Ile wapnia potrzebujemy?

    -

    Wapń jest niezwykle istotnym składnikiem naszej diety. Jest odpowiedzialny za nasze kości i zęby oraz podział i specjalizację komórek, prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i proces krzepnięcia krwi. Nikt nie ma zatem wątpliwości co do tego, że wapń musi się w naszej diecie znaleźć. Często pojawia się jednak pytanie, ile tego wapnia potrzebujemy. Zobaczmy od czego to zależy.

    Wiek

    Jednym z kluczowych elementów, od którego zależy nasze zapotrzebowanie na wapń, jest nasz wiek. Inna dawka będzie odpowiednia dla rosnącego dziecka, inna dla osoby młodej, a jeszcze inna dla osób dojrzałych, m.in. kobiet w okresie menopauzy.

    Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych uważa za optymalną dawkę wapnia:

    • 1000 mg dla mężczyzn i kobiet przed menopauzą
    • 1500 mg po menopauzie i w wieku starczym

    Wg WHO kobiety o okresie menopauzalnym oraz osoby >60 lat powinny przyjmować 1500 mg wapnia / dobę.

    Tryb życia

    Jednym z czynników, od których zależy nasze zapotrzebowanie na wapń, jest nasz tryb życia. Jeśli żyjemy w stresie, nie odżywiamy się prawidłowo, np. z powodu ciągłego przebywania na diecie odchudzającej, to nasz organizm potrzebuje więcej wapnia niż osób żyjących zdrowo. Wynika to z tego, że wapń gorzej się wchłania, jeśli jesteśmy mocno zestresowani lub w naszej diecie jest dużo napojów typu cola czy papierosów.

    Suplementacja wapnia

    Jeśli nasza dieta nie należy do najzdrowszych, bo np. nie ma w niej produktów bogatych w wapń, takich jak nabiał, ryby z ośćmi czy produkty sojowe, to konieczna jest suplementacja wapnia. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów, które skutecznie uzupełnią codzienną dietę o wapń. Najlepiej wybrać suplement, który w swoim składzie zawiera również witaminę D. Jest ona niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia, pomaga też utrzymać jego ilość we krwi na odpowiednim poziomie. Niestety, Polacy mają duży problem z niedoborem tej witaminy, dlatego dodatkowa suplementacja jest jak najbardziej wskazana. 

    Więcej o suplementacji wapnia oraz witaminy D3 przeczytasz na stronie http://www.vitrumcalcium.pl/

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza