Węgiel aktywny coraz częściej jest składnikiem produktów służących do pielęgnacji cery. Warto jednak skorzystać nie tylko z gotowych preparatów, ale również z takich kosmetyków, które można przygotować własnoręcznie w domu. Samodzielne przygotowanie gwarantuje, że ilość aktywnego składnika w produkcie będzie odpowiednia, co nie zawsze ma miejsce w przypadku gotowych środków. Jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego krok po kroku?

Maseczka z węgla aktywnego do usuwania zaskórników typu peel-off

W przypadku skóry tłustej i mieszanej, które mają skłonności do tworzenia się zaskórników, najlepiej jest wykonać tak zwaną maseczkę peel-off. Nie tylko pochłonie ona nadmiar sebum, ale również pozwoli na łatwe oczyszczenie porów oraz na ich zwężenie. Takie działanie węgla aktywnego sprawia, że cera po zabiegu wygląda na znacznie zdrowszą. Do wykonania maseczki potrzeba jednej łyżki żelatyny, dwóch łyżek wody oraz pół łyżki węgla aktywnego w formie proszku.

Węgiel aktywny można kupić w aptece w postaci wygodnych kapsułek. Jeśli węgiel jest w formie tabletek, konieczne jest roztarcie go na proszek, na przykład przy pomocy moździerza. Całość należy umieścić nad gotującą się wodą i wymieszać. Naczynia ze składnikami nie należy kłaść bezpośrednio na kuchence, ponieważ konsystencja maseczki nie będzie wtedy jednolita. Dlatego konieczne jest kontrolowanie procesu rozpuszczania się żelatyny w wodzie.

Konsystencja takiego preparatu ma być nieco żelowa, maseczka nie może spływać z twarzy. Po rozpuszczeniu należy nieco odczekać po to, by preparat zyskał odpowiednią gęstość oraz by nie był zbyt gorący. Taką maseczkę należy nałożyć na strefę T w tych miejscach, gdzie występuje problem z zaskórnikami lub zbyt tłustą cerą.

Preparat należy trzymać na twarzy około dwudziestu minut. Po tym czasie maseczki nie zmywa się, a odrywa się ją od skóry. W ten sposób można uzyskać idealne oczyszczenie porów z zalegającego sebum i innych zanieczyszczeń. Dopiero potem można opłukać twarz wodą. Zabieg wykonuje się raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od tego, jak duże są problemy ze skórą oraz od tego, w jaki sposób cera reaguje na taką maseczkę pielęgnacyjną.

Maseczka z węgla aktywnego do cery suchej i wrażliwej

Maseczki z węglem typu peel-off są idealne dla cery tłustej. Jednak zaskórniki i inne niedoskonałości mogą pojawić się również wtedy gdy cera jest sucha lub wrażliwa. Warto pamiętać, że węgiel aktywny jest bakteriobójczy, nadaje się więc także do pielęgnacji cery trądzikowej. By złagodzić wysuszające działanie węgla aktywnego, można przygotować łagodniejszą maseczkę. Do jej wykonania potrzebna będzie jedna łyżka kremu nawilżającego, najlepiej takiego, który jest stosowany na co dzień i nie uczula, oraz około pół łyżeczki węgla aktywnego. Jeśli używany na co dzień krem nie nadaje się do wykonania maseczki, można ją zastąpić innym produktem, takim jak jogurt naturalny.

Oprócz węgla aktywnego można dodać również trochę zielonej lub białej glinki. Taką mieszankę najlepiej nanieść na twarz szpatułką i trzymać przez piętnaście minut. Podobnie jak w przypadku maseczki peel-off, zabieg trzeba powtarzać raz w tygodniu, by zauważyć trwałą poprawę stanu cery.

Decydując się na stosowanie preparatów zawierających węgiel aktywny należy zwracać uwagę, jak na tego typu środki reaguje skóra. Jeśli pomimo zastosowania łagodniejszej wersji maseczki cera jest mocno przesuszona, lepiej jest zrezygnować z dalszego jej stosowania. Zazwyczaj jednak po tego typu zabiegach można zauważyć sporą poprawę stanu skóry.