Kuchnia to ogromnie istotna część każdego domu. Spędzamy w niej sporo czasu, przyrządzając posiłki, sprzątając po nich, a często także je spożywając. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby kuchnia okazała się miejscem wygodnym, funkcjonalnym oraz zachęcającym nas do wykonywania w niej rozmaitych obowiązków domowych. Warto zatem postarać się o odpowiednio pojemne meble, a w których zmieścimy niezbędne zapasy jedzenia, zastaw, garnki oraz szereg urządzeń ułatwiających pracę w kuchni. Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim oświetleniu.
Już na etapie wybierania mieszkania powinniśmy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu kuchni i wybrać taki lokal, w którym pomieszczenie to jest w miarę duże, widne, zaopatrzone w sporych rozmiarów okno, najlepiej od południa. Światło słoneczne okazuje się najzdrowsze dla naszych oczu i dlatego warto zapewnić sobie jak najwięcej dostępu do niego. Gdy zaś nadmiernie ans razi w bardzo słoneczny, letni dzień, możemy skorzystać z rolet, żaluzji czy też materiałowych zasłonek.
Poza dopływem światła słonecznego warto też pomyśleć o oświetleniu sztucznym, które będzie nam pomagało w pracach kuchennych w pochmurne dni oraz wieczorami czy bardzo wczesnym rankiem. Jest to ważne w każdej kuchni,a le przede wszystkim w takiej, gdzie światła słonecznego jest niestety niewiele lub która okazuje się całkiem ślepa.
Możemy oczywiście zamontować w kuchni górne światło, które będzie oświetlać całe pomieszczenie nie nadmiernie mocnym, ale mającym duży zasięg światłem. Górna lampa może być osłonięta żyrandolem, wówczas światło skupia się przede wszystkim bezpośrednio pod nią i niewielka jego cześć „ucieka” na boki. Jest to bardzo odpowiednie rozwiązanie, gdy bezpośrednio pod lampą górną stawiamy stół, przy którym spożywamy i przyrządzamy posiłki. Wówczas większą część strumienia górnego światła spłynie właśnie na stół.
Poza górnym światłem warto też postarać się o mniejsze źródła światła, skierowane bezpośrednio na miejsca, w których przyrządzamy posiłki. Przede wszystkim warto umieścić świetlówkę czy kinkiet:
- nad piecykiem
- nad blatem szafki, gdzie przyrządzamy jedzenie, kroimy chleb i warzywa, mieszamy potrawy itp
- nad zlewozmywakiem
Żarówki w kuchni powinny mieć dużą moc, a jednocześnie być energooszczędne. W kuchni spędzamy bowiem sporo czasu, paląc światło, warto zatem, aby światło to było solidne,a jednocześnie, aby nie zużywało nadmiaru prądu.
Rzecz jasna, jeżeli kuchnia pełni zarazem kilka dodatkowych funkcji, na przykład jest jadalnią, salonem czy gabinetem do pracy, wówczas należy pomyśleć o kolejnych źródłach światła, tym razem niekoniecznie bardzo mocnych.
Gdy w kuchni znajduje się stół i krzesła czy kanapa, gdzie przyjmujemy gości, częstując ich obiadem czy kolacją, warto, poza górnym światłem, umieścić w tym miejscu światło nieco bardziej dyskretne, romantyczne. Może to być niewielka stojąca lampa, dając nie nadmiernie mocne światło czy też piękny świecznik położony na stole.
Gdy natomiast w kuchni stoi biurko, przy którym pracujemy na komputerze, czytamy, wypełniamy dokumentu bądź szyjemy na maszynie, należy je oświetlić znacznie mocniej. Podczas tego rodzaju prac, mocno angażujących wzrok, oświetlenie powinno być bowiem silne. Najlepiej biurko umieścić pod oknem, aby jak najdłużej znajdywało się w zasięgu dziennego światła. Warto też położyć na nim solidną lampkę.
Jak zatem widać, kuchnia to miejsce, które powinno być bardzo solidnie oświetlone. Dzięki temu będzie się w niej pracowało szybko, sprawnie i przyjemnie, nie niszcząc bezcennego wzroku. Na szczęście sklepach z lampami możemy znaleźć szereg różnorodnych typów oświetleń – lampy sufitowe, ścienne, stojące, świetlówki. W,sód nich z pewnością znajdziemy coś, co by nam odpowiadało i co pasowałoby do wystroju całej kuchni. Jeżeli mamy problemy z dokonaniem wyboru, nie wiemy, jaki typ lampy i w jakim modelu wybrać, możemy poprosić o pomoc i poradę sprzedawcę lub kogoś znajomego, kto zna nasza kuchnię i wie, jaka lampa najbardziej by do niej pasowała i najbardziej się w niej przydała.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez portal wmieszkaniu.pl, który jest aktywny na rynku internetowym od 2014 roku. Portal porusza się wokół tematyki wnętrz. |