Kuchnia to nierzadko serce domu – to tu spędzasz bardzo wiele czasu przygotowując posiłki, spożywając dania z rodziną, czy popijając kawę nad poranną gazetą. Jednak najważniejsza w kuchni powinna być wygoda podczas gotowania – dlatego wyjaśniamy, jak ustawić meble w kuchni, by gotowanie szło sprawnie, a kuchnia była bezpieczna i komfortowa.
Strefy funkcjonalne – czym są?
Najlepszym rozwiązaniem na przyspieszenie pracy w kuchni jest podzielenie jej na strefy funkcjonalne. Podział na 5 stref wynika z obserwacji codziennych działań – przyrządzanie posiłków jest powtarzaniem pewnych czynności – i dzieląc kuchnię na strefy sprawiamy, że każda czynność ma w kuchni swoje miejsce. W ten sposób każdy etap gotowania realizujesz w jednym miejscu, a kolejne etapy wymagają jedynie przesunięcia się o 1-2 kroki. Istotna jest obecność wszystkich stref w kuchni, a także ich właściwa kolejność – dla osoby praworęcznej ciąg powinien zaczynać się po lewej stronie i biec w prawo, dla leworęcznej – odwrotnie (od prawej do lewej).
Strefa 1 – Przechowywanie żywności
Pierwsza strefa w kuchni to strefa przechowywania. To tutaj powinna znaleźć się lodówka, ale i szafki na makaron, mąkę, cukier, szafka na warzywa i owoce. Istotne jest, by w tej strefie było wystarczająco dużo miejsca na wszystkie produkty – ich szukanie po całej kuchni będzie niewygodne, i utrudni sprawne gotowanie.
Strefa 2 – Przechowywanie naczyń
Między strefą przechowywania żywności a strefą mycia i sprzątania powinno znaleźć się miejsce na przechowywanie naczyń, sztućców i drobnego AGD. W ten sposób w Twojej kuchni pojawi się przestrzeń dostępna zarówno przy gotowaniu posiłków (sięgasz po miskę i wyciągasz produkty z lodówki) jak i po zakończeniu posiłku – żeby odłożyć umyte naczynia wystarczy się przechylić w lewo/prawo. Najlepiej, by w szafkach w tej strefie pojawiły się szuflady z przegródkami na sztućce, przydadzą się także szafki wiszące, w których zmieścisz szklanki i zestaw do kawy i herbaty. Nieduży blat może się okazać pomocny przy rozkładaniu zakupów do strefy przechowywania.
Strefa 3 – mycie i sprzątanie
W kuchni oprócz gotowania jest całkiem dużo czyszczenia, mycia i zmywania – dlatego zlewozmywak jest niezbędny. Pod szafką ze zlewozmywakiem powinno się znaleźć miejsce na detergenty i kosz na śmieci. Jeśli masz zmywarkę, rozsądnym wyjściem jest ustawienie jej po prawej stronie zlewozmywaka – w ten sposób blat nad nią stanie się przedłużeniem strefy 4, najważniejszej w gotowaniu.
Strefa 4 – przygotowywanie posiłków
Jeśli kuchnia jest sercem domu, blat roboczy jest sercem serca. To tutaj przygotowujesz posiłki – kroisz, siekasz, mielisz, rwiesz i mieszasz. Dlatego potrzebny jest duży blat (absolutne minimum to 80cm szerokości), z płytkimi szafkami wiszącymi – w nich ustaw przyprawy, dodatki i najczęściej używane produkty. Powinny być zawsze pod ręką, tak jak noże, deski do krojenia, tarki, miski i półmiski. Ponownie doskonale sprawdzi się szafka z szufladami, z których część będzie na tyle głęboka, by zmieściły się w nich wspomniane już miski, deski do krojenia i inne codziennie używane narzędzia.
Strefa 5 – pieczenie i gotowanie
Pod okapem ustaw kuchenkę, w pobliżu mikrofalówkę i piekarnik (jeśli nie masz kuchenki z piekarnikiem). Modnym (i niezwykle praktycznym) rozwiązaniem jest wstawienie piekarnika i mikrofalówki w wysoki zabudowany słupek, kończący rząd szafek – w ten sposób oba urządzenia masz na wysokości wzroku, i możesz na bieżąco kontrolować, co się dzieje z potrawą.
W tej strefie powinno się również znaleźć miejsce na garnki i patelnie, w innych strefach będą tylko zagracały szafki.
Kuchenny trójkąt roboczy
Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się kluczowa dla każdej kuchni zależność – lodówka, zlew i piekarnik powinny być ustawione na planie trójkąta. Dzięki temu przemieszczanie się pomiędzy tymi (bądź co bądź kluczowymi) urządzeniami będzie przebiegało sprawnie, a gotowanie będzie przyjemnością. Co istotne, kuchenny trójkąt roboczy da się zastosować w każdej, nawet małej kuchni – tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba zdać się na zabudowę jednorzędową – ale i tak możesz zapewnić sobie wygodę pracy, stosując się do opisanych przez nas stref funkcjonalnych w kuchni. W kolejnej części – akcesoria i sprzęty, dzięki którym praca będzie jeszcze sprawniejsza!