Globulka dopochwowa to lek o działaniu miejscowym. Jej działanie ogranicza się do miejsca aplikacji – w tym wypadku pochwy. Globulki dopochwowe mają różnorakie działanie w zależności od przeznaczenia.
Antykoncepcyjne globulki dopochwowe powoli wychodzą z użycia. Są dobrą opcją dla kobiet, które prowadzą nieregularne współżycie i nie chcą decydować się na antykoncepcję hormonalną. Ich działanie jest krótkotrwałe, globulkę należy aplikować na określony czas przed każdym stosunkiem. Taki sposób stosowania znacznie osłabia poziom spontaniczności w seksie i choćby z tego względu kobiety niechętnie sięgają po ten środek. Ich działanie polega na wytworzeniu plemnikobójczej piany.
Probiotyk ginekologiczny zamknięty w globulce dopochwowej przydaje się przy rozwoju infekcji intymnej oraz w czasie stosowania antybiotykoterapii jako profilaktyka w leczeniu infekcji intymnych. Prawidłowa mikroflora bakteryjna pochwy szczyci się przewagą pałeczek kwasu mlekowego nad bakteriami chorobotwórczymi. Zakłócić ten stan jest bardzo łatwo. Wystarczy ogólna infekcja organizmu i osłabienie go antybiotykami, wizyta na basenie, w saunie, jacuzzi lub w publicznej toalecie. Infekcje intymne przenosi się także drogą płciową. W każdym z tych przypadków dobrze jest mieć w apteczce globulkę dopochwową z probiotykiem. Pierwszym objawem infekcji intymnej są upławy i towarzyszące im swędzenie w okolicach warg sromowych.
Kobiety w okresie przekwitania, po ciąży, antykoncepcji hormonalnej i zabiegach ginekologicznych mają do swojej dyspozycji globulki dopochwowe, których zadaniem jest regeneracja nabłonka pochwy oraz jej prawidłowe nawilżenie. Są pomocne także przy kuracji nadżerek szyjki macicy.
W sprzedaży dostępne są także globulki dopochwowe zdolne zwalczać wirusy i bakterie. Jednak przed ich zastosowaniem trzeba koniecznie zrobić wymaz z pochwy, by mieć pewność, z jakim rodzajem patogenu mamy do czynienia. Wymaz z pochwy robi się podczas badania u lekarza ginekologa.
Nawilżające globulki dopochwowe to ratunek dla kobiet, które mają problemy ze współżyciem spowodowane niedostatecznym nawilżeniem pochwy. Ta, wydawałoby się banalna, dolegliwość potrafi skutecznie zniechęcić kobiety do seksu. Nawilżające globulki dopochwowe stosuje się przez określony czas, podobnie jak każde lekarstwo. Po zakończeniu kuracji problemy powinny zniknąć.
Więcej o rodzajach i sposobach działania globulek dopochwowych można przeczytać na hydrovag.pl