Jak przygotować siebie i dziecko do wizyty u laryngologa dziecięcego?

    -

    Laryngolog dziecięcy to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń gardła, nosa, uszu, a także narządu równowagi. Przedmiotem jego pracy także konsultowanie pacjentów na prośbę innych lekarzy, jak również uczestniczenie w pracach zespołu, który zajmuje się leczeniem wad wrodzonych twarzoczaszki. Jak przygotować siebie i dziecko do wizyty u tego specjalisty?

    Jak wygląda wizyta u laryngologa?

    Laryngolog wykonuje szereg czynności, które mają pozwolić mu postawić diagnozę, zaproponować odpowiednie leczenie i zadbać o zdrowie młodego pacjenta. W tym celu przeprowadza między innymi badania przedmiotowe i podmiotowe, w trakcie których skupia się na okolicach szyi, nosa, uszu, jamy ustnej, gardła, ślinianek oraz węzłów chłonnych. Oprócz tego laryngolog wykonuje próby czynnościowe nerwów czaszkowych, bada słuch dziecka i pomaga w wyborze ewentualnego aparatu słuchowego, a także przeprowadza drobne zabiegi chirurgiczne na migdałkach podniebiennych czy w nosie albo na błonie bębenkowej uszu. Do laryngologa mogą się także udać rodzice, których dziecko wymaga leczenia nieżytu nosa, zapalenia zatok, uszu czy gardła, jak również udrożnienia zatkanych przewodów słuchowych albo usunięcia ciała obcego z przełyku, nosa czy uszu.

    Kiedy udać się do laryngologa?

    O wizycie u laryngologa należy pomyśleć przede wszystkim w sytuacji, gdy dziecko urodziło się z wadą zlokalizowaną w obrębie twarzoczaszki, cierpi na głuchotę czy niedosłuch albo po przeziębieniu lub grypie narzeka na bóle głowy czy ma problemy ze słuchem albo oddychaniem. Częstą przyczyną wizyt u laryngologa jest także pojawienie się wycieku z ucha, ból, a w przypadku niemowląt głośny płacz i dotykanie piąstką okolic skroni, czy chrapanie u dziecka. Więcej na temat chrapania możesz przeczytać tutaj: http://leczeniechrapania.info.pl/.  Wizytę u laryngologa powinno złożyć także dziecko z bakteryjnym zapaleniem gardła, przerośniętymi migdałkami czy zawrotami głowy albo z chrypką utrzymującą się dłużej niż 2 tygodnie mimo leczenia lekami zapisanymi przez pediatrę. Laryngolog dziecięcy zazwyczaj jest też pierwszym lekarzem, do którego przychodzą rodzice zaniepokojeni problemami dziecka z głosem czy słuchem. Dopiero później laryngolog kieruje pacjenta na konsultacje z foniatrą, logopedą czy audiologiem.

    Jak przygotować się do wizyty u laryngologa dziecięcego?

    Przed odwiedzeniem laryngologa należy zebrać cała posiadaną dokumentację medyczną, a także wyniki starszych badań słuchu dziecka, o ile były wcześniej wykonywane. Oprócz tego należy zadbać także o kwestię higieny – wyczyścić dziecku uszy, zęby i nos. Dla większego komfortu psychicznego młodego pacjenta warto mu też uprzednio wytłumaczyć, jak będzie przebiegać badanie laryngologiczne. Nie zaleca się podawania silnie barwiących owoców, ciemnych soków czy czekolady przed badaniem jamy ustnej i gardła. Częstotliwość spotkań u specjalisty uzależniona będzie od przebiegu choroby, a także od liczby i rodzaju badań, jakie będą wykonywane. Wiele rodziców przychodzi z dziećmi mającymi jednorazowy problem taki jak oczyszczanie uszu z woskowiny czy usunięcie ciała obcego. Może się jednak zdarzyć, że wizyt będzie co najmniej kilka – na przykład w przypadku leczenia wad rozwojowych twarzoczaszki, kiedy to konieczne będzie okresowe omawianie planów względem leczenia oraz postępów terapii w zespole.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza