Dom jednorodzinny z zielonym ogrodem na dachu? Dlaczego nie!

-

Ogrody na dachach to idea niezwykle popularna w Skandynawii (którą często spotkać można również we Francji i Włoszech). W Polsce, tego typu pomysły dopiero się pojawiają i są głównie domeną budynków użyteczności publicznej (warszawski BUW) i biurowców. A przecież zielony taras można stworzyć nawet w domku jednorodzinnym. Można i warto!

W Polsce nie lubimy domów z płaskimi dachami. Kojarzą się z czasem PRL i dość brzydkimi architektonicznie konstrukcjami. Poza tym lubimy adaptować poddasza i wykorzystywać tę dodatkową przestrzeń, a domy z płaskimi dachami wydają się nie mieć  takich możliwości. Nie doceniamy tego, że w takiej zabudowie, wcale nie trzeba rezygnować z dodatkowej kondygnacji, a nawet można zyskać podwójnie, bo płaski dach daje możliwość stworzenia na nim tarasu lub ogrodu.

Doświetlenie wnętrza domu – okna do płaskiego dachu

Nowe rozwiązania producentów okien dachowych pozwalają budować domy z płaskimi dachami, w których doświetlić można praktycznie każdą przestrzeń. Z oferty producentów okien dachowych można obecnie wybrać okno do płaskiego dachu z płaskim modułem szklanym (kąt nachylenia dachu 5-15o), modułem sferycznym bądź kopułą. Każde z nich zapewnia doświetlenie położonych poniżej okna pomieszczeń. Nie trzeba zatem rezygnować z wykorzystania poddasza ani godzić się na niewielką ilość światła. Można mieć przysłowiowe ciastko i je zjeść – czyli posiadając płaski dach, na którym możliwe jest stworzenie tarasu czy ogrodu, zapewnić wnętrzu wystarczającą ilość światła. I to w taki sposób, by móc je regulować – dzięki markizom zewnętrznym, które montowane na płaskim oknie w dachu pozwalają sterować ilością dopływającego do mieszkania światła (dzięki czemu okno do płaskiego dachu może być zamontowane nawet w sypialni czy pokoju dziecięcym).

plaski dach sferyczny modul szklany

Płaski dach i jego zalety

Budowa domu jednorodzinnego z płaskim dachem to wiele korzyści: mniejsze straty ciepła, mniejsza powierzchnia dachu, odporność na wiatr i jego ssanie, możliwość bardziej efektywnego montażu paneli solarnych i lepszy dostęp do urządzeń zamontowanych na dachu, a dzięki możliwości doświetlania przestrzeni oknami dachowymi, można zyskać dodatkową kondygnację i to nierzadko o powierzchni identycznej jak piętro niżej. Płaski dach to również możliwość stworzenia na jego dachu tarasu lub zielonego, naturalnego ogrodu.

Zalety zielonego tarasu na płaskim dachu

  • Naturalna termoizolacja – zimą, ogród na dachu redukuje straty ciepła. Latem, nagrzewa się znacznie mniej niż pokryty zwykłą papą dach. Specjaliści twierdzą, że redukcja strat ciepła przez dach zimą, dzięki zielonemu ogrodowi na dachu, może sięgać nawet 30%, a oszczędność energetyczna w przypadku schładzania domu – 15-25%.
  • Możliwość posiadania tarasu / ogrodu przy bardzo małej działce
  • Zwiększenie trwałości dachu
  • Izolacja akustyczna dachu (szczególnie ważne w budynkach budowanych w okolicach węzłów komunikacyjnych, dużych fabryk, lotnisk)
  • Odgrodzenie się od wzroku sąsiadów (co przy małej działce pozwala na zachowanie prywatności w czasie odpoczynku).

plaski dach ogrod

Zielony ogród na dachu – możliwości

Aby móc posadzić roślinność na dachu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie stropu i podłoża. W przypadku już istniejącego budynku, koszty adaptacji dachu mogą być bardzo wysokie. Z tego powodu, rzadko kiedy stosuje się na nich rozwiązania pozwalające na budowę ogrodu intensywnego (czyli ogrodu z dużymi roślinami, trawnikiem a nawet oczkiem wodnym). Zamiast tego można przygotować konstrukcję pod ogród ekstensywny, czyli taki, który obsadza się mniej wymagającymi roślinami (i nie jest potrzebne aż tak głębokie podłoże).

Budując jednak dom jednorodzinny od podstaw, stworzenie konstrukcji, która umożliwi zbudowanie zielonego trasu jest znacznie prostsze (choć pamiętać trzeba o tym, że dach pozwalający na stworzenie na nim tarasu będzie droższy nawet o 100-150% niż tradycyjny, bo konieczne jest uwzględnienie większego obciążenia, specjalistyczna hydroizolacja itd.)

Tarasy na dachach będą zyskiwać na popularności. Zwłaszcza tam, gdzie dominuje ciasna zabudowa, a przestrzeń jest na wagę złota. Warto zatem rozważyć taką opcję przy zastanawianiu się nad wyborem projektu architektonicznego.

Udostępnij ten artykuł

Ostatnie posty

Ostatnie komentarze

Nina NA Endometrioza