Dogtrekking – czyli dobry sposób na aktywność ruchową twoją i twojego psa

    -

    Dogtrekking to wędrowanie z psem, tak pokrótce można określić samą nazwę. Ale pamiętaj, to nie zwykły spacerek, ale solidny trening z psem przypiętym do ciebie specjalnie przygotowaną do tego celu linką. Człowiek zapina na swoim pasie specjalny pas, który amortyzatorem łączy się z linką przyczepioną do szelek na psie.

    Sprzęt niezbędny do dogtrekkingu

    Oczywiście jest to pas, może być alpinistyczny, ale raczej polecany jest taki przystosowany do dogtrekkingu, gdyż taki ma dodatkowy amortyzator odcinka lędźwiowego. Jest znacznie lżejszy i wygodniejszy. Amortyzator jest niezbędny, gdyż nie trzymasz linki w ręce, a jest ona bezpośrednio przyczepiona do pasa. W momencie szarpnięcia psa lub nagłego zatrzymania się, kręgosłup człowieka zostaje nadmiernie obciążony w odcinku lędźwiowym, a w przypadku psa nadmierne obciążenie spada na cały układ kostno-stawowy. Takie obciążenia to prosta droga do dotkliwych kontuzji. Linka do dogtrekkingu również posiada amortyzator, może rozciągać się nawet do 3 metrów.

    W przypadku szelek – należy je dopasować do wielkości psa oraz do jego okrywy włosowej. Nie powinno się kupować szelek „na oko”. Zbyt duże będą zsuwać się na boki, za małe będą obcierać psa.

    Jak zacząć dogtrekking?

    Przede wszystkim nie wszystko naraz. Pies musi nauczyć się, kiedy idziesz z nim na spacer, a kiedy „do pracy”. Praca występuje tu w cudzysłowie nie bez powodu. Rekreacyjny spacer z psem charakteryzuje się setką przystanków na wąchanie kwiatów, drzew, murków i wszelkich innych znaków pozostawionych przez inne psy. Dogtrekking powinien być ukierunkowany na ruch do przodu. Dlatego też należy uczyć psa, że w innych szelkach idzie na spacer, w innych „do pracy”.

    Nie ruszaj też od razu na głęboką wodę, zwłaszcza, jeśli dotąd twoją jedyną aktywnością ruchową był poranny bieg do autobusu. Zapewne wkrótce zaczną cię boleć nogi i z dużym prawdopodobieństwem po prostu zrezygnujesz z tej formy aktywności. Na początku zacznij od nieutwardzonych ścieżek (nie po chodniku!) marszobiegami. Pamiętaj, że nie tylko ty musisz się przyzwyczaić do takiej formy aktywności. Twój pies prawdopodobnie dotąd równie aktywnie spędzał czas jak ty, biegał tylko do miski po jedzenie.

    W dogtrekkingu najważniejsza jest więź, która łączy cię z psem. To on jest najważniejszy, musisz go obserwować, czy nie jest zmęczony, czy coś go nie boli. Musisz pamiętać o tym, by zabrać dla niego wodę. Musisz cały czas myśleć o swoim przyjacielu.

    Kilka najważniejszych zasad dogtrekkingu

    • Stopniowo wydłużaj trasy spacerów, dopiero gdy osiągną one czas przynajmniej dwóch godzin możesz 1 raz w miesiącu wybrać się na dłuższy wypad.
    • Podczas treningów zachęcaj psa, aby szedł intensywnie do przodu, w przyszłości zaowocuje to dobrym pokonywaniem wzniesień.
    • Psy ras dużych i olbrzymich mogą zacząć dogtrekking dopiero po ukończeniu 2 roku życia.
    • Pies absolutnie nie może być w kolczatce! Wskazane są szelki, dopuszczalna jest obroża, jednak powoduje ona ucisk na krtań i tchawicę.
    • Nie używaj zwykłej smyczy, zainwestuj w linkę z amortyzatorem.

    A jeśli spodoba ci się rekreacyjny dogtrekking, zawsze możesz skoczyć na wyższy poziom. Najprężniej działającą organizacją dogtrekkingową w Polsce jest Polska Liga Dogtrekkingu (www.dogtrekking.org.pl). To właśnie to stowarzyszenie regularnie organizuje zawody w dogtrekkingu na terenie całej Polski. Spróbuj, może to sport właśnie dla ciebie!

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza