Jak prać ubranka dla niemowlaka? – poradnik

    -

    Pojawienie się w domu niemowlęcia sprawia, że na wiele codziennych czynności musisz spojrzeć z nowej perspektywy. Nawet tak prozaiczna rzecz jak pranie wymaga nieco innego podejścia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak prać ubranka dla niemowlaka.

    Dlaczego ubranka dla niemowląt pierze się inaczej?

    Skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcona – jest znacznie cieńsza niż u osoby dorosłej, nie pokrywa jej ochronna warstwa lipidowa ani typowe dla nas bakterie. W związku z tym maluszek reaguje bardzo gwałtownie nawet na najmniejsze podrażnienia, przez co musisz do prania jego ubranek podchodzić z większą uwagą, by uprane były pozbawione jakichkolwiek osadów i niewypłukanego detergentu..

    Większość dziecięcych ubranek jest wykonana z bawełny, dlatego zwykle pranie rzeczy maluszka będziesz wykonywała najwyżej w 40 stopniach. Nie zwalnia to jednak z obowiązku dzielenia prania na kolory: delikatna struktura tkanin może nawet w dość niskich temperaturach puszczać kolor. Dlatego oddzielaj rzeczy białe, pastelowe i kolorowe, przy czym przy tych ostatnich warto oddzielać kontrastowe kolory, by nie zafarbowały i nie straciły nasycenia.

    Proszki dla niemowląt – prawda czy mit?

    Ubranka dziecięce powinnaś prać oddzielnie, w proszkach przeznaczonych dla najmłodszych. Takie detergenty mają mocno okrojony skład – nie zawierają rozjaśniaczy, barwników ani innych ulepszaczy, poprawiaczy i usprawniaczy. Może i nie pachną przez to letnią łąką, ale też nie osiadają na pranych tkaninach i dokładnie się z nich wypłukują.

    Musisz także precyzyjniej dobierać ilość stosowanego proszku do prania. Dla silniej zabrudzonych ubranek nie dodawaj większej ilości proszku, tylko stosuj dłuższy program lub pranie wstępne. Nie zaszkodzi także podwójne płukanie tkanin po praniu (a wielu ekspertów wręcz zaleca takie postępowanie za każdym razem).

    Sposoby na trudne plamy

    Trudne plamy są zmorą nawet prania dla dorosłych – jak więc poradzić sobie z poplamionymi śpioszkami, gdy możesz korzystać tylko z lekkich detergentów?

    Standardowo, najważniejsza jest szybkość. Zaschnięta plama to dodatkowy problem (a w cienkich tkaninach niemowlęcych ubranek może się już nie dać sprać), więc każdy wypadek należy zaprać od razu.

    Zawsze sprawdzaj, jak tkanina reaguje na zastosowany detergent i pocieranie. Nałóż odrobinę środka na wewnętrzną stronę tkaniny i zobacz, czy się nie odbarwia bądź w żaden inny sposób nie reaguje na detergent. Jeśli jest w porządku, możesz przystąpić do właściwego czyszczenia.

    Najskuteczniejsza jest zwykle zimna, bieżąca woda z kranu. Daj nieco proszku lub mleczka do prania, delikatnie pocieraj palcami plamę i trzymaj pod bieżącą wodą. Plama powinna wkrótce zniknąć bez śladu.

    Na oporne plamy pomocne jest szare mydło lub odmaczanie plam w wodzie z detergentem. Ubranka ubrudzone błotem bądź jedzeniem (zwłaszcza mocno barwiącym, jak jagody czy buraczki) dobrze jest włożyć do wody na noc i następnego dnia wykonać normalne, regularne pranie. Tutaj lepiej odpuścić pocieranie, by nie wetrzeć brudu w głąb tkaniny.

    Prasowanie – kwestia nie tylko estetyczna

    Ubranka niemowlęce powinno się zawsze prasować. O ile maluszkowi nie sprawi większej różnicy, czy śpioszki będą idealnie gładkie czy będą na nich zagniecenia, o tyle Ty będziesz mogła spać spokojnie. Gorące żelazko działa bowiem jak sterylizator, usuwając z powierzchni ubranek roztocza, bakterie i alergeny, dzięki czemu Twoje niemowlę będzie bezpieczne.

    Materiał przygotował dla nas producent proszku dla niemowląt Lovela.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza