Wszyscy doskonale pamiętamy, gdy trzy lata temu nagle dowiedzieliśmy się, że będziemy pracować z domu. Obecnie home office jest coraz bardziej popularnym systemem pracy i już nikogo nie dziwi, ale na samym początku pojawiało się wiele wątpliwości. Nie byliśmy przygotowani na to, by pracować z domu. Stanowiska pracy były utworzone prowizorycznie i nikomu nie było wygodnie – cierpiał przede wszystkim kręgosłup. Wygodny fotel jest podstawą komfortowej pracy. Pamiętajmy, że główną rolą fotela podczas pracy wykonywanej przy komputerze jest zapewnienie utrzymania bezpiecznej pozycji ciała – czyli takiej, która wyeliminuje napięcie tych samych grup mięśni.
Nadmierne napięcie mięśni może prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych, co
znacznie obniża komfort pracy. Warto również wspomnieć, że niewłaściwie dobrany fotel
może utrudniać utrzymanie prawidłowego krążenia we krwi – dzieje się tak ze względu na
występowanie stałego ucisku na uda.
Jak zatem przygotować odpowiednie miejsce pracy, które będzie w zgodzie z nami samymi,
naszą stylistyką oraz zapewni nam zdrową pozycję pracy? O tym niżej.
fot. panmajster.pl
Wygoda i ergonomia
Podczas wyboru odpowiedniego fotela na pierwszym miejscu powinna stać wygoda. To
dzięki niej komfort naszej pracy się zwiększa. W tym miejscu wymienimy cechy fotela idealnego oraz wyjaśnimy, dlaczego są one tak istotne.
Podstawa fotela
Standardowym rozwiązaniem stały się fotele obrotowe, na kółkach, posiadające regulację
wysokości oraz podłokietniki. Pozwala to na swobodną zmianę pozycji fotela względem
stanowiska biurowego. Pięcioramienna postawa jest istotną kwestią, zapewniającą
bezpieczeństwo użytkowania.
Regulacja wysokości
Fotel, który dedykowany jest pracy przy komputerze powinien mieć możliwość regulacji
wysokości. Pozwala to na regulację wysokości fotela względem biurka oraz prawidłowe
ułożenie stóp na podłożu. Mówi się, że fotel powinien mieścić się w przedziale 40-50 cm od podłoża, jednak im większy będzie zakres – tym lepiej dla nas, ponieważ wpływa to na
stabilność całego fotela.
fot. panmajster.pl
Oparcie
Służy ono do odciążania mięśni utrzymujących właściwą postawę oraz sprzyja zachowaniu
autonomicznych krzywizn kręgosłupa. Niewłaściwie dobrane będzie sprzyjało spłycaniu bądź pogłębianiu krzywizn kręgosłupa. Powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni. Warto pamiętać, że dobranie fotela pod względem oparcia powinno być dopasowane do wzrostu osoby, która będzie na nim siedziała.
Podłokietniki
Ich rolą jest ustabilizowanie oraz odciążenie dłoni. To niezwykle przydatna część fotela w
przypadku osób, które dużo piszą na klawiaturze. Dobrym rozwiązaniem będzie kupno fotela z opcją regulacji podłokietników w zakresie 19-25 cm nad siedziskiem.
Materiały
Materiał, z którego wykonane jest siedzisko oraz oparcie fotela. Najczęściej do wyboru mamy skórę naturalną bądź ekologiczną, ale również tkanina, czy plastik. Każdy z tych materiałów ma plusy i minusy. Materiały plastikowe oraz skórą są bardziej higieniczne przez wzgląd na łatwość utrzymania powierzchni w czystości. Nie odprowadzają jednak ciepła. Fotele, którego elementy wykonane są z różnego rodzaju tkanin są lepiej wentylowane, ale utrzymanie ich w czystości wymaga większego wysiłku.
fot. panmajster.pl
Pomiędzy modą a wygodą
Fotel jest bardzo istotnym elementem stanowiska do pracy, jednak nie jedynym. Każdy z nas chce pracować w ładnym, estetycznym wnętrzu. Obecnie wybór tych mebli jest tak duży, że bez problemu każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Zaczynając od klasycznego wydania fotela, aż po ekstrawaganckie modele, które łączą w sobie cechy designerskiego mebla oraz walory wygodnego sprzętu, dzięki któremu bezpieczeństwo naszej pracy oraz higiena zostaną zachowane. Sprawdź możliwości, które daje panmajster.pli znajdź rozwiązanie idealne do Twojego domu.