Gramatura materiału – co to jest?

    -

    Każdy świadomy zakup odzieży poprzedzony jest szczegółowym rozeznaniem rodzaju materiału i jego właściwości. Wśród parametrów takich jak skład, oznakowanie sposobu prania, często znajdziemy informację o gramaturze tkaniny. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co oznacza gramatura materiału, dlatego dziś postaramy się rozszyfrować to pojęcie. Taka wiedza przyda się, zwłaszcza gdy materiału nie możemy dotknąć (choćby podczas zakupów w sklepie internetowym), a chcemy przekonać się, czy tkanina jest stosunkowo gruba lub cienka.

    Co to jest gramatura materiału?

    Gramatura materiału to po prostu waga jego metra kwadratowego. Im jest większa, tym cięższy, czyli jednocześnie grubszy jest materiał. Wyrażana jest w g/m2. Jeśli chcielibyśmy samodzielnie sprawdzić, jaka jest gramatura tkaniny, najłatwiej wyciąć kawałek materiału o wymiarach 1m x 1m i go zważyć. Jeśli zaś dysponujemy skrawkiem o innych wymiarach, należy go zważyć i dodatkowo obliczyć pole powierzchni wyrażone w m2. Dzieląc wagę przez pole powierzchni, otrzymamy gramaturę. A co decyduje o wadze tkaniny? To grubość nitek i sposób ich tkania, a dokładnie gęstość splotu.

    Gramatura a rodzaj odzieży – jaka gramatura będzie najlepsza?

    Z uwagi na to, że gramatura materiału decyduje o jego grubości, szczególne znaczenie ma przy wyborze ubrań dostosowanych do pory roku. Odzież letnia przeznaczona na upalne dni powinna być lżejsza. Najcieńsze koszulki i bluzki mają gramaturę już na poziomie 100-150 g/m2. Choć na rynku znajdziemy również delikatne, prześwitujące materiały ważące zaledwie ok. 70 g/m2 (np. batyst bawełniany), z których szyje się lekkie, zwiewne ubrania. Z kolei na chłodniejsze dni lepiej wybrać tkaniny o większej gramaturze, które zapewnią nam odpowiedni komfort termiczny. Ich gramatura zaczyna się przynajmniej od 160 g/m2 wzwyż. Im wyższa, tym cieplejsze będzie ubranie. A najlepsza gramatura to taka, która odpowiada na potrzeby użytkownika odzieży. Bogatą ofertę odzieży, z możliwością wykonania spersonalizowanego nadruku, o różnej gramaturze znajdziesz na https://ishirt.pl/

    Grubość materiału ma też znaczenie w przypadku znakowania odzieży. Zaleca się, aby ubrania, na których chcemy zrobić nadruk, miały gramaturę ok. 160 g/m2. Jeśli natomiast chcemy wykonać aplikację z wykorzystaniem haftu komputerowego, dobrze, aby masa tkaniny nie była mniejsza niż 190 g/m2, ponieważ cienki materiał jest bardziej podatny na marszczenie. Jednak tu też jest rozwiązanie – zastosowanie fizeliny, która usztywni tkaninę.

    Gramatura a jakość – czy większa gramatura oznacza, że materiał jest lepszy?

    Musimy pamiętać o tym, że gramatura jest wyznacznikiem grubości, a nie jakości materiału. Bawełniana tkanina o gramaturze 160 g/m2 będzie idealna do uszycia T-shirtu, a z kolei inny materiał z włókien bawełnianych, cięższy, np. 300 g/m2 będzie w sam raz na bluzę. Nie oznacza to, że koszulka będzie gorszej jakości niż bluza ze względu na zastosowanie cieńszej tkaniny.

    Jeśli porównamy dwie koszulki uszyte z materiałów o różnej gramaturze, np. 190 g/m2 i 150 g/m2, jedna będzie po prostu grubsza, bardziej mięsista od drugiej. Jeżeli zależy nam na takim efekcie wizualnym, wybór jest oczywisty. Nie oznacza to tym samym, że grubsza koszulka jest lepsza.

    Mamy nadzieję, że teraz dobrze rozumiesz, co oznacza gramatura tkaniny i jaką wybrać w zależności od funkcji ubrania. Dzięki temu nawet wówczas, gdy nie możesz namacalnie przekonać się o grubości materiału, spełni on Twoje oczekiwania.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza