Kambodża (Królestwo Kambodży) jest niezwykłym krajem zlokalizowanym w południowo – wschodniej Azji – na Półwyspie Indochińskim, a także nad Zatoką Tajlandzką. Ciekawostką może być fakt, że aż 75% powierzchni kraju zajmuje równinna, aluwialna Nizina Mekongu.

„Kraj Jednego Dolara” – bo tak często nazywa się Kambodżę, stanowi fascynującą mieszankę nowoczesności, folkloru oraz wielowiekowych tradycji. Warto zauważyć, że luksusowe hotele czy apartamenty, żywo kontrastują tu z maleńkimi, przydrożnymi wioseczkami. A tych ostatnich jest naprawdę wiele…

 

Sprawdźmy więc, jakie atrakcje czekają na turystów w malowniczej, stale zachwycającej Kambodży.

 

  • Phnom Penh – stolica kraju zlokalizowana w jego południowo – zachodniej części

 

Phnom Penh (nazywane „Perłą Azji”) jest stosunkowo dużym, energetycznym miastem, pełniącym funkcję stolicy kraju. Miejsce to słynie głównie z bogatej, wielowiekowej tradycji – zostało założone w XIV wieku przez Khmerów, a także z ciekawej architektury, przykuwającej wzrok turystów.

 

Wśród najważniejszych zabytków, a także atrakcji Phnom Penh należy wymienić:

 

– okazały Pałac Królewski – będący jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Kambodży,

– Srebrną Pagodę, w której znajdują się posągi Buddy wykonane ze złota oraz ozdobione diamentami (co ciekawe, posadzka Pagody jest ułożona aż z pięciu tysięcy srebrnych płyt),

– Muzeum Narodowe, w którym są eksponowane bezcenne skarby sztuki, a także najciekawsze fragmenty rzeźb z Angkoru,

– Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng, które mieści się w byłym budynku szkolnym.

 

  • Angkor – wycieczka do kompleksu świątynnego powstałego pod koniec VIII wieku

 

Kompleks świątynny Angkor posiada powierzchnię około 200 kilometrów kwadratowych. Ogromny zespół budynków świątynnych oraz kaplic po dziś dzień zachwyca mistrzowskim wykonaniem. Ciekawostką może być również fakt, że przed tysiącem lat Angkor był jednym z najwspanialszych miast na świecie.

 

  • Angkor Wat – największa, a także najważniejsza świątynia w kompleksie Angkor

 

Angkor Wat zachwyca płaskorzeźbami z 2. tysięcy apsar – niebiańskich tanecznic. Warto podkreślić, że płaskorzeźby przedstawiają m.in. stworzenie świata, historię państwa Khmerów, toczące się wojny, a także postacie bóstw z mitologii. Angkor Wat zasługuje na szczególną uwagę w trakcie zwiedzania kompleksu świątynnego – warto bliżej przyjrzeć się misternie wykonanym reliefom.

 

  • Angkor Thom oraz jego najważniejsze fragmenty

 

– Świątynia Bayon – ówczesny łącznik między niebem a ziemią.

– Taras Słoni.

– Taras Trędowatego Króla.

 

  • Pozostałe budowle oraz obiekty kultu w Kambodży

 

– Banteay Srei – jedna z najpiękniejszych budowli w całym kraju.

Ta Prohm – świątynia, która pozostała w takim stanie, w jakim została odkryta w XIX wieku.   

 

Wczasy w Kambodży stanowią fascynującą mieszankę folkloru oraz tradycji. Miejsce to zasługuje na szczególną uwagę, dlatego warto poświęcić mu więcej czasu. Wycieczka z biurem podróży będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.