Nastolatek – jeszcze niedawno nasze małe, ukochane dziecko, dziś przybysz z obcej planety. Mimo, że sami niegdyś byliśmy nastolatkami, to ciężko jest nam dziś odnaleźć się w ich świecie. Nic w tym dziwnego, przecież jeszcze 20-30 lat temu młodzi ludzie mieli inne zainteresowania i inaczej spędzali swój czas wolny. Dlatego nie jest łatwo zadbać o dobre stosunki z nastolatkiem, kiedy w dużej mierze zmianom uległa nie tylko moda, słownictwo czy rozrywki, ale ogólny styl bycia młodzieży. Jak zatem zadbać o dobre relacje z nastolatkiem?
Wykazać zainteresowanie
Mając w domu nastolatka, najgorsze co możemy zrobić to po prostu się nim nie interesować. I nie chodzi tu tylko o to czy odrobił lekcje, czy ma porządek w pokoju albo czy nie trzeba wysłać go na jakieś korepetycje. Chcąc zadbać o dobre relacje z nastolatkiem powinnyśmy interesować się wszystkim co robi. Warto znać jego przyjaciół, wiedzieć jakie mają ksywki, jak wyglądają czy w jaki sposób spędzają wspólnie czas. Im lepiej poznamy otoczenie, w którym żyje, tym lepiej poznamy jego.
Nie bać się rozmawiać
W budowaniu dobrych relacji z nastolatkiem istotne jest, aby cały czas starać się z nim rozmawiać. Co prawda czasem dzieci sprawiają wrażenie niedostępnych, niechętnych do zwierzeń lub zawstydzonych tematami, które poruszamy. Jednak powinniśmy podejmować z nimi nawet najcięższe tematy, takie jak: seks, alkohol i narkotyki. Dziecko musi wiedzieć, że może zwrócić się do nas z każdym problemem, a nie szukać porad wyłącznie na forach internetowych…
Poznać obcy świat
Świat nastolatków rządzi się zupełnie innymi prawami – to pewne. Ale jeśli chcemy zadbać o dobre relacje z nastolatkiem powinniśmy po prostu go poznać. Warto w tym celu na dobre zaprzyjaźnić się z facebookiem i youtubem, dzięki którym „ogarniemy” co to są memy, o co chodzi w grze Angry Birds, kto to są hejterzy, hipsterzy albo chciwa baba z Radomia. Żeby zrozumieć język współczesnych nastolatków, musimy po prostu kojarzyć fakty i nauczyć się kilku popularnych zwrotów.
Spędzać wspólnie czas
Nie jest łatwo namówić nastolatka na wspólne spędzanie czasu, szczególnie gdy towarzystwo koleżanek i kolegów lub komputera jest atrakcyjniejsze niż własnych rodziców. Jednak chcąc zadbać o dobre relacje z nastolatkiem warto namówić go na chociażby kilka wspólnie spędzonych godzin w tygodniu. Czasem wystarczą wspólne zakupy, gra na konsoli czy leniuchowanie przed telewizorem, by stosunki dziecko-rodzić stały się po prostu przyjacielskie.