Szczodrak krokoszowaty to roślina, która występuje w skalistych górach Mongolii, Kazachstanu i Rosji. Botanicy zaliczają ją do wieloletnich bylin. Leuza krokoszowata pozostaje blisko spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym i cykorią, gdyż wchodzi w skład rodziny astrowatych. Od wieków stosuje się ją w celu wzmocnienia zdrowia i poprawy samopoczucia. Podaje się ją również zwierzętom jako paszę i naturalny sposób na libido. O szczodraku krokoszowatym ostatnio zrobiło się głośno, ponieważ należy do adaptogenów, czyli ziół o właściwościach normalizujących. Co warto o nim wiedzieć?

Odkrycie adaptogenów w latach 40. XX wieku

Lata 40. XX wieku to czas, kiedy naukowcom z Europy przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Mieli oni za zadanie znaleźć substancje podnoszące wytrzymałość ludzkiego organizmu, a wszystko po to, aby robotnicy mogli pracować wydajniej. Cel udało się osiągnąć, włączając do analizy rośliny zielarskie, którym lokalne społeczności przypisywały liczne właściwości prozdrowotne. Kilkanaście gatunków z kilku tysięcy przebadanych wykazywało pożądane działanie. Dziś są powszechnie znane jako adaptogeny.

Adaptogeny – co warto wiedzieć o tych wyjątkowych roślinach?

Dlaczego botanicy nadali im taką nazwę? Adaptare znaczy przystosowywać. Adaptogeny to rośliny, które zwiększają u ludzi tolerancję na stresory, czyli czynniki zakłócające stan równowagi. Pomagają lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym, promieniowaniem jonizującym, infekcjami czy obecnością zanieczyszczeń w środowisku. Jednocześnie przywracają homeostazę, czyli stan wewnętrznej równowagi. Każda roślina, zanim zostanie sklasyfikowana jako adaptogen, musi pomyślnie przejść test na nietoksyczność.

Stres fizjologiczny a mechanizmy adaptacyjne

Trudne warunki życia sprawiły, że szczodrak krokoszowaty dostosował się do nich. Rośnie w skalistych górach Mongolii, Kazachstanu i Rosji. Występuje na wysokości ok. 1700 metrów nad poziomem morza. Ma utrudniony dostęp do składników odżywczych. Jest narażony na wiatr i zimno. Leuza krokoszowata przetrwała, bo wykształciła substancje, dzięki którym dostosowała się do tych trudnych warunków. Cenne związki chemiczne znajdują się w jej kłączu i korzeniu. Zauważono, że podane ludziom zwiększają u nich nieswoistą odporność na stres.

Szczodrak krokoszowaty wspiera równowagę emocjonalną

Współczesny świat niesie ze sobą niepewność jutra. Nie każdy dobrze sobie z nią radzi, dlatego coraz więcej osób doświadcza dystresu (stresu negatywnego). Szczodrak kroszkowaty jako adaptogen przywraca równowagę emocjonalną. Pomaga lepiej funkcjonować w tych trudnych okolicznościach. Jednocześnie okazuje się nieocenionym wsparciem przy stresie fizycznym, chemicznym i biologicznym.

Ekdysteroidy z leuzy krokoszowatej – naturalne anaboliki

Leuza krokoszowata obfituje w ekdysteroidy, dlatego spotkała się z zainteresowaniem sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wielu z nich pracuje nad przyrostem masy mięśniowej, aby uzyskać lepsze wyniki sportowe. Wyżej wspomniane związki chemiczne ze szczodraka krokoszowatego wykazują właściwości anaboliczne. Oznacza to, że sprzyjają powstawaniu złożonych substancji z prostszych. Wspierają m.in. syntezę białek z aminokwasów, co skutkuje przyrostem tkanki mięśniowej.

Szczodrak krokoszowaty na poprawę funkcji poznawczych

Nauka do egzaminu, kurs w pracy, wdrożenie nowego oprogramowania w firmie – wszystko to wymaga zaangażowania funkcji poznawczych. Dobra pamięć, koncentracja i logiczne myślenie pomagają opanować nową wiedzę, a następnie wykorzystać ją w praktyce. Stwierdzono, że leuza krokoszowata wspiera funkcje poznawcze i intelektualne. Sprzyja powstawaniu nowych połączeń synaptycznych i utrwaleniu już istniejących.

Leuza krokoszowata zasobna w antyoksydanty

Szczodrak krokoszowaty pozostaje zasobny w silne przeciwutleniacze, dlatego niweluje stres oksydacyjny i chroni komórki przed uszkodzeniami. Spowalnia tym samym procesy starzenia się i zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Wchodzi w skład Czarodzieja, autorskiej mieszanki adaptogenów od Mother`s Protect. Jest ona rekomendowana sportowcom, pracownikom umysłowym i kadrze menedżerskiej. Powstała z najlepszych surowców i przy użyciu sprawdzonych metod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj