależne od miejsca, jakie turysta planuje odwiedzić. Teoretycznie najlepsze warunki w tej części świata przypadają na miesiące od maja do października, a apogeum tego atmosferycznego dobrobytu następuje w październiku. Wówczas można zaobserwować w miarę jednolitą aurę na całym archipelagu.

Do Indonezji i jeszcze dalej! Wspaniała wycieczka na Bali z Feel The Travel!

Ponadto warto wiedzieć, iż w północnej części kraju optymalne warunki pogodowe panują od kwietnia do października a na południu jest wręcz odwrotnie, co oznacza, że dobrze jest tam przyjechać w okresie od października do kwietnia. Pora sucha na Jawie rozgaszcza się w czerwcu i trwa do listopada lub nieco krócej. Na Sumatrze z kolei opady deszczu zdarzają się przez cały rok, co sprawia, iż wyodrębnienie na niej pory suchej pozostaje niezwykle trudnym zadaniem.

Czy pora deszczowa dyskwalifikuje wakacje w Indonezji?

Wśród wielu turystów pokutuje przekonanie, iż pora deszczowa automatycznie przekreśla wakacje w Indonezji. Otóż… niekoniecznie tak jest. Po pierwsze należy mieć świadomość, iż opady w tym okresie nie występują przez cały czas. Przyroda nie nosi zegarka i nie korzysta z terminarzy.

Trzeba wiedzieć, że nawet podczas pory deszczowej może znaleźć się miejsce dla dni pełnych słońca. Ponadto opady w tym czasie zdarzają się przede wszystkim popołudniami, co oznacza, iż poranki wówczas nadal pozostają atrakcyjne turystycznie.

Ciekawostką jest fakt, że ze względu na to, iż w Indonezji wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie do 70 do 90%, bardzo często zdarzają się błędy urządzeń pomiarowych, których zadaniem jest przewidywanie pogody. Z tego względu nawet jeśli prognoza wskazuje wyłącznie deszcze, to w praktyce z nieba może nie spaść nawet pół kropli deszczu. Jak realnie poradzić siebie z tym kłopotem? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się to, aby nauczyć się odczytywać wartości zawarte w tabelach klimatycznych.

Czy potrzebne są szczepienia?

Jak w przypadku każdej zagranicznej podróży, również wycieczka do Indonezji powinna zostać poprzedzona zadbaniem o uzupełnieniem ewentualnych braków w obrębie szczepień. Należy również zatroszczyć się o wykupienie przynajmniej standardowego pakietu ochronnego. Chodzi przede wszystkim o remedia przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B oraz chorobom zakaźnym, takim jak tężec, błonica, dur brzuszny oraz różyczka. Można także rozważyć szczepionki przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu i wściekliźnie. Jednakże te ostatnie rozważania dotyczą przede wszystkim tych podróżnych, którzy udają się w regiony, gdzie ryzyko zakażenia tymi chorobami jest większe.

Jednocześnie trzeba wiedzieć, iż wszystkie wyżej wymienione szczepionki są zalecane, a nie obowiązkowe. Najlepiej zabrać ze sobą po prostu zdrowy rozsądek, a panikę zostawić w domu.

Istnieje jednak jedna kwestia, na którą zawsze trzeba mieć baczenie i jest to profilaktyka antymalaryczna. Malaria to jedna z najgroźniejszych chorób, z którymi można zetknąć się w tropikach. Nie ma na to szczepionki, więc konieczne jest skupienie się na tym, w jaki sposób zapobiegać zakażeniu. Najważniejsze jest stosowanie wysokiej jakości repelentu o dużej zawartości DEET. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia odzież, czyli taka zasłaniająca najbardziej newralgiczne części ciała.

Do Indonezji i jeszcze dalej! Wspaniała wycieczka na Bali z Feel The Travel!

Jednocześnie nie ma potrzeby popadania w panikę. Choć Indonezja w istocie jest jedną ze stref malarycznych, to od dziesięcioleci w licznych tam regionach nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia tą konkretną gorączka. Największe indonezyjskie kombajny turystyczne, jak choćby Jawa czy Bali są pod tym względem bezpieczne.

Ewentualne ryzyko ukąszenia komara zakażonego malarią występuje przede wszystkim dżungla oraz okolice wokół wodospadów, jak również wyspy Kalimantan, Papua i Sulawesi.

Indonezyjski savoir vivre

Wakacje w Indonezji to okazja nie tylko do spędzania leniwych godzin na wybrzeżu, ale również do obcowania z tamtejszą kulturą oraz poznawania lokalnych tradycji. Indonezyjczycy słyną między innymi ze swojej gościnności. Jeśli turysta dostanie zaproszenie od jednego z mieszkańców, to powinien wiedzieć przede wszystkim, że:

  • odwiedzając kogoś nie przychodzimy z pustymi rękami;
  • podarek musi być przemyślany — w domu muzułmańskim nie spożywa się alkoholu, więc nie ma sensu go ze sobą przynosić. Z kolei przychodząc do hinduskiego domostwa, nie należy mieć ze sobą nic, co wiązałoby się z zabijaniem zwierząt, czyli np. mięsa, skórzanych ubrań czy torebek itd.;
  • w Indonezji uznaje się lewą rękę za tę nieczystą, a więc nie używa się jej do witania, podawania jedzenia, ani dokonywania płatności w sklepie;
  • ten zakątek świata jest konserwatywnym miejscem, gdzie nie jest w dobrym tonie, aby kobieta odsłaniała w miejscach publicznym zbyt wiele ciała.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, to najlepiej jest, jeśli kobieta unika zbyt kusej odzieży. Zbyt krótkie sukienki lub odsłonione ramiona mogą skutkować nawet odmową wpuszczenia białogłowy do tradycyjnego domu.

Do Indonezji i jeszcze dalej! Wspaniała wycieczka na Bali z Feel The Travel!

Atrakcje turystyczne w Indonezji

Podróżnicy udający się do tej części Azji, najczęściej stawiają na wyspy Bali i Jawa. Taki wybór jest rzecz jasna zupełnie oczywisty, ponieważ w istocie miejsca te mają do zaoferowania bardzo wiele. Czy jednak wakacje w Indonezji zawsze muszą się skupiać wyłącznie na tych punktach? Oczywiście, że nie!

Ekipa butikowego biura podróży Feel The Travel ma w swojej ofercie znacznie więcej indonezyjskich destynacji, dzięki czemu każdy wyjazd w te strony może zostać dosłownie uszyty na miarę potrzeb i oczekiwań konkretnych globtroterów.

Ciekawą propozycją są choćby wyspy Gili, gdzie można poczuć się tak, jakby było się w Indonezji i w Tajlandii jednocześnie. To niewielkie skrawki lądu zlokalizowane nieopodal Lombok, gdzie panuje iście kameralna atmosfera. To jeden z tych punktów na mapie, gdzie można zrestartować swój zmęczony umysł i nabrać sił, które przydadzą się przez resztę roku.

Innym interesującym miejscem jest Yogyakarta. Tak, zgadza się — to duże miasto, gdzie mieszka ponad pół miliona ludzi. Dlaczego więc zasługuje ono na uwagę? Ponieważ metropolia ta jest kulturalną stolicą wyspy Jawa. Żyją tam przede wszystkim studenci ze wszystkich stron świata. Nie brakuje tam również wszelkiej maści artystów, w tym także tych uzdolnionych muzycznie. Ponadto to właśnie w Yogyakarcie znajdują się jedne z najsłynniejszych indonezyjskich świątyń, czyli Borobodur i Pramabanan.

Wybierając się w podróż do Indonezji, warto również odwiedzić Ubud. Uchodzi ono za najpiękniejsze i najbardziej urokliwe miejsce nie tylko na Bali, ale także w całym kraju. Przy okazji jest to także serce tamtejszej kultury i sztuki.

Jakich smaków skosztować?

Sztuka kulinarna Indonezji jest tak samo zróżnicowana ja ten kraj. W serwowanych tam smakach wyraźnie czuć wpływy arabskie, hinduskie oraz chińskie. Podstawą większości potraw jest ryż, który wstępuje w akompaniamencie rozmaitych mięs i owoców morza (z wyjątkiem wołowiny, która w Indonezji jest rzadko spożywana).

W tej części świata popularną propozycją kulinarną są dania, które łączą w sobie smak słodki, kwaśny i słony. W potrawach obiadowych często znajdujemy również owoce takie jak banany i mango. W Polsce działa bardzo mało restauracji, których menu byłoby inspirowane Indonezją —  to tylko kolejny powód, aby spakować walizki i wylecieć do tej części Azji!

Do Indonezji i jeszcze dalej! Wspaniała wycieczka na Bali z Feel The Travel!

Co warto wiedzieć o indonezyjskiej religijności?

Indonezja w 90% procentach zamieszkiwana jest przez muzułmanów, co jednocześnie sprawia, iż kraj ten jest największym islamskim miastem na świecie. Ponadto można tam zetknąć się także z wieloma innymi wierzeniami.

Na przykład na Flores żyje wielu wyznawców katolicyzmu, a na Bali króluje hinduizm. Samba to z kolei miejsce, gdzie przoduje protestantyzm. Co ciekawe, w niektórych częściach archipelagu wciąż praktykowane są rodzime wierzenia, tym między innymi animizm.

Wakacje w Indonezji z Feel The Travel

Planowanie podróży wcale nie należy do łatwych zadań. Bywa to szczególnie trudne, gdy jest się ograniczonym czasem urlopowym. W takich (i innych!) sytuacjach doskonałą opcją jest skorzystanie ze wsparcie specjalistów. Z ich pomocą można zwyczajnie zobaczyć więcej, jednocześnie rezygnując ze zwiedzania i poznawania wybranego kierunku w biegu.

Ekipa Feel The Travel działa na rynku turystycznym od wielu lat. W tym czasie Annie i Marcinowi udało się zdobyć zaufanie konsumentów i zorganizować wiele niesamowitych i niezwykle satysfakcjonujących wypraw. Jeśli więc marzysz o podróżniczej przygodzie w Indonezji, to koniecznie skontaktuj się z nimi! Dzięki temu przekonasz się, iż hasło „Podróże szyte na miarę” to zupełna prawda, która świetnie opisuje ich działania!