Sri Lanka to wyjątkowa wyspa o niepowtarzalnej kulturze, którą zamieszkują niezwykli mieszkańcy. Każdego turystę zachwyca swoją różnorodnością – odnajdą się tutaj miłośnicy wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Planując swój urlop, warto zastanowić się nad odwiedzeniem właśnie tego miejsca.

Chcąc zwiedzić Cejlon powinno się nieco wcześniej zaplanować wycieczkę. Zabytków oraz innych miejsc godnych odwiedzenia jest naprawdę wiele, dlatego, aby najlepiej wykorzystać czas na słonecznej wyspie, warto przygotować sobie listę atrakcji, które chcielibyśmy zobaczyć. Producent  marki Akbar, najlepszej cejlońskiej herbaty, zaprasza do zapoznania się z mini przewodnikiem, który przygotowano specjalnie z myślą o zbliżającym się okresie urlopowym.

Zwiedzanie

Sri Lanka obfituje w miejsca, które warte są odwiedzenia. Jednym z nich jest kompleks jaskiń wykutych w skale. Chcąc zwiedzić ten wyjątkowy zabytek powinniśmy udać się do małej miejscowości Dambulla. Świątynia jest bogato zdobiona licznymi, barwnymi malowidłami oraz znajduje się w niej ponad 150 statuetek Buddy. Na Sri Lance warto odwiedzić także sierocińce dla… słoni. Są to miejsca, w których dom znajdują słoniątka porzucone przez rodziny lub pozbawione jej przez kłusowników. Kolejnym miejscem na wyspie, które polecają przedstawiciele marki Akbar, jest przejażdżka na safari w Parku Narodowym Yala. Można tam z bliska przyjrzeć się słoniom, lampartom, krokodylom oraz wielu innym groźnym i barwnym zwierzętom w ich naturalnym środowisku.

Kulinarne bogactwo wyspy

W kuchni lankijskiej czuć bardzo wiele smaków pochodzących z pobliskich Indii. Charakterystyczne dla wyspy są pikantne dania oraz słodkie przekąski. Cejlon słynie z produkcji wielu przypraw takich jak: cynamon, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, kardamon i goździki. Jednak przyprawą, która króluje w lankijskich potrawach jest papryczka chilli. Właśnie dzięki niej Lankijczycy rzadko chorują na choroby układu pokarmowego. Kapsaicyna zawarta w pikantnych daniach działa antybakteryjnie i bakteriobójczo. Z tego powodu tamtejsza kuchnia w szczególności polecana jest turystom. Nieprzyzwyczajeni do innych bakterii mogą szybko ulec zatruciu pokarmowemu, jedząc ostre potrawy można się przed tym uchronić. W szczególności polecane jest spróbowanie curry. Przygotowywane jest ono na wyspie na wiele sposobów i z różnymi dodatkami (mięsa, warzywa, ryby).

bazar przyprawy

Feeria smaków, zapachów i kolorów

Będąc na Sri Lance nie można również ominąć słynnych lankijskich bazarów. Jest to niesamowita plejada smaków, zapachów i kolorów. Dzięki temu, że żywność na wyspie jest niezwykle tania można zaopatrzyć się w wiele, niespotykanych na naszym kontynencie warzyw i owoców. W szczególności warto spróbować duriana – jest to owoc, którego nie wolno spożywać w zamkniętych przestrzeniach – restauracjach, barach itp. Nie można go również przewozić samolotem. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznego i intensywnego zapachu zgniłego mięsa, który wydziela. Jego smak jest natomiast lekko słodkawy.

Najczystsze na świecie plantacje

plantacje herbaty

Wyspa słynie również z rozległych i najczystszych na świecie upraw herbaty, które szczególnie warte są odwiedzenia. Wycieczka po plantacji i fabryce kończy się możliwością skosztowania najlepszych jej gatunków. Wybierając herbatę ze Sri Lanki powinniśmy szukać takiej, która posiada certyfikat cejlońskiego lwa. Ten wyjątkowy znak gwarantuje, że herbata została nie tylko wyhodowana i zebrana na Sri Lance, ale również tam zapakowana. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala nam w pełni cieszyć się jej niezwykłym smakiem i aromatem.

Więcej informacji na temat marki Akbar znaleźć można na stronie www.akbar.pl