Dom kanadyjski – alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

    -

    Budowa domów metodą tradycyjną jest kosztowna i czasochłonna. W poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań wiele firm zaczęło oferować domy kanadyjskie budowane w technologii szkieletowej. Jak każda nowość na początku wzbudzała wiele kontrowersji, z czasem jednak znalazła wielu zwolenników.

    Istota konstrukcji szkieletowej

    Amerykanie kilkakrotnie w ciągu swojego życia zmieniają miejsce pracy i miejsce zamieszkania. Do mobilności mieszkańców przystosowano technologię budowy domów, jest ona szybka i tania. Takie efekty osiągnięto dzięki zastosowaniu drewnianej konstrukcji szkieletowej.

    Jest ona lekka, elementy są powtarzalne (można przygotować je w fabryce), montaż elementów jest łatwy i trwa kilka tygodni. Konstrukcja wypełniona jest wełną mineralną i odpowiednio wykończona. Lekkość konstrukcji powoduje, że dom szkieletowy nie wymaga podpiwniczenia i masywnych fundamentów, wystarczą tylko lekkie ławy fundamentowe (25 cm). To znacznie skraca proces budowania i obniża koszty.

    Fundamenty są jedynym  mokrym etapem budowy, co sprawia, że reszta procesu może być wykonywana niezależnie od warunków zewnętrznych, nawet w zimie.

    zdjecia wnetrz 1

    Zalety domów szkieletowych

    Mimo lekkiej konstrukcji domy szkieletowe są trwałe i bez remontu mogą być eksploatowane nawet przez 50 lat, remont przedłuży ich żywotność. Oczywiście warunkiem jest użycie materiałów dobrej jakości. Domy kanadyjskie odznaczają się wysoką energooszczędnością. Dzięki warstwie wełny mineralnej wypełniającej konstrukcję szkieletową (20 cm) współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,19 W/m2*K. Zwiększając warstwę wełny można dodatkowo go zmniejszyć.

    W domach szkieletowych montuje się ogrzewanie konwektorowe, które jest tańsze od ogrzewania wodnego (gazowego). Wystarczy nagrzać tylko powietrze w pomieszczeniach, nie ma konieczności nagrzewania ścian, które później oddają ciepło. Dla wielu osób jest to wada domów kanadyjskich, które szybko stygną. To fakt, ale z drugiej strony w ciągu 2 godzin można uzyskać wzrost temperatury o 11 stopni, w tradycyjnym budownictwie wymaga to kilkunastu godzin.

    domy szkieletowe

    Domy kanadyjskie są przyjazne dla użytkowników, naturalne materiały użyte do budowy nadają pomieszczeniom mikroklimat korzystny dla użytkowników. Dodatkową zaletą jest możliwość dokonywania łatwych przeróbek i adaptacji. Wkręcenie śrub do płyty gipsowej nie wymaga używania ciężkiej wiertarki, wystarczy wkrętarka.

    Konstrukcja szkieletowa pozwala na dowolną rozbudowę domu w przyszłości, bez konieczności wykonywania kosztownych wyburzeń i wyprowadzki lokatorów. Dom kanadyjski z powodzeniem spełni wszystkie standardy domu tradycyjnego, jednak pod warunkiem przestrzegania reżimu technologicznego.

    Zobacz porównywarkę domów drewnianych: https://pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,domy_drewniane.html

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza