Podjęcie decyzji o skorzystaniu ze wsparcia terapeutycznego jest najprawdopodobniej przełomowym momentem dla Waszego związku. Podczas terapii poznacie lepiej sami siebie, na nowo przyjrzycie się bliskiej osobie i w bezpiecznej, kontrolowanej przez specjalistę atmosferze przeanalizujecie to, co Was łączy i dzieli. Psychoterapia ułatwi Wam rozwiązanie problemów, z którymi się borykacie w optymalny dla Was sposób – poprzez odbudowanie i wzmocnienie związku lub podjęcie odpowiedzialnej i dobrze przemyślanej decyzji o rozstaniu. Jesteście zdecydowani na psychoterapię? Czas wybrać specjalistę! Jest Wam potrzebny psychoterapeuta par, który będzie odpowiadał obydwojgu sposobem bycia i temperamentem, czyli… po prostu do Was pasował. Jak go znaleźć i wybrać?
Formalności, czyli kim jest psychoterapeuta dla par?
Psychoterapeuta i terapeuta dla par to nie to samo, co psycholog czy psychiatra. Psychologiem jest osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia. Psychiatra to z kolei lekarz, który ukończył studia medyczne na wydziela psychiatrycznym.
Psychoterapeutą czy terapeutą par może zostać osoba, która po uzyskaniu tytułu magistra (niekoniecznie z psychologii!) ukończyła dodatkowo 4-letnią szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie, np. systemowym, psychodynamicznym, integratywnym, poznawczo – behawioralnym lub Gestalt.
Psychoterapeuta par najczęściej posiada certyfikat lub kilka różnych certyfikatów potwierdzających jego kompetencje zawodowe i z sukcesem ukończone szkolenia. Może być również specjalistą w trakcie certyfikacji.
Każdy psychoterapeuta korzysta również z superwizji. To proces uczenia się, w ramach którego superwizant (np. terapeuta par) analizuje swoją pracę z doświadczonym superwizorem. Celem superwizji jest podnoszenie umiejętności przez terapeutę i optymalizowanie prowadzonych przez niego procesów psychoterapii, by móc jeszcze skuteczniej pomagać klientom w ramach terapii.
Wybór terapeuty dla par – co możecie wziąć pod uwagę, by podjąć najlepszą dla Was decyzję?
Mówi się, że dobry psychoterapeuta par to terapeuta dobry… dla Ciebie i Twojego partnera. I to chyba jedna z najlepszych wskazówek w kontekście poszukiwania i wybierania specjalisty, z którym zdecydujecie się współpracować w ramach terapii.
Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę dla Waszego związku? Co sprawdzić w ramach szukania specjalisty relacji?
Strona internetowa psychoterapeuty
Psychoterapeuta par, z którym chcecie podjąć współpracę ma swoją stronę internetową? To standard we współczesnym świecie! Sprawdźcie, jak wygląda strona i jakie treści są na niej zamieszczane. Przeczytajcie uważnie notkę o specjaliście, która sporo powie Wam nie tylko o jego kompetencjach zawodowych czy doświadczeniu, ale również o preferowanym sposobie komunikacji czy wręcz sposobie bycia.
Strona ma przyjazne dla oka kolory i czcionkę, ze zdjęcia spogląda na Was uśmiechnięta osoba w luźnej pozie, a styl opisu i użyte słownictwo wskazują na pogodne usposobienie specjalisty, otwartość i dystans do siebie. Brzmi dobrze, prawda?
Media społecznościowe – obecność i sposób prowadzenia kanałów
Czy terapeuta powinien być obecny w sieci? Naszym zdaniem tak! I to nie tylko po to, by być widocznym dla potencjalnych klientów i skutecznie oferować swoje usługi, ale również po to, by zwyczajnie nadążać za światem! Terapeuta, który sprawnie porusza się w mediach społecznościowych i rozważnie z nich korzysta to człowiek trzymający rękę na pulsie tego, co ważne tu i teraz, z łatwością wychwytujący niuanse i rozumiejący konteksty życia współczesnych par.
Ale media społecznościowe to również miejsce do dzielenia się wiedzą i udzielania wirtualnego wsparcia. Jeśli sprawdzany przez Was psychoterapeuta dla par prowadzi zamknięte grupy na Facebooku czy publikuje wartościowe infografiki na Instagramie to… bardzo dobrze o nim świadczy!
Publikacje terapeuty – autorskie i wspierające merytorycznie
Psychoterapeuta par to specjalista, który stale powinien się dokształcać i rozwijać. Jak to zweryfikować? Wróć do kanałów społecznościowych, w których terapeuta zamieszcza relacje ze szkoleń czy warsztatów, pokazuje czytane przez siebie książki i poleca literaturę obserwującym go osobom.
Czy na stronie www terapeuty znajduje się blog? Sprawdź, jakie artykuły są na nim umieszczane. Chęć i umiejętność edukowania czytelników poprzez przygotowywanie wartościowych wpisów to doskonała cecha psychoterapeuty! Najlepsi specjaliści są również zapraszani do redagowania artykułów popularnonaukowych lub nadzorowania merytorycznej zawartości wpisów udostępnianych w ogólnodostępnych mediach.
Opinie – sprawdź dla zasady
Jak już wspomniano wcześniej – dobry terapeuta dla par to terapeuta dobry dla danej pary. Opinie mogą być wiec różne i niekoniecznie pomagać w wyborze. Jeśli jednak na profilu psychoterapeuty przeważają oceny negatywne, a w komentarzach powtarzają się cechy czy zachowania specjalisty, które również dla Was są nie do zaakceptowania – szukajcie dalej.
Podsumowanie
Jak wybrać terapeutę, który spełni Wasze oczekiwania i przeprowadzi Was przez proces psychoterapeutyczny w optymalny dla Was sposób?
Możecie zacząć od skontrolowania formalności, czyli potwierdzenia, że dany psychoterapeuta dla par posiada niezbędne do wykonywania zawodu kwalifikacje. Wszystko się zgadza? Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie tego, jak terapeuta par przedstawia się w sieci, przede wszystkim poprzez prześledzenie tego, co publikuje i udostępnia na swojej stronie www oraz w social mediach. Macie już obraz psychoterapeuty, który wpisuje się w Wasze wyobrażenia na temat specjalisty? Czas na pierwszy kontakt i podjęcie decyzji o współpracy.
W stworzeniu artykułu pomogła Pani Karolina Plichta, Specjalistka Relacji, terapeutka par i psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji. Dziękujemy!