Nie od dziś wiadomo, że najlepsze dla dziecka jest karmienie go mlekiem matki, najlepiej wprost z piersi. Czasami jednak nie jest to możliwe z różnych przyczyn: mama nie ma pokarmu, bierze leki, które uniemożliwiają karmienie, dziecko pomimo pomocy doradcy laktacyjnego nie potrafi ssać tak by się najeść. Wtedy nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po butelkę. Tylko jaką?
Dobór akcesoriów dla dzieci nie jest łatwy, zwłaszcza gdy robisz to pierwszy raz. Butelki do karmienia dzielimy na rodzaj (czyli tworzywo, z którego są wykonane), kształt i pojemność.
Rodzaje butelek
Szklane
zalety:
- łatwe do utrzymania w czystości,
- zrobione z hartowanego szkła, które nie pęka podczas wlewania wrzątku,
- ścianki butelki są odporne na przebarwienia.
wady:
- ciężkie,
- trudne do utrzymania wraz z zawartością,
- nieporęczne,
- łatwe do stłuczenia.
Poliwęglanowe
zalety:
- trwałe,
- odporne na uszkodzenia
wady
- BPA (związek chemiczny) zawarty w poliwęglanie prawdopodobnie przedostaje się do żywności pod wpływem temperatury. Badania nie wskazują na to jednoznacznie, natomiast butelki z BPA do końca 2011 r. miały zostać usunięte ze sprzedaży.
Polipropylenowe
zalety:
- nie zawierają BPA,
- są trwałe,
- nie ulegają uszkodzeniom,
- lekkie
wady
- łatwo się przebarwiają pod wpływem żywności (najczęściej marchewki zawartej w soczkach),
- dosyć często należy je zmieniać.
Silikonowe
zalety:
- łatwe do utrzymania w czystości,
- trwałe,
- lekkie,
- nie zawierają BPA,
- mają lekko elastyczne ścianki
wady:
- dość łatwo ulegają przebarwieniom, a co za tym idzie, należy je często zmieniać.
Wybierając butelkę zwróć uwagę na podane na nich oznaczenia. Te, które nie zawierają BPA powinny mieć napis „BPA free” lub „ nie zawiera BPA”. Butelki z polipropylenu powinny mieć wytłoczony znak PP, butelki z poliwęglanu powinny mieć wytłoczony znak PC. Pamiętaj, by znak był wytłoczony, a nie naklejony!
Kształt butelek do karmienia
Kształtów jest kilka:
- zwykłe, standardowe, smukłe butelki z wąską lub szeroką szyjką
- wygięte, tak, by łatwiej leżały w dłoni
- z otworem w środku, dobre zwłaszcza dla większych dzieci, które są w stanie same utrzymać butelkę.
Pojemność butelek
- małe butelki o pojemności od 80 do 125 mililitrów są idealne dla noworodków i niemowląt, niewielkie ilości pokarmów, które dzieci przyjmują nie wymagają korzystania z dużych butelek.
- średnie butelki o pojemności od 200 do 250 mililitrów są doskonałe dla dzieci od pół roku do roku, wówczas jednorazowe porcje dla dzieci są większe.
- duże butelki o pojemności powyżej 250 mililitrów są dla dzieci od 1 roku życia, które dużo piją, a ich porcje mleka również są większe.
Oprócz podstawowych kryteriów wyboru butelek możesz zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje takie jak: wbudowany termometr mierzący temperaturę zawartości butelki, odkręcane dno ułatwiające mycie. Istnieją butelki samosterylizujące się, które po napełnieniu wodą wkładasz do mikrofali na 3 minuty i gotowe. Ciekawym pomysłem wykazali się producenci butelek, tworząc do nich dyski uszczelniające. Możesz napełnić butelkę mlekiem, założyć dysk uszczelniający i spokojnie przechować pokarm w lodówce czy w krótkiej podróży.
Jeśli Twoje dziecko ma problemy trawienne i cierpi na kolki, możesz kupić butelkę antykolkową. Tutaj również masz duży wybór – możesz zdecydować się na butelkę z rurką w środku, która odprowadza powietrze, butelkę ze specjalnym smoczkiem z dziurką na powietrze czy też z zastawką otwierającą się podczas picia.
Smoczek do butelki
Równie ważne jest dopasowanie smoczka i do dziecka i do butelki. Smoczki dzielimy na silikonowe i kauczukowe. Smoczki silikonowe nie posiadają smaku ani zapachu, z kolei smoczki kauczukowe są trochę bardziej miękkie. Dla najmniejszych dzieci należy stosować smoczek o najmniejszej dziurce. Z czasem zaobserwujesz, że dziecko denerwuje się podczas jedzenia czy picia – jest to sygnał, że pora zmienić smoczek na ten z większym otworem.
Zdjęcia produktów pochodzą od firm:
www.grymasek.com.pl
www.chiccopolska.pl