Przerażające słowa padają z ust rodziców, gdy twierdzą, że dziecko nie potrafi usiedzieć w ławce szkolnej, bo jest niegrzeczna, ale bajki to i 4 godziny potrafi oglądać….! Cztery godziny na dobę dziecko zamiast bawić się, uczyć, rozwijać fizycznie siedzi przed telewizorem. A rodzic nie widzi, że przynosi to więcej szkody, niż pożytku.
Jakie szkody może przynieść oglądanie telewizji w czasie znacznie przekraczającym wszelkie normy?
- Otyłość. Dziecko spędzające wolny czas przed odbiornikiem nie wykazuje aktywności fizycznej. Jego metabolizm spada, a jedzenie słodyczy wzrasta. W dodatku reklamy emitowane w telewizji wciąż zachęcają do przegryzania przekąsek.
- Wzmożony stopień agresywności. Wiele bajek w telewizji nasyconych jest agresją. Bohaterowie wciąż się biją, walczą z nieprzyjacielem, przyjaciele się kłócą. Dziecko jako widz zapomina, że nie jest tak naprawdę, wchłania w siebie coraz więcej nieprzyjemnych bodźców i ładuje się, a poziom agresji wzrasta.
- Brak chęci do samodzielnej zabawy. Dziecko nie szuka możliwości wymyślenie sobie zabawy. Siada przed telewizorem i pstryka pilotem. W związku z tym dziecko omija tak ważne w tym okresie zabawy w role, zabawy ruchowe czy kreatywne.
- Osłabienie więzi między dzieckiem a rodzicem. Jeśli rodzic nie ma pomysłu na zabawę, jest zmęczony, czasem jako substytut pozwala dziecku na oglądanie telewizji bez ograniczenia. Wówczas pozornie zyskują spokój, jednak odsuwają się w ten sposób od dzieci, nie chcą poznawać ich problemów, nie interesują ich przeżycia dziecka.
Należy jednak pamiętać, że rozsądnie dawkowany czas na oglądanie telewizji nie będzie szkodził. Ty, jako rodzic, powinnaś stosować się do kilku zasad:
- Sama zdecyduj co będzie oglądało twoje dziecko. Aby to zrobić, musisz najpierw przeprowadzić rozeznanie, co oferuje twój dostawca telewizji. Poczytaj na forach internetowych opinie o wybranych przez ciebie programach, a następnie sama sprawdź, jakie to są bajki i jakie programy.
- Ustal z dzieckiem czas na oglądanie telewizji i ściśle się tego trzymaj. Jeśli dziecko nie zna się jeszcze na zegarku – ustaw alarm w telefonie, tak, aby dziecko wiedziało, że jego czas przed telewizorem dobiegł końca.
- Oglądaj telewizję wspólnie z dzieckiem. Nie korzystaj z tego czasu jako chwili wyrwanej dla siebie, oglądając program z dzieckiem masz możliwość obserwowania go podczas tej czynności i na bieżąco wyjaśniania mu, co dzieje się na ekranie.
- Dawaj dziecku dobry przykład. Nie wyłączaj mu bajki tylko dlatego, że leci twój ulubiony serial. Pokażesz mu w ten sposób, że twój program jest ważniejszy od jego.
Pamiętaj również, że telewizja również uczy i kształtuje, ważne jest tylko, abyś miała nad tym kontrolę. Dziecko pozostawione same sobie nie będzie potrafiło przerwać oglądania, a to już prosta droga do uzależnienia od telewizji.
Najlepsze bajki i filmy dla dzieci na teletoonplus.pl.
Źródło: materiały własne oraz „Drugi i trzeci rok życia dziecka”, Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway B.S.N., [Dom Wydawniczy Rebis], Poznań 2007