Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe, korzystając z tego faktu, rokrocznie podwyższają ceny. Jednak na rynku jest duża konkurencja, dzięki czemu kierowcy mają spory wybór. A z racji tego, że ubezpieczenia OC niczym się od siebie nie różnią, głównym kryterium wyboru jest cena. Dowiedz się, jak ją obniżyć. Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby na tańsze OC, które pomogą Ci oszczędzić pieniądze.
Wybór ubezpieczalni
Wybór firmy, w której ubezpieczymy samochód, to podstawa. Mimo iż wszystkie ubezpieczalnie gwarantują takie samo OC, proponują różne ceny. Czemu tak się dzieje? Główną przyczyną jest strategia, jaką obrała sobie firma. Jedne towarzystwa koncentrują się na sprzedaży dużej ilości ubezpieczeń komunikacyjnych, drugie na zupełnie innych usługach, jak na przykład ubezpieczenie firmy czy domu. Oczywiście to te pierwsze będą miały atrakcyjniejsze ceny Oc. Bardzo przydatny w porównaniu i sprawdzeniu cen jest także kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl. Sprawdzisz w nim, ile zapłacisz za ubezpieczenie w różnych firmach.
Parametry auta
To, jakim samochodem będziemy się poruszać, ma ogromne znaczenie dla ubezpieczyciela. Kierowcy sportowych aut z dużą pojemnością silnika niestety mogą pójść z torbami. Firmy ubezpieczeniowe zakładają, że takimi autami użytkownicy poruszają się dużo szybciej od innych kierowców, przez co i bardziej kolizyjnie. Chcąc więc płacić małą składkę OC, musimy zadowolić się autem ekonomicznym.
Staż kierowcy
Aby osiągnąć najlepszą cenę ubezpieczenia OC, należy mieć wypracowane zniżki. Niestety jest to duży problem dla młodych kierowców. Rozwiązaniem może być kupno samochodu z rodzicem, jako współwłaścicielem. Jest to jedyne rozwiązanie, aby otrzymać lepsze warunki. Należy również pamiętać, że na zniżki trzeba pracować kilka ładnych lat. Warto więc nawet przy kupnie pierwszego samochodu ubezpieczyć go na młodego kierowcę, tak by zaczął już tworzyć swoją historię. Młodym osobom przyda się również najlepsze ubezpieczenie AC, które uchroni niedoświadczonego kierowcę przed sporymi wydatkami wynikającymi z ewentualnych szkód powstałych z jego winy.
Bezszkodowa jazda
To ostatni, jednak jeden z najważniejszych punktów. Mianowicie kierowcy, którzy często powodują kolizje, wypadki czy stłuczki, nawet pomimo wielu lat za kółkiem nie uzyskają zniżek od ubezpieczalni. Dlaczego? Ponieważ są one przyznawane głównie za bezszkodową jazdę. Informacja o kolizji spowodowanej z naszej winy może widnieć w systemie nawet przez kilka lat. Spowoduje to oczywiście wyższą cenę za ubezpieczenie. Jazda bez choćby niewielkich stłuczek pozwoli na szybkie zbudowanie odpowiedniej historii i uzyskanie atrakcyjnych zniżek.