Farby do metalu – użytkowa wiedza w pigułce

    -

    Łapiemy już ostatnie promyki słońca i choć minęła pora na długie przesiadywanie w ogrodowej altanie czy weekendowe odpoczywanie na tarasie, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć metalowe krzesła i stoły (a także balustrady i ogrodzenie) przed ich największym wrogiem – rdzą! Jakie właściwości mają farby do metalowych powierzchni i jak mogą uczynić je nie tylko odpornymi, ale również atrakcyjnymi?

    Farba do metalu powinna nie tylko posiadać właściwości antykorozyjne i tworzyć powłokę odporną na szkodzące czynniki, ale również gwarantować estetyczny wygląd pomalowanej powierzchni – na przykład matowy, półmatowy lub błyszczący. Na rynku mamy dostępne nie tylko farby w rozmaitych kolorach, ale również przezroczyste – mogące nadawać powierzchni na przykład połysk. Inne mogą stylizować metal na grafit lub nanosić tzw. efekt młotkowy – powłokę imitującą nierówności. Jak wybrać farbę do metalu?

    Zwróć uwagę na przeznaczenie farby do metalu

    Niektóre emalie mogą nie być przeznaczone tylko do metalu, ale również do powierzchni drewnianych i PCV. Producenci na opakowaniu produktów zaznaczają również przeznaczenie farby – inne właściwości będzie miała emalia wodorozcieńczalna, którą należy malować powierzchnie metalowe wewnątrz domu czy mieszkania, a inne ta, która jest przeznaczona do pokrywania metalowych ogrodzeń, balustrad, a także mebli ustawionych na zewnątrz. Drugi produkt (rozcieńczalnikowy) z pewnością będzie odporny na czynniki atmosferyczne (deszcz, promieniowanie UV, śnieg), różnice temperatury, a także bardziej odporny na usuwanie zabrudzeń – zwłaszcza jeżeli ogrodzenie mamy postawione przy ruchliwej drodze.

    Należy też sprawdzić, do jakiego rodzaju powierzchni jest przeznaczona farba do metalu – innej emalii wymaga powierzchnia żeliwna i stalowa, a innego aluminium i powierzchnia ocynkowana. Właściwy wybór jest bardzo ważny, ponieważ powinno nam zależeć na jak najdłuższej trwałości powłoki malarskiej.

    Czy pod farbę do metalu potrzebuję podkładu?

    To zależy, czy farba do metalu o właściwościach dekoracyjnych posiada również właściwości antykorozyjne. Jeżeli nie mamy wielofunkcyjnego produktu – konieczny jest podkład antykorozyjny, który zabezpieczy metal przed ponownym rdzewieniem. Dopiero wtedy na farbę podkładową nakładamy preparat dekoracyjny.

    Zostało mi trochę farby do malowania ogrodzenia. Mogę nią pomalować grzejnik?

    Farby do kaloryferów mają specjalne właściwości, których mogą nie posiadać inne farby do metalu. Przede wszystkim – muszą być odporne na działanie wysokich temperatur. Jeżeli do pomalowania grzejnika w mieszkaniu użyjesz niewłaściwego produktu, istnieje ryzyko, że farba zacznie się łuszczyć.

    Jak nakładać farbę do metalu?

    Jeżeli to Twoje pierwsze odnawianie metalowych mebli, balustrady czy ogrodzenia – wybierz wałek lub pędzel z miękkim włosiem, aby nałożyć warstwę farby o jednolitej grubości – pilnuj, aby nie powstały żadne zacieki. Pamiętaj, aby przed malowaniem dokładnie oczyścić powierzchnię z wszystkich zabrudzeń i rdzy, jeżeli takowa zdążyła się już pojawić – następnie zmatowić i osuszyć. Przyda Ci się do tego papier ścierny, a także benzyna ekstrakcyjna. Jeżeli nie oczyścisz właściwie powierzchni, przyczepność farby do podłoża nie będzie właściwa, tym samym – może zacząć odpadać.

    Z podstawową wiedzą na temat wyboru farby do metalu możesz przystąpić do odnawiania mebli ogrodowych, tarasu czy ogrodzenia – jeżeli masz wątpliwości co do wyboru produktu, poproś o pomoc sprzedawcę w sklepie, przedstawiając mu wszystkie szczegóły dotyczące tego, co chcesz malować.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza