Turcja jest krajem pod wieloma względami zachwycającym. To leżące częściowo w Europie, a częściowo w Azji państwo rokrocznie staje się celem podróży tysięcy turystów z całego świata. Nic dziwnego, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie – miłośnicy piaszczystych plaż, wielbiciele zabytków, pasjonaci gry w golfa i osoby pragnące przeżyć niesamowitą przygodę.

Moc atrakcji

Turcja posiada wyjątkowe położenie geograficzne – otaczają ją wody aż czterech mórz: Śródziemnego, Egejskiego, Marmara oraz Czarnego. Można w tym kraju wyróżnić kilka regionów, z których każdy posiada swą własną specyfikę i urok. Na północy rozciąga się region Morza Marmara z największym tureckim miastem – Stambułem. Metropolia leży na dwóch kontynentach i jest najludniejszym miastem w Europie (liczy prawie 15 mln mieszkańców). W Stambule orientalny klimat przeplata się z wpływami Zachodu. Znajduje się tu wręcz niezliczona ilość zabytków, a niektóre z dzielnic zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najwspanialsze budowle wznoszą się na półwyspie – na jego terenie podziwiać można takie osiągnięcia architektury jak Hagia Sophia, Pałac Topkapi czy Błękitny Meczet. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest kościół św. Zbawiciela na Chorze, który w XVI w. zmieniono w meczet, a obecnie funkcjonuje jako muzeum.

Południowo-zachodnie wybrzeże Turcji nazywane jest Riwierą Turecką. Urzeka piaszczystymi plażami i wieloma miejscami mającymi historyczne znaczenie. Turyści znajdą tu luksusowe hotele, aquaparki i szereg możliwości do uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie, kitesurfing czy pływanie na nartach wodnych. W południowo-zachodniej części kraju w dolinie Cürüksu leży Pamukkale – miasto słynące z białych trawertynowych formacji wapiennych, które rozpościerają się na zboczu góry Cökelez. Formacje te znajdują się na liście UNESCO. Kolejny obiekt zaliczany do niezwykłych obiektów architektury to starożytny kompleks świątynno-grobowy znajdujący się w południowo-wschodniej Turcji przy Górze Nemrut. Mieści się tu kurhan oraz trzy tarasy ozdobione dobrze zachowanymi monumentalnymi rzeźbami.

turcja2

Będąc w Turcji, koniecznie trzeba udać się do Kapadocji znajdującej się w Centralnej Anatolii. Ta niesamowita kraina słynie z tworów powstałych przez skamienienie tufu wulkanicznego. Z popiołów wyrzucanych kilka milionów lat temu przez pobliskie wulkany utworzyły się formy przypominające krajobraz księżycowy. W Kapadocji podziwiać można domy i kościoły wykute w skałach. A to tylko niektóre z zapierających dech w piersiach miejsc wartych odwiedzenia w Turcji.

Smaki Turcji

Kuchnia turecka słynie z bogactwa i różnorodności, a to dzięki wpływom pochodzącym z wielu rejonów Imperium Osmańskiego. Widoczne są inspiracje płynące z tradycji europejskiej, azjatyckiej i arabskiej. Główna cecha charakterystyczna kuchni tureckiej to łączenie różnych smaków. Popularne są potrawy z mięsa grillowanego lub przygotowywanego jako kebab. Ze względów religijnych nie jada się wieprzowiny. Kuchnia turecka obfituje w warzywa, które przygotowywane są na wiele sposobów. Popularnością cieszy się też pide, czyli pizza, a także ayran – jogurt z wodą i solą. Na deser podaje się owoce oraz niezmiernie słodkie łakocie, m.in. bakławę. Turcy przywiązują dużą wagę do celebrowania posiłków, jedzą je bez pośpiechu i z należytą uwagą. Jeśli też pragniecie spróbować tureckich potraw, wybierzcie jedną z wycieczek oferowanych przez biuro Coral Travel Wezyr Holidays.

Warunki klimatyczne

Z racji swej wielkości i położenia Turcja należy do krajów zróżnicowanych klimatycznie. Obszar nad Morzem Śródziemnym, Egejskim oraz Marmara charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. Lato jest gorące i wilgotne a zima łagodna. Sezon turystyczny rozpoczyna się w maju i trwa aż do października. W tym czasie temperatura powietrza przekracza 25⁰C. Nad Morzem Czarnym okres wakacyjny trwa krócej, bo od czerwca do sierpnia. W regionie Wschodniej i Środkowej Anatolii panują upalne, suche lata i chłodne zimy.

Przydatne informacje

Przelot z Polski do Turcji trwa ok. trzech godzin. Cały kraj leży w tej samej strefie czasowej i nie zmienia czasu na letni. Zimą różnica z czasem polskim wynosi dwie godziny do przodu, a latem godzinę. Oficjalny język to turecki, ale w regionach turystycznych bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim. W Turcji walutą jest lira turecka (TRY), której średni kurs wynosi ok. 0,87 zł (dane: marzec 2018 r.). W większości punktów turystycznych można płacić w euro lub dolarach.

Wczasy z biurem podróży

Jeśli pragniecie odkrywać uroki tego pięknego kraju, warto skorzystać z propozycji sprawdzonych biur podróży, które posiadają szeroką ofertę atrakcyjnych wycieczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie mogli oddawać się błogiemu odpoczynkowi i zwiedzaniu. Oferty różnorodnych wycieczek do Turcji zarówno typu all inclusive, jak i last minute, znajdziecie na stronie: https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Turcja:3.