Nadwaga u dzieci to w naszym kraju coraz powszechniejszy problem. Do niedawna o nadwadze u dzieci mówiliśmy raczej w kontekście zachodnich sąsiadów, jednak obecnie musimy uderzyć się w pierś i zacząć walkę. Jednak jak pomóc dziecku z nadwagą? Radzi mgr Monika Ciszek-Skwierczyńska, psychodietetyk.

Przyczyny nadwagi u dzieci

Jak wyjaśnia Monika Ciszek-Skwierczyńska, największym grzechem rodziców jest traktowanie jedzenia jako nagrody lub karty przetargowej w negocjacjach. Dlatego nie obiecuj dziecku, że jeśli coś zrobi, to będzie mogło zjeść chipsy czy lody – w ten sposób owszem, osiągniesz cel, ale dziecko na tym ucierpi. Podobnie złym rozwiązaniem jest nagradzanie za jedzenie. Stosując taktykę „jak zjesz cały obiad, dostaniesz nagrodę” zmuszasz dziecko do zjedzenia nierzadko większej porcji, niż potrzebuje jego organizm. A to już prosta droga do nadwagi.

Pamiętaj też, że o roli jedzenia dziecko dowiaduje się od Ciebie! Dziecko obserwuje i naśladuje to, co już się w domu dzieje, Dlatego jeśli Ty do obiadu popijasz mrożoną herbatę prosto z butelki nie licz na to, że dziecko będzie ochoczo sięgało po niegazowaną wodę mineralną (która jest dla niego najzdrowsza!).

Do tego dochodzi przekaz płynący z telewizji – słodzone soki i batoniki przedstawiane są jako zdrowe i pożywne, a uśmiechnięte dzieci polecają wszelkiego typu słodkie przekąski. Potrzeba wiele pracy, by uświadomić dziecku, że reklamowa fikcja daleka jest od rzeczywistości…

Jak pomóc dziecku z nadwagą?

Dziecko z nadwagą to problem w wielu sferach życia dziecka. Począwszy od problemów zdrowotnych, przez niską samoocenę i nierzadkich przykrości ze strony równieśników. Dziecko z nadwagą szybko staje się w klasie obiektem dowcipów i przykrych sytuacji. Z wiekiem sytuacja staje się coraz trudniejsza, dziecko jest coraz bardziej świadome swojej sytuacji i czuje się coraz gorzej. By takiemu dziecku pomóc, ptorzebny jest wysiłek całej rodziny.

Często rodzice, którzy sami nie potrafią zadbać o swoją zdrową dietę, są bezradni, w obliczu problemów dziecka – zauważa specjalistka – wtedy przydaje się pomoc psychodietetyka, który fachowo poprowadzi małego pacjenta i jego bliskich. Zmiana nawyków żywieniowych to żmudny i długotrwały proces. Dorośli i dziecko muszą nauczyć się, jak świadomie robić zakupy, zdrowo gotować i zdrowo jeść. Warto zacząć od rozmowy z pediatrą, który może pomóc zaplanować dalsze działania, takie właśnie jak wizyta u pscyhodietetyka czy wakacyjny wyjazd z dzieckiem do medycznego centrum, gdzie eksperci pomogą w walce ze złymi przyzwyczajeniami żywieniowymi. – W czasie rozmów z pacjentami Centrum La Fuente w Szczyrku wyjaśniam, że celem nie jest szybka utrata kilogramów a powrót do zdrowia – mówi Ciszek-Skwierczyńska – dlatego dzieci podczas pobytu w centrum przechodzą konsultacje z pediatrą oraz kompleksowe badania. To daje kompletny obraz ich stanu zdrowia, pomaga dobrać dietę i plan ćwiczeń fizycznych.

10 zasad zdrowego odżywiania

  1. Jedzcie posiłki regularnie – mniejsze porcje kilka razy dziennie.
  2. Pozwól dziecku skupić się na jedzeniu, nie rozpraszaj jego uwagi.
  3. Wszystkie posiłki jedzcie wspólnie!
  4. Szerokim łukiem omijaj fastfoody.
  5. Słodycze zastąp owocami.
  6. W miarę możliwości przygotowujcie jedzenie od podstaw.
  7. Wspólne gotowanie może sprawić, że dziecko polubi składniki, do których nie jest przekonane.
  8. Nie podawaj dziecku dań tłustych i mocno przyprawionych.
  9. Pozwól dziecku zjeść tyle, ile będzie samo chciało – nie zmuszaj go do zjadania wszystkiego z talerza.
  10. Śniadanie to podstawa – nigdy o nim nie zapominajcie!

Mgr Monika Ciszek-Skwierczyńska – psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień i zaburzeń odżywiania. Posiada 19-letnie doświadczenie zawodowe. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń odżywiania i propagowaniu zdrowego stylu życia. Koordynuje program leczenia zaburzeń odżywiania w centrum La Fuente w Szczyrku.