O oczy należy dbać na co dzień, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, w podróży, na urlopie czy w pracy. Szczególnie dotyczy to osób pracujących przy komputerze i często przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale o wzrok powinniśmy dbać w każdych okolicznościach. Sprawdź, jak to zrobić.
Ogranicz czynniki ryzyka dla zdrowia oczu
Dobrej kondycji oczu nie sprzyjają okoliczności takie jak przebywanie w klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeniach (także korzystanie z klimatyzacji w samochodzie!) oraz długotrwałe wpatrywanie się w jeden punkt, np. podczas prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze. Zbyt rzadko mrugamy wówczas powiekami, a to prowadzi do wysychania filmu łzowego i nadmiernego przesuszenia powierzchni oka [1]. To niekorzystna sytuacja, ponieważ film łzowy pełni rolę naturalnej ochrony oka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak alergeny, drobnoustroje czy zanieczyszczenie powietrza, odżywia też i dotlenia rogówkę [2]. Ekrany komputerów, telewizora oraz smartfonów emitują też światło niebieskie HEV (High Energy Visible Light), które przy długotrwałym korzystaniu z tych urządzeń może powodować zmęczenie oczu i prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Z tego względu warto w miarę możliwości ograniczyć korzystanie z tych urządzeń. Pracując przy komputerze, warto zainwestować w okulary ochronne z filtrem. Nie zapominajmy również, zwłaszcza latem, o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.
Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu
Wysoka temperatura powietrza, wiatr, klimatyzacja i nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych (komputer, smartfon) to częste przyczyny rozwoju zespołu suchego oka. Jego charakterystycznymi objawami są podrażnienie i pieczenie oczu, uczucie „piasku pod powiekami” oraz ból i zmęczenie oczu [3]. Na pojawienie się zespołu suchego oka narażone są zwłaszcza osoby noszące szkła kontaktowe. Aby uniknąć przykrych objawów i konsekwencji tej dolegliwości, warto zadbać o właściwe nawilżenie oczu. Przydatne w tym celu są krople nawilżające z kwasem hialuronowym, czyli tzw. sztuczne łzy [4]. Wybierzmy te, które nie zawierają dodatku substancji konserwujących. Pamiętajmy też, że dla zdrowia oczu ważny jest odpowiednio długi sen: osoby dorosłe powinny spać 7-8 godzin dziennie.
Zadbaj o właściwą dietę i nawodnienie organizmu
Oczy, by funkcjonować prawidłowo, potrzebują odpowiedniego zestawu składników odżywczych dostarczanych wraz z codzienną dietą. Powinny znaleźć się w niej owoce i warzywa bogate w witaminę C, produkty z wysoką zawartością witamin A, E, D i z grupy B oraz żywność zasobna w sole mineralne cynku i selenu, a także kwasy omega-3, które warunkują odpowiedni skład filmu łzowego. Można też sięgnąć po suplementy diety, na przykład Ocuvite Complete, stworzony z myślą o zdrowiu oczu. Ocuvite Complete zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminę C i E oraz luteinę i zeaksatynę, które korzystnie wpływają na kondycję oczu. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu: zaleca się, by dziennie wypijać przynajmniej 1,5 litra wody.
Bibliografia:
- https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
- Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
- Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003;11.
- Karolina Janin et alia, Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.